Te pliki cookie są niezbędne dla prawidłowego działania strony. Umożliwiają nam m.in. zapamiętywanie
wyrażonych przez Ciebie zgód, wybranych ustawień, zawartości formularzy itp. Możesz zablokować techniczne
cookies w ustawieniach swojej przeglądarki, ale wówczas system może przestać działać lub nie działać
poprawnie.
Czy ktoś czeka na decyzję RPP? – Komentarz walutowy z dnia 12.03.2025
Dzisiaj comiesięczne posiedzenie RPP. Patrząc na oczekiwania analityków, nie widać żadnych szans na zmianę stóp procentowych. Ostatnie wzrosty inflacji tylko umacniają to stanowisko. W tle problem ze specjalistami w USA i spadki cen ropy.
Czytaj dalej »Rzeź na amerykańskich parkietach – Komentarz walutowy z dnia 11.03.2025
Ostatnie dni nie były łaskawe dla dolara, bo to Europa zasysa kapitał z rynków. Prawdziwe problemy mają jednak tamtejsze giełdy. Odpływ zasobów jest tam bardzo zauważalny. Najpopularniejsze indeksy są wyraźnie pod kreską od początku roku. W tle inflacja na Węgrzech zaczyna wymykać się spod kontroli.
Czytaj dalej »Najsłabszy tydzień dolara od 14 lat – Komentarz walutowy z dnia 10.03.2025
By znaleźć tak słaby okres dla USD względem EUR, jak ostatnio, należy się cofnąć do kryzysu z 2008 i zawirowań na rynku wynikających z niego. Miniony tydzień był tak kiepski, że spadków nie pogłębiały już nawet gorsze dane z tamtejszego rynku. W tle mieliśmy niesatysfakcjonujące odczyty z Kanady i przyzwoite z Unii, które tylko pogłębiały problem dolara.
Czytaj dalej »Dolar najsłabszy od wyborów – Komentarz walutowy z dnia 7.03.2025
Już teraz mamy za sobą najlepszy tydzień dla euro względem dolara od listopada 2022 roku, a jeszcze się nie skończył. EBC obniża stopy procentowe, ale oddala perspektywy dalszych cięć. Zapowiedź obligacji na obronność ma olbrzymi wpływ na rynek długu. Turcja tnie stopy procentowe.
Czytaj dalej »Pożegnanie idei parytetu – Komentarz walutowy z dnia 06.03.2025
W mediach walka z parytetami często oznacza coś zupełnie innego niż na rynkach walutowych. Tutaj przez parytet najczęściej określa się relacje wymiany 1:1 euro za dolara. Po ostatnich wydarzeniach perspektywa ta stała się bardzo odległa. W tle gwałtowne spadki cen ropy.
Czytaj dalej »