Kompendium wiedzy o wizach

15.05.2020

Paszport jest dokumentem, który umożliwia nam wyjazd za granicę. Niezależnie, czy udajemy się w podróż w celach turystycznych, służbowych czy rodzinnych. W obszarze Strefy Schengen w ramach członkostwa w Unii Europejskiej mamy komfort przemieszczania się tylko z dowodem osobistym, ale czasami planujemy dalsze podróże, gdzie konieczny jest paszport. Jednak w przypadku wjazdu do niektórych państw paszport może nie wystarczyć - konieczne będzie posiadanie wizy. Warto wiedzieć, które kraje wymagają takich dokumentów, w jaki sposób bezpiecznie załatwić formalności oraz czy wiza podlega opłacie.

Kiedy i dlaczego? 

Co to jest wiza? Wiza to zezwolenie (pisemne lub w formie elektronicznej), które razem z paszportem pozwala na przekroczenie granicy lub pobyt na terenie konkretnego państwa. Od czego zależy, czy jest nam potrzebna wiza? Regulują to umowy międzynarodowe zawierane pomiędzy dwoma zainteresowanymi państwami. Gdzie Polacy potrzebują wizy? Aktualnie potrzebujemy wizy do 75 krajów wymagających od nas tego dodatkowego dokumentu. Wystawianiem dokumentów wizowych zajmują się placówki dyplomatyczne lub konsularne. Brak takowej skutkować będzie nie wpuszczeniem na terytorium konkretnego państwa bądź wydaleniem lub karą grzywny, jeżeli oczywiście uda nam się dostać na teren kraju. Rozróżniamy różne rodzaje wiz w zależności od celu naszej podróży. Najpopularniejsza jest wiza turystyczna, a zaraz za nią wizy tranzytowe. Ponadto możemy starać się o wizy pracownicze, studenckie, małżeńskie, a także biznesowe. Cel podróży determinuje warunki otrzymania zezwolenia, takie jak na przykład czas pobytu w danym kraju oraz wymagania odnośnie terminu ważności paszportu podróżującego. 

Jak otrzymać wizę? 

O uzyskanie dokumentu musimy postarać się odpowiednio wcześniej przed planowaną podróżą. W zależności od państwa, do jakiego chcemy wyjechać, czas oczekiwania na wizę może wahać się w przedziale od kilku dni do nawet kilkunastu tygodni. Wniosek składamy w ambasadzie lub placówce konsularnej kraju, do którego wymagane jest zezwolenie na wjazd. Ile kosztuje wiza? Sprawdź, czy wydanie wizy będzie się wiązać z opłatami. Wiele państw ma taką praktykę, a szczegółowych informacji w zakresie cen udzielają urzędy konsularne. Niektóre kraje wymagają również dołączenie potwierdzenia ubezpieczenia podróżnego do wniosku o wydanie wizy. Jednak nie wszędzie wymaga się wcześniejszego uzyskania dokumentu zezwolenia na wjazd. W przypadku niektórych państw zdarza się, że wizę można otrzymać od ręki, po przekroczeniu granicy oraz uregulowaniu odpowiedniej opłaty. Warto również zorientować się, czy możliwe jest uzyskanie e-wizy - czyli zezwolenia w wersji online. Od niedawna taką możliwość oferują m.in. Rosja, Egipt czy Indie. Takie udogodnienie z pewnością pozwoli zaoszczędzić czas.

Gdzie nie wjedziesz bez wizy? 

Wskaźnikiem świadczącym o “mocy” paszportów poszczególnych państw jest ranking Passport Index, gdzie roku 2020 Polska znalazła się na 24 miejscu. Świadczy to o tym, że Polacy nie mają trudności w przemieszczaniu się po świecie. Większość państw, czyli 123, możemy odwiedzić w prosty sposób unikając zbędnych formalności. Są jednak kraje, do których bez wizy nie uda nam się dostać. Na etapie researchu warto sprawdzić, czy trzeba postarać się o wizę tranzytową państw, przez które będziesz jedynie przejeżdżać lub krajów, w których zaplanowane masz międzylądowania. Takie oraz inne szczegółowe informacje można znaleźć na stronach urzędów konsularnych lub przedstawicielstw dyplomatycznych. 

EUROPA:

Z racji przywilejów w ramach Strefy Schengen wiza nie będzie nam potrzebna w przypadku podróży po Europie w ramach tego regionu. Natomiast oczywiście nie wszystkie kraje są członkami tego zobowiązania, ale równocześnie nie wszyscy poza strefą wymagają od Polaków wiz. Na tą chwilę udając się do Rosji czy na Białoruś będziemy potrzebować dodatkowych dokumentów zezwalających na wjazd. Wiza do Rosji jest niezbędna, natomiast od pewnego czasu testowany jest system bezpłatnych e-wiz turystycznych dla wybranych regionów w kraju. Bez kłopotliwych formalności mamy możliwość wjazdu do obwodu kaliningradzkiego, Petersburga czy na tzw. Daleki Wschód. Pełna funkcjonalność dla całego kraju ma zostać wprowadzona od 1 stycznia 2021 roku. Dzięki temu będziemy mogli jechać do Rosji i podróżować po całym kraju przez 16 dni i wystarczy nam prosta e-wiza turystyczna! Wniosek będzie można złożyć online przez stronę rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a koszt, na jaki musimy się przygotować, to 50 USD. Natomiast mieliśmy pisać o Europie, a w przypadku ogromnego terytorium Rosji zahaczającego o Azję możemy właśnie gładko przejść do kolejnego kontynentu.

AZJA:

W przypadku podróży na Daleki i Bliski Wschód wizy będziemy potrzebować w blisko 33 państwach: 

Afganistan, Arabia Saudyjska, Azerbejdżan, Bahrajn, Bangladesz, Bhutan, Chiny, Indie, Indonezja, Irak, Iran, Jemen, Jordania, Kambodża, Katar, Kazachstan, Korea Północna, Kuwejt, Laos, Liban, Malediwy, Birma, Nepal, Oman, Pakistan, Sri Lanka, Syria, Tadżykistan, Timor Wschodni, Turkmenistan, Uzbekistan, Wietnam.

Jednak mniej niż połowa z nich jest kierunkami turystycznymi. Omówimy poniżej kilka z nich:

Azerbejdżan - Wiza dla Polaków jest obowiązkowa. Uzyskać ją można w Ambasadzie Republiki Azerbejdżańskiej w Warszawie oraz w innych placówkach konsularnych w innych państwach. Istnieje możliwość uzyskania wizy na lotnisku w Baku - po przylocie trzeba wypełnić ankietę oraz dołączyć 2 fotografie. 

Chiny - Wiza do Chin jest dla nas dokumentem obowiązkowym. Polacy podróżujący do Państwa Środka muszą posiadać ważną wizę pobytową lub tranzytową (osoby, których punktem przesiadkowym jest lotnisko w Chinach, w momencie gdy pobyt na lotnisku jest nie dłuższy niż doba, mogą opuścić lotnisko uzyskując krótkotrwałe zezwolenie podczas odprawy paszportowej). W przypadku Specjalnych Stref Administracyjnych jak Hong Kong oraz Makau wiza nie jest obowiązkowa. 

Indie - Wizy do Indii dla Polaków są obowiązkowe. W tym przypadku Polscy obywatele mogą się ubiegać o wizy: pobytowe, turystyczne oraz tranzytowe. W nagłych i uzasadnionych przypadkach jest możliwy wjazd na teren Indii bez wizy, na 72 godziny lub do 15 dni. Trzeba jednak przedstawić list gwarancyjny od instytucji lub ważnych osobistości. Ważne jest, aby paszport był ważny min. 12 miesięcy od dnia wydania wizy. Jakie dokumenty są konieczne, aby uzyskać wizę turystyczną do Indii? Paszport, 2 aplikacje wizowe, 3 zdjęcia w kolorze, bilet powrotny lub rezerwacja, a także potwierdzenie rezerwacji hotelu. Jeżeli chodzi o wizę biznesową to oprócz podstawowych dokumentów potrzebne będzie: zaproszenie od lokalnej firmy oraz list intencyjny firmy polskiej po angielsku.

Jordania - kraj, który dzięki połączeniom tanich linii lotniczych zyskuje ostatnio na popularności. Obywatele Polski muszą posiadać wizy zezwalające na wjazd i pobyt. W naszym kraju Jordania nie posiada swojego przedstawicielstwa dyplomatycznego, a najbliższa placówka znajduje się w Berlinie. Wizę można też otrzymać na przejściach granicznych. Wydawane są na okres 30 dni, ale istnieje możliwość przedłużenia do 3 miesięcy. Za takie zezwolenie trzeba zapłacić około 14 USD. Nie ma konieczności okazania biletu powrotnego, ani deklaracji posiadania określonej kwoty pieniędzy na okres pobytu. 

Malediwy - kierunek typowo wakacyjny ze względu na przepiękne plaże, często wybierany na podróż poślubną. Podczas przylotu do stolicy, w trakcie kontroli paszportowej uzyskuje się bezpłatny stempel od władz imigracyjnych, który jest zezwoleniem na wjazd. Wiza na Malediwy jest bezpłatna i ważna przez 30 dni. Trzeba mieć wykupione miejsce w hotelu, a także bilet powrotny oraz środki finansowe przeznaczone na pobyt.

AFRYKA:

W przypadku podróży na Czarny Ląd, szybciej będzie nam wymienić Państwa, do których nie potrzebujemy wizy niż te w których zezwolenie jest konieczne. Jeżeli chcemy uniknąć formalności, a zależy nam na podróży do Afryki, można wybrać się do Maroko, Tunezji oraz RPA, gdzie wiza nie będzie nam potrzebna. 

Krajem afrykańskim, który przyciąga najwięcej turystów jest zdecydowanie Egipt. Przepiękne plaże, zabytki oraz relatywnie niskie ceny kuszą nie tylko podróżnych z Polski. Jednak dla naszych obywateli wiza do Egiptu jest obowiązkowa. O zezwolenie można się ubiegać w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, online lub po zapłaceniu 25 USD otrzymać ją na lotnisku. Wiza turystyczna jest ważna przez 30 dni. 

AMERYKA PÓŁNOCNA I POŁUDNIOWA:

Jeżeli myślimy o Ameryce Północnej, to w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl Stany Zjednoczone. Od wielu lat wizy do USA były tematem, który budził sporo emocji w Polakach. Jednak w ostatnich miesiącach doczekaliśmy się wreszcie zniesienia wiz dla obywateli naszego kraju. Aktualnie Ameryka stoi dla nas otworem. No prawie - przed wylotem i tak czeka nas kilka formalności. Co najmniej 72 godziny przed planowaną podróżą trzeba uzyskać zezwolenie za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA). Złożenie wniosku w systemie ESTA kosztuje 14 dolarów, czyli mniej niż kwota, którą trzeba zapłacić za wizę turystyczną/biznesową (160 dolarów). Oprócz tego, osoby wybierające się do USA potrzebują paszportu z chipem do odczytu komputerowego. Uzyskanie zezwolenia w systemie ESTA upoważnia do podróży do USA w ciągu 2 lat, ale jednocześnie jednorazowy pobyt nie może być dłuższy niż 90 dni. 

Na kontynencie Ameryki Północnej wizy będziemy potrzebować w przypadku podróży na Kubę. Wiza na Kubę jest dla Polaków obowiązkowa. Ewentualnym dokumentem zastępczym może być karta turysty (Tarjeta de Turista), którą można nabyć przez biura podróży, a ich koszt to 17 euro. Dodatkowymi obostrzeniami przy przekraczaniu granicy to wymóg ważności paszportu przez 3 miesiące, liczone od dnia opuszczenia Kuby. Trzeba również mieć bilet powrotny, a jeżeli wybieramy się na wakacje na własną rękę muszą posiadać środki pieniężne (min. 101 CUC) na każdy dzień pobytu. Ten wymóg jest bardzo rygorystycznie egzekwowany przez służby. Karta kredytowa może być w tym przypadku traktowana jako takowe zabezpieczenie. 

W przypadku Ameryki Łacińskiej tylko 2 państwa wymagają od Polaków wizy: Gujana i Surinam. 

AUSTRALIA I OCEANIA:

Jest to kontynent bardzo zamknięty na przybyszy z zagranicy. Prawie do wszystkich państw oraz terytoriów zależnych obywatele Polski muszą postarać się o wizę zezwalająca na wjazd. Bez wizy do Australii nie wjedziemy oraz nie uzyskamy jej na granicy. Wnioski można składać online poprzez stronę australijskiego Ministerstwa ds. Imigracji lub poprzez ambasadę w Warszawie. Rozpatrywanie podania może trwać do 14 dni, a decyzję otrzymujemy elektronicznie lub drogą pocztową. Ile kosztuje wiza do Australii? Cena jest różna w zależności od rodzaju wizy. Przykładowo zezwolenie na jednorazowy wjazd kosztuje ok. 135 AUD.

Nowa Zelandia - mimo że Polacy nie potrzebują wizy do Nowej Zelandii to jednak musimy spełnić kilka warunków, aby móc wjechać na teren kraju. Po pierwsze wymagania odnośnie ważności paszportu - minimum 3 miesiące dłuższy od daty planowanego wyjazdu. Dodatkowo wymagane jest dobre zdrowie oraz nieposzlakowana opinia, dokumenty potwierdzające charakter pobytu oraz wykupiony bilet powrotny. Obowiązkowo trzeba posiadać zabezpieczenie finansowe na czas pobytu. Na podstawie spełnienia tych kryteriów urzędnik imigracyjny przybija w paszporcie pieczęć, która określa termin opuszczenia terenu Nowej Zelandii.  

 

Autor: Marta Przewoźna
Kategoria: Wiedza