pl

Czy w Norwegii wkrótce wycofają gotówkę?

25.09.2023

W ostatnich latach obserwujemy spadek znaczenia korony norweskiej w gotówce jako środka płatniczego w Norwegii. To nie tylko efekt gwałtownego postępu technologicznego, ale także wynik działań podejmowanych przez instytucje finansowe i rząd. Norwegowie cenią sobie płatności elektroniczne – według badań firmy Klarna, tylko 11 proc. społeczeństwa woli płacić gotówką, gdzie dla porównania w Niemczech jest to 42 proc. To zjawisko, które wywołuje liczne pytania i analizy, ponieważ wpisuje się w globalny trend zmierzający ku bezgotówkowemu społeczeństwu.

Obrót gotówkowy w Norwegii

Norwegia to kraj, który od dłuższego czasu kieruje się w stronę zmniejszania użycia gotówki w codziennych transakcjach. Kraje nordyckie są pionierami w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań płatniczych. Dane z ostatnich lat wyraźnie pokazują, że gotówka stanowi teraz tylko niewielki procent ogólnego wolumenu płatności w Norwegii. Warto zaznaczyć, że norweskie banki centralne i instytucje finansowe odgrywają kluczową rolę w promowaniu bezgotówkowych rozwiązań płatniczych. Według danych Norges Bank średnia wartość gotówki w 2022 roku w obiegu wynosiła 39,4 mld koron norweskich. Dodatkowo to samo źródło podaje, że tylko 3-4 proc. transakcji w tym skandynawskim kraju odbywa się za pomocą banknotów i monet.

W Norwegii płacenie kartą lub smartfonem stało się powszechne, co sprawia, że gotówka staje się zjawiskiem coraz rzadszym. Częściej można spotkać miejsca, w których nie można płacić gotówką niż kartą. Jednak zgodnie z treścią ustawy finansowej (Finansavtaleloven) każdy konsument ma prawo płacić za produkty lub usługi banknotami oraz monetami. Odmowa przyjęcia gotówki jest nielegalna, ale zdarzały się takie sytuacje, że firma odmawiała płatności gotówkowych 

Wycofanie z obiegu korony norweskiej w formie gotówkowej

W ostatnich miesiącach pojawiały się w mediach doniesienia na temat wycofywania koron norweskich z obiegu w formie gotówkowej. Informacje te, choć często podawane bez szczegółowego sprawdzania, zyskały duży rozgłos, rozpalając dyskusję na wielu forach internetowych. Sytuacja stała się na tyle poważna, że Norweski Bank Centralny, czyli Norges Bank, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. W dniu 8 czerwca opublikował komunikat, w którym poruszył problemy, z jakimi borykają się osoby próbujące wymieniać banknoty koron norweskich.

Główną przyczyną tego zamieszania, według informacji udostępnionych przez Norges Bank, jest zaostrzenie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy przez komercyjne banki. To właśnie te regulacje zmusiły niektóre z nich do zaprzestania przyjmowania koron norweskich w formie gotówki. Warto jednak zaznaczyć, że Norweski Bank Centralny stanowczo zaprzecza doniesieniom, jakoby wprowadził zakaz obrotu gotówkowego, ponieważ takie ograniczenia nigdy nie zostały oficjalnie wprowadzone.

W wyniku tego zamieszania, niektóre banki komercyjne i kantory rzeczywiście przestają przyjmować korony norweskie w formie gotówki. Inne natomiast wykorzystują sytuację do podwyższania kursów wymiany. Dla osób, które planują wymianę koron norweskich na terenie Polski, sytuacja może stwarzać pewne trudności. Jednak w InternetowyKantor.pl nadal prowadzimy bezproblemową wymianę NOK

Norwegia bezgotówkowa tak, ale jeszcze nie w 100 procentach

Norwegia stanowi świetny przykład kraju, który wykorzystuje technologię, aby uczynić płatności bardziej wygodnymi i efektywnymi. Jednak nawet jeżeli rząd zrealizowałby plany całkowitego wycofania gotówki, to z pewnością byłoby to działanie w perspektywie długofalowej. Wraz z takimi krokami pojawiają się nowe wyzwania i odpowiedzialności, na które społeczeństwo norweskie jest przygotowywane przez rząd od pewnego czasu.

Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00