pl

Pesymiści za Odrą – Komentarz walutowy z dnia 16.04.2025

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski główny dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Było wiadomo, że indeksy koniunktury gwałtownie spadną po rozpoczęciu wojny handlowej. Nie było jednak oczywiste, że tak bardzo. Za oceanem optymizm analityków jest znacznie większy. W tle spada wskaźnik inflacji w Kanadzie i otwiera się cień szansy na jutrzejszą obniżkę stóp procentowych.

Słabsze dane z Niemiec

Wczoraj poznaliśmy ważny odczyt koniunkturalny z Niemiec. Indeks instytutu ZEW – bo o nim mowa – pokazał wynik -14 pkt. Teoretycznie jest to olbrzymia różnica pomiędzy oczekiwaniami wynoszącymi +9,5 pkt, a obecnym wynikiem. Trzeba jednak pamiętać, że to pierwszy odczyt optymizmu – a patrząc na wartość raczej pesymizmu – od momentu wprowadzenia sankcji przez USA. Tworzenie prognoz przy tak silnych zmianach (miesiąc temu wskaźnik wynosił 51,6 pkt) jest niestety bardzo nieprecyzyjne. Słabsza wartość zwyczajowo powoduje osłabienie euro. Niemiecka gospodarka ma bowiem tak duży wpływ na całą europejską walutę. Wczoraj też mieliśmy lekkiej umocnienie dolara względem euro. Biorąc jednak pod uwagę, jak silne były osłabienia dolara w ostatnich dniach, taka korekta nawet bez tych danych nie byłaby zaskoczeniem.

Dane z USA

W przypadku wczorajszych danych z USA największą uwagę przyciągnął indeks NY Empire State. Był on mniej pesymistyczny, niż przypuszczali analitycy. Jak widać, ankietowani w USA podchodzą znacznie bardziej optymistycznie do potencjalnych konsekwencji wojny handlowej, w odróżnieniu od Europy. Lepsze odczyty spowodowały, że dolar do końca dnia zyskiwał na wartości. W standardowej sytuacji wczorajszy ruch uznawany byłby za wysoki. Umocnienie się dolara wobec euro o centa w ciągu dnia to spora zmiana. W ostatnich dniach jednak nie robi to większego wrażenia. Najlepszym dowodem jest to, że dzisiaj od rana kurs euro do dolara wyrównał całe wczorajsze umocnienie.

Spadek cen w Kanadzie

W dniu wczorajszym opublikowano także informacje na temat inflacji w Kanadzie. W ujęciu rocznym wynik wyniósł 2,3% i był aż 0,3% niższy od oczekiwań. Z jednej strony to również o 0,3% lepsza wartość niż za luty, ale też druga najwyższa od pół roku. Ten spadek pozostawia przestrzeń na kolejną obniżkę stóp procentowych. Przestrzeń, której dotychczas zdaniem analityków nie było wcale. Obecnie główny wskaźnik stóp w Kanadzie wynosi 2,75%. W standardowych warunkach – przy realnych stopach niższych niż 0,5% – nie mówiono by o obniżkach. Istnieje jednak cień szansy – Kanada przygotowuje swoją gospodarkę na spowolnienie wynikające ze zmniejszenia eksportu do USA z powodu wojny handlowej. Warto zwrócić uwagę, że pomimo gwałtownego cyklu obniżek stóp procentowych, dolar kanadyjski od początku roku stracił ponad 3% na wartości względem dolara amerykańskiego. Jest to dodatkowy problem dla kanadyjskiego eksportu. Z drugiej strony dolar kanadyjski stracił w tym samym czasie ponad 6% do euro, co pokazuje potencjalny nowy kierunek eksportowy.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:00 – Polska – inflacja bazowa,
14:30 – USA – sprzedaż detaliczna,
15:15 – USA – produkcja przemysłowa,
15:45 – Kanada – decyzja w sprawie stóp procentowych.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00