pl

Problemy Brazylii wybory w Iranie – Komentarz walutowy z dnia 19.05.2017

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski główny dealer walutowy InternetowyKantor.pl

W Brazylii kolejna afera korupcyjna ma szansę w ciagu niecałego roku zmienić już drugi raz prezydenta. W weekend wybory prezydenckie w Iraku. Ropa naftowa w górę w nadziei na redukcję wydobycia.

Problemy w Brazylii

Brazylijska polityka w ostatnich latach nie jest wolna od oskarżeń korupcyjnych. Najlepszym dowodem tego jest fakt, że ponad połowa deputowanych podejrzanych jest o branie łapówek w aferze Petrobrasu. Niecały rok temu poprzedni prezydent pożegnał się z urzędem w wyniku skandalu korupcyjnego. Jego następca Michel Temer jest podejrzewany o przekupienie świadka zeznającego w procesie korupcyjnym. Sąd Najwyższy zaaprobował otwarcie śledztwa. Prezydent nie chce sam ustąpić, ale samo ryzyko odwołania spowodowało, że był to bardzo nerwowy dzień dla tamtejszych rynków finansowych. Główny indeks giełdowy zanurkował w szczytowym momencie o 10% kończąc dzień niemal 9% spadkiem. Rano za dolara płacono około 3,1 brazylijskiego reala. Wieczorem za amerykańską walutę trzeba było dać już prawie 3,4. Skandale to nie jedyny problem Brazylii. Gdyby gospodarka nie miała od 2014 roku zaledwie jednego kwartału wzrostowego panika na rynku byłaby prawdopodobnie mniejsza.

Wybory prezydenckie w Iranie

W wyborach zdaniem analityków najbardziej liczy się ubiegający się o reelekcję Hasan Rowhani i uchodzący za ultrakosnerwatywnego duchowego Ebrahim Raisi. Obecny prezydent uchodzi za skutecznego pragmatyka. Dowodem sukcesów w polityce międzynarodowej jest chociażby powrót Iranu na rynek ropy naftowej. Z drugiej strony jest krytykowany za brak reform gospodarczych oraz uznawany za winnego wysokiego bezrobocia wśród młodych (sięga w tej grupie 27%). Raisi z kolei jest religijnym populistom. Odwołuje się w retoryce do potrzeb najbiedniejszych i obiecuje utworzenie milionów miejsc pracy. Gdyby w pierwszej turze nie doszło do rozstrzygnięcia druga tura odbędzie się już za tydzień.

Co z ropą naftową?

Czarne złoto powoli znów zmierza do bariery 50 USD za baryłkę. Powodem wzrostów są zapowiedzi, że OPEC przedłuży w czerwcu redukcję wydobycia o przynajmniej pół roku. Zdaniem ministra energii Algierii większość państw popiera to rozwiązanie. Odbicie na ropie pomogło rublowi zyskać na wartości.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

  • 12:00 – Wielka Brytania – wskaźnika zamówień wg. CBI,
  • 14:00 – Polska – sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa,
  • 14:30 – Kanada sprzedaż detaliczna.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00