Ceny w górę - Komentarz walutowy z dnia 30.04.2021

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski
dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Zgodnie z oczekiwaniami ceny rosną. Pytanie co będzie się działo dalej i czy to już koniec fali wzrostów cen. Już teraz jednak przekraczamy cel inflacyjny o 0,8%.

Dane zza oceanu

Wczoraj kolejny tydzień z rzędu poznaliśmy lepsze od oczekiwań dane na temat liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Tym razem jednak byliśmy świadkami lekkiego wzrostu względem poprzedniego tygodnia. Liczba 553 tysiące wniosków to drugi najlepszy wynik od początku pandemii. Do tego należy dodać wczorajszy odczyt PKB, który pomimo wzrostu okazał się symbolicznie słabszy od oczekiwań. Inwestorzy z braku innych tematów spojrzeli znowu uważniej na dolara, a ten prezentował się korzystnie, bo wyraźnie zyskiwał.

Inflacja się rozpędza

Wzrost inflacji w Polsce dla wielu obserwatorów nie jest niespodzianką. Zaskoczeniem co najwyżej może być skala tych wzrostów. Dzisiejszy odczyt 4,3% to już 0,8% powyżej celu inflacyjnego. Oczywiście narracja członków RPP mówi o przejściowym wzroście, aczkolwiek otwartym pozostaje pytanie jak długo ten wzrost możemy tolerować. Z jednej strony jest to spadek wartości oszczędności Polaków, z drugiej wzrost stóp procentowych to wyższe koszty obsługi kredytów. Co ciekawe złoty początkowo zareagował istotnym umocnieniem. Jest to standardowa reakcja na wzrost inflacji mający spowodować wzrost stóp procentowych. Szybko jednak inwestorzy przypomnieli sobie słowa RPP i złoty powrócił na poprzednie poziomy.

Recesja w Niemczech

Dzisiaj poznaliśmy wstępne dane od naszego zachodniego sąsiada w sprawie wzrostu PKB. Podobnie jak w wielu innych krajach jest to oczywiście spadek - biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia nie powinno to dziwić w dobie pandemii. Z drugiej strony w skali roku analitycy spodziewali się spadku o 3,6%, a PKB spadło o 0,3% mniej. Nie miało to jednak wpływu na rynki, a euro od wczoraj znajduje się w odwrocie względem dolara.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - wydatki Amerykanów,

14:30 - USA - dochody Amerykanów,

16:00 - USA - raport Uniwersytetu Michigan.

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu InternetowyKantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl.