pl

Jak stworzyć bezpieczne hasło?

21.04.2020

Mocne hasło wciąż jest istotnym elementem obrony przed atakiem phishingowym. Każdy z nas ma w Internecie dziesiątki lub nawet setki kont i teoretycznie wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że ustawione przez nas hasła są jedynym, co możemy zrobić, by je zabezpieczyć.

Ustawianie jako hasła imion swoich dzieci czy zwierząt lub dat urodzenia naszych bliskich to wciąż norma – tak samo jak włamania na konta w serwisach, z których korzystamy.  Poniżej możesz zobaczyć, jakie są najpopularniejsze hasła na świecie – jeśli któreś z nich chroni jedno z Twoich kont, warto pomyśleć o jego zmianie.

 

Lista najpopularniejszych haseł na świecie:

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:10,000_most_common_passwords

Bezpieczne hasło, czyli jakie?

Na siłę hasła składają się 4 elementy: długość, złożoność, unikalność oraz miejsce, w którym je przechowujemy. Poza tym trzeba mieć na uwadze własne ograniczenia – nie jesteśmy przecież w stanie zapamiętać 80 przypadkowych haseł. Dobrym pomysłem jest bazowanie na skojarzeniach lub łączenie kilku słów np. Gosia-ogląda.2poradniki albo 3kwiatY!na.parapecie. Takie hasła są proste do zapamiętania, a niemożliwe do odgadnięcia. Dobre hasło nie jest zbyt krótkie – wskazane jest, by składało się z minimum 8 znaków. 

Kilka zasad dotyczących haseł i dodatkowych zabezpieczeń:

  1. Przechowuj hasła w bezpiecznym miejscu – najlepiej w pamięci. Nie udostępniaj ich nikomu i nie zapisuj ich otwartym tekstem w telefonie czy w notesie, bo w przypadku kradzieży torby, złodziej zyska dostęp do wszystkich Twoich kont.

  2. Ustawiaj zróżnicowane hasła. Pamiętaj, że hasło może być wykradzione nie tylko w wyniku phishingu, ale także włamania np. do słabo zabezpieczonego sklepu internetowego. Jeśli wszędzie posługujesz się tym samym hasłem, otwierasz złodziejom drzwi do dużo cenniejszych zasobów.

  3. Nie lekceważ siły hasła np. gdy kupujesz coś w sieci lub zakładasz konto w serwisie, z którego skorzystasz tylko raz. Twoje hasło i dane mogą zostać przechwycone wszędzie, więc zachowaj czujność nawet w przypadku kont, które niewiele dla Ciebie znaczą.

  4. Gdy zaczniesz bardziej dbać o bezpieczeństwo w sieci, liczba haseł do zapamiętania będzie rosła w zatrważającym tempie: konta bankowe, w mediach społecznościowych, na serwisach e-commerce i aukcyjnych, w systemach potrzebnych do pracy zawodowej. Jeśli obawiasz się, że pamięć Cię zawiedzie, zamiast obniżać stopień skomplikowania haseł, zainstaluj na swoim urządzeniu menedżera haseł.

 

Więcej treści o bezpieczeństwie znajdziesz w naszym PORADNIKU

https://internetowykantor.pl/media/uploads/czy_bezpiecznie_zarzadzasz_swoimi_finansami_w_sieci_poradnik.pdf

Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00