pl

Liberałowie wygrywają w Kanadzie – Komentarz walutowy z dnia 29.04.2025

Maciej Przygórzewski
Maciej Przygórzewski główny dealer walutowy InternetowyKantor.pl

Wybory kanadyjskie wg wstępnych wyników nie przyniosły niespodzianki. Na rynku ropy naftowej znów spadki spowodowane wojną handlową USA i Chin. W tle polski złoty przygotowuje się na majową decyzję Rady Polityki Pieniężnej.

Przecena na rynku ropy naftowej

Rynek ropy naftowej nie polubił się z wiadomościami o wojnie handlowej. Gdy Donald Trump dochodził do władzy, baryłka ropy naftowej kosztowała około 80 USD. Dzisiaj zeszła znów poniżej 65 USD. W szczycie obniżek, gdy Amerykanie nakładali cła na wszystko, spadła nawet poniżej 60 USD. Potem mieliśmy odbicie i znów spadki. Co je powoduje? Po pierwsze, nie wiadomo co się wydarzy w wojnie handlowej Chin i USA. Po drugie, negocjacje atomowe pomiędzy USA a Iranem nie zapowiadają się optymistycznie. W rezultacie rynki spodziewają się mniejszego zapotrzebowania na ten surowiec. A jak potrzeba mniej to cena spada.

Złoty odzyskuje siłę

Ostatnie dni były trochę łaskawsze dla złotego. Od wielu dni kurs EURPLN nie testował już poziomu 4,30 zł. Dzisiaj rano na chwilę spadliśmy poniżej 4,26 zł. Za ostatnie osłabienie odpowiadają przede wszystkim przypuszczane cięcia stóp procentowych. Bardzo długo polski złoty był silny z powodu wysokich stóp i zapowiedzi ich utrzymywania. Teraz poszliśmy w drugą stronę. Warto jednak zwrócić uwagę, że wraz z oczekiwanymi obniżkami, w dół poszła też rentowność polskich obligacji. Oznacza to, że możemy się jako kraj zadłużać wyraźnie taniej. Spadek w skali roku to aż 0,7%. Co dalej z polskim złotym? Jeżeli nie dojdzie do obniżek stóp na majowym posiedzeniu, można oczekiwać umocnienia. Gdy pojawi się cięcie o 0,5%, rynek powinien reagować osłabieniem. Nie wiadomo jak zachowywać się on będzie, gdy pojawi się pojedyncza obniżka będąca coraz popularniejszym scenariuszem.

Wyniki wyborów w Kanadzie

Zgodnie z oczekiwaniami Donald Trump tak bardzo chciał współpracować z konserwatystami w Kanadzie, że zapewnił zwycięstwo liberałom. Prezydent USA okazuje się nie być Midasem w polityce innych państw. Liberałowie zdobyli raptem 2% więcej głosów niż konserwatyści. Zapowiada się, że wystarczy to, by być w stanie stworzyć koalicję zarówno z lewicą, jak i blokiem Quebecu (regionalnej partii mającej swoich kandydatów tylko w okolicy Quebecu). Do samodzielnych rządów prawdopodobnie zabraknie im około 2 posłów. Konserwatyści mają oczywiście matematyczne szanse utworzyć rząd pod warunkiem, że porozumieją się z obydwoma tymi partiami. Jest jeszcze partia zielonych, ale zanosi się, że będzie mieć dosłownie jednego reprezentanta, co powoduje, że prawdopodobnie nie będzie mieć wpływu na tworzenie rządu. Wczoraj w trakcie wyborów dolar kanadyjski nieznacznie zyskiwał na wartości.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:00 – Węgry – decyzja w sprawie stóp procentowych.

Notowania FOREX

Kurs EUR/PLN: 4,4873
(aktualizacja: 0000-00-00 00:00)
zobacz szczegółowy wykres »
Sprawdź swoją wiedzę w naszym teście ekonomicznym.
Posłuchaj podcastu przygotowanego przez naszych specjalistów!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00