Trudne początki emigracji zarobkowej

26.05.2020

Emigracja zarobkowa dla wielu jest koniecznością z racji braku satysfakcjonującej pracy w kraju ojczystym. Zapewne decyzja o wyjeździe za granicę nie była najłatwiejszą w życiu, ale jeśli zdecydowałeś się już na emigrację w poszukiwaniu lepszych zarobków, warto przygotować się do tego jak najlepiej, aby możliwie bezproblemowo przejść najtrudniejszy okres i uniknąć stresujących niespodzianek. Samo znalezienie pracy i mieszkania to za mało. W poniższym poradniku znajdziesz garść porad, dzięki którym wyjedziesz przygotowany oraz z poczuciem spokoju ducha – na tyle, na ile to możliwe w takiej sytuacji.

Po pierwsze plan i research 

Praca za granicą może być przygodą pod warunkiem, że przygotujemy się do każdego aspektu. Spisz sobie całość na kartce. Banał? Niby tak, ale zdecydowanie lepiej mieć taki plan na kartce przed oczami i w miarę możliwości modyfikować go na bieżąco. Rozpocznij od poszukiwania informacji przed wyjazdem. Im większa wiedza o kraju, do którego się wybierasz, tym lepiej. Musisz zwrócić uwagę na aspekty prawa pracy, kwestie podatkowe, kulturę pracy oraz mentalność społeczeństwa w kraju emigracji. Warto też poszukać informacji, gdzie można udać się w razie choroby oraz jakich dokumentów będziesz potrzebować. W wielu krajach działają organizacje non-profit, które pomagają w wielu formalnościach np. w kwestiach porad prawnych czy ustawodawstwa lokalnego.  Na tym etapie sprawdź również ważność swoich dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. Zorientuj się, jak wygląda stosunek cen towarów do zarobków na miejscu. Jest to istotne z tego względu, że koszty życia w niektórych krajach są znacznie wyższe niż w Polsce, ale z drugiej strony poziom zarobków jest również na stosunkowo wyższym poziomie. Na przykład codzienne wydatki na życie w Norwegii mogą być nawet 3 razy większe niż w naszym kraju, natomiast zarobki są proporcjonalnie większe niż w Polsce. 

Po drugie zabezpiecz się na każdą możliwość

Pomyśl o bardzo istotnych kwestiach jak ubezpieczenie zdrowotne czy zapas oszczędności. Życie bywa przewrotne, więc warto się zabezpieczyć na każdą okoliczność. Mimo, że praca w Unii Europejskiej, jest w tej chwili mniej narażona na ryzyko oszustw, to jednak powiedzenie “przezorny zawsze ubezpieczony” jest zasadne również w tym przypadku.  Warto mieć na koncie dodatkowe pieniądze na niespodziewane sytuacje, a także odłożoną pewną sumę (której bezwzględnie nie będziemy ruszać) na ewentualny powrót do kraju. Oszczędności warto wymienić na walutę kraju emigracji w najbardziej korzystny sposób. Najlepsze oferty z kursami posiadają kantory internetowe, dzięki czemu  możemy oszczędzić również czas poświęcony na drogę do kantoru, a także gdybyśmy chcieli wpłacić gotówkę na konto. Kolejnym ważnym aspektem jest ubezpieczenie zdrowotne. Koszty leczenia za granicą mogą przyprawić o ból głowy. Sama wizyta u dentysty może się okazać 2 razy droższa niż w Polsce, o kosztach przy niespodziewanych wypadkach wymagających hospitalizacji już nie wspominając. Zakres polisy powinien obejmować min. NNW oraz OC. 

Logistyka 

W zakresie transportu trzeba pamiętać, że wyjazd do pracy znacząco różni się od wyjazdu na wakacje. Gdy udajemy się na wypoczynek, wszelkie stresy związane z lotem czy innymi sprawami wydają się mniejsze – w końcu jedziemy na urlop. W przypadku, gdy jedziemy do pracy, towarzyszy nam większy niepokój związany z niepewnością, co nas czeka. Dodatkowo nasz bagaż ma zawartość bardziej praktyczną niż wakacyjna walizka. Jeżeli do naszego miejsca docelowego lecimy samolotem, to warto zaplanować, w jaki sposób po przylocie, przetransportujemy się do miasta, bowiem najczęściej lotniska zlokalizowane są kawałek poza miastem. Warto wiedzieć wcześniej czy najbardziej opłacalny będzie pociąg, taksówka czy autobus, a także ewentualnie sprawdzić wcześniej godziny kursowania komunikacji miejskiej, aby móc zaplanować sobie czas. 

Na miejscu

Jesteś już w mieszkaniu na emigracji, cała droga upłynęła bez problemów i zastanawiasz się, co dalej? Praca od zaraz? W porządku, ale pierwszym krokiem przed podjęciem pracy jest założenie konta bankowego w walucie kraju, w jakiej będziesz zarabiać. Dzięki temu zaoszczędzisz na przewalutowaniach, a jeżeli będziesz chciał wesprzeć bliskich w Polsce, możesz w prosty sposób skorzystać z pomocy serwisu InternetowyKantor.pl, wykonując darmowe przelewy na polskie konto. Konto w lokalnej walucie jest bardzo często warunkiem obligatoryjnym od pracodawców, jednak nie jest to regułą. W trakcie zakładania konta bankowego za granicą trzeba koniecznie zapoznać się z warunkami umowy, a o zapisy, których nie rozumiesz dopytać obsługę banku. Np. w Holandii istnieją organizacje pozarządowe, które pomagają imigrantom w formalnościach, które mogą być niezrozumiałe. Polacy na emigracji chętnie korzystają z ułatwień oferujących przez takie instytucje, warto również poszukać grup na portalach społecznościowych skupiających osoby w podobnej sytuacji do twojej. 

Dobre nastawienie

Emigracja z Polski może mieć plusy i minusy. Jeżeli świadomie zdecydowaliśmy się na emigrację to doświadczenie mieszkania w innym państwie może się wydawać ekscytujące, nawet jeżeli powody emigracji są przyziemne. Oczywiście po przyjeździe będziemy mogli u siebie zauważyć zmienność nastroju. Związane może być to z socjologicznym zjawiskiem miesiąca miodowego. Na początku mamy bardzo pozytywne odczucia związane z nowym miejscem, ale po czasie zaczynamy zauważać różnice kulturowe, czuć się obco oraz tęsknić z rodziną czy przyjaciółmi. W tym okresie warto poznawać nowych miejscowych znajomych lub w wolnym czasie zwiedzać atrakcje, które chcieliśmy zobaczyć w nowym miejscu zamieszkania. Poznanie lepiej miasta, kultury i historii wyzwoli w Tobie ciekawość i pozytywne nastawienie. Również na początku pracy warto zorientować się, kiedy w danym kraju wypadają dni wolne, abyśmy mogli zaplanować swój urlop i móc pozwolić sobie na krótki powrót do kraju, aby zobaczyć się z bliskimi. 

 

Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują 
w dni robocze (pn-pt) 
w godzinach 08:00 - 20:00