pl

Dobry czas na wymianę walut w Internecie – jak go wybrać?

04.04.2019

Jeszcze do niedawna wymiana walut nie była taka prosta. Należało się bowiem udać do kantoru stacjonarnego lub oddziału banku, w którym to można było kupić bądź sprzedać walutę. Często koszty takiego przewalutowania nie należały do najmniejszych. Dziś, w dobie kantorów internetowych wymiana środków jest znacznie szybsza, prostsza a przede wszystkim tańsza.

Kiedy już dokonamy wyboru miejsca, w którym kupimy bądź sprzedamy walutę kolejnym pytaniem, które z pewnością każdy z nas sobie zada będzie to, czy jest to na pewno dobry moment na przewalutowanie środków. Czy może jeszcze poczekać aż kurs danej waluty wzrośnie lub spadnie? Tylko czy jest to takie proste określić, w którą stronę pójdzie kurs?

Notowania walut ulegają ciągłym wahaniom, a te zależą od bardzo wielu czynników. Głównymi czynnikami wpływającymi na zmienność na rynku walutowym są czynniki polityczno – ekonomiczne. Do politycznych czynników możemy zaliczyć decyzje i oświadczenia najważniejszych głów świata, a także wydarzenia polityczne w poszczególnych krajach. Ostatnim bardzo popularnym i ciągnącym się tematem, który wpływa na zmienność, głównie funta, jest temat wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. Na wykresach brytyjskiej waluty możemy dostrzec większą zmienność kursu wraz z każdą nową wiadomością w tej sprawie. Najbardziej widoczny wpływ na notowania funta miał sam fakt przegłosowania brexitu w referendum, które odbyło się w czerwcu 2016 roku. 

Kolejnym przykładem jak decyzje polityczne mogą wpłynąć na siłę danej waluty pokazują wydarzenia związane z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po pierwszej pozytywnej reakcji rynków nadszedł czas na osłabienie dolara. Deprecjacja amerykańskiej waluty spowodowana była licznymi kontrowersyjnymi wypowiedziami i deklaracjami nowego prezydenta USA. 

Poza politycznymi wydarzeniami do czynników wpływających na wahania kursów walut zaliczamy czynniki ekonomiczne. Należą do nich głównie odczyty makroekonomiczne. Do najważniejszych z nich należą m.in. odczyty stóp procentowych, dynamika Produktu Krajowego brutto, wskaźniki inflacyjne czy dane z rynku pracy. Publikacje te są odzwierciedleniem gospodarki. Jeżeli gospodarka danego kraju jest silna lub rozwija się wtedy siła krajowej waluty rośnie, a to oznacza, że staje się ona droższa. Nie możemy również zapominać o decyzjach przedstawicieli banków centralnych. To oni decydują o kształtowaniu polityki monetarnej danego państwa, w tym np. mają wpływ na wysokość stóp procentowych. Pamiętny czarny czwartek 2015 roku, kiedy to Szwajcarski Bank Centralny przestał bronić kursu franka jest idealnym przykładem jak bardzo notowania walut mogą być podatne na informacje. 

Biorąc pod uwagę jak wiele czynników wpływa na notowania walut i na to jak różne mogą być decyzje podejmowane przez inwestorów na informacje czy wydarzenia nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w którą stronę podąży kurs. Zatem wybór odpowiedniego momentu na wymianę walut powinien być indywidualną decyzją każdego z nas.

Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00