pl

Dolarowy efekt jojo – Komentarz walutowy z dnia 17.07.2025

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski główny dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Wczoraj widzieliśmy bardzo duże zamieszanie na głównej parze walutowej. Zaczęło się od dużego umocnienia dolara wywołanego dobrymi danymi i zapowiedziami ostrożnej polityki monetarnej członków FED. Następnie przyszła kolej na spekulacje Donalda Trumpa o zwalnianiu szefa FED, co osłabiło amerykańską walutę. Potem jednak już go nie zwalniano, a dolar ponownie zyskiwał. W tle inflacja bazowa w Polsce bez niespodzianek.

Umocnienie dolara

Wczoraj mieliśmy wystąpienia publiczne dwóch członków FED. Zarówno Tom Barkin, jak i Michael S. Barr potwierdzili ostrożne podejście. Wskazywali na konieczność oparcia się na danych oraz potencjalne ryzyko przedłużenia inflacji. Zwracano uwagę na niepewność związaną z polityką celną. Z jednej strony wysokie cła mają działać proinflacyjnie. Z drugiej strony tak duża niestabilność nie daje dobrych podstaw dla inwestycji. Sygnał ten spowodował, że oczekiwania względem obniżek stóp procentowych stały się jeszcze słabsze i amerykańska waluta się umacniała. Na ten dane należy nałożyć jeszcze lepsze odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej. W rezultacie za 1 EUR trzeba było wczoraj zapłacić już mniej niż 1,16 USD. Był to najsilniejszy dolar na rynku od końca czerwca.

Co z Powellem?

Po bardzo dobrych danych dla dolara, na rynek trafiła nagle informacja zmieniająca warunki gry. Znów wróciły wiadomości o rozważaniach przez Donalda Trumpa usunięcia ze stanowiska Jerome Powella. Rynek najwyraźniej lubi nie tylko stabilność, ale i również aktualnego szefa FED. Po tej informacji przez moment dolar stracił aż 1,5 centa względem euro. Na koniec dnia, gdy sytuacja uspokoiła się i prezydent wycofał się z planów zwolnienia Powella – sytuacja wróciła w okolice, z których rozpoczynał się ten ruch. Trump jest w ostatnich dniach zdecydowanie głównym rozgrywającym na światowych rynkach. O ile obecna runda sankcji przeszła bez większego echa, to wczoraj wyraźnie o sobie przypomniał.

Inflacja bazowa w Polsce

Wczorajszy odczyt inflacji bazowej nie zaskoczył rynków i wyniósł 3,4%. Jest to wskaźnik uwzględniający zmiany cen bez elementów najbardziej zmiennych – żywności i energii. Jest on znacząco niższy niż standardowa inflacja, ale trzeba pamiętać, że w ostatnim roku mieliśmy podwyżki prądu. W rezultacie standardowy wskaźnik jest odrobinę zawyżony. Z tego właśnie powodu wstępny odczyt inflacji budzi bardzo duże emocje na rynku. Tym bardziej że projekcja NBP mówi o wzroście poziomu cen w lipcu. Przy tak dużych rozbieżnościach zapowiadają się bardzo ciekawe dane.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:30 – USA – sprzedaż detaliczna,
14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt