Jak samodzielnie zorganizować wakacje?

15.09.2020

Dla osób, które zawsze jeździły na wakacje w to samo miejsce albo za każdym razem wybierały organizowane wycieczki, wyjazd na własną rękę może być onieśmielający. Zamiast wymyślać kolejne „ale”, warto się jednak przemóc i samodzielnie zorganizować swoje pierwsze wakacje. Dlaczego? Wakacje samemu możesz zorganizować tak, aby spędzić urlop dokładnie tak jak chcesz i wpisać wyjazd w ramy Twojego budżetu. Poniższe wskazówki pomogą Ci zorganizować wyjazd od A do Z i uniknąć najpopularniejszych błędów.

Wakacje na własną rękę- wskazówki dla początkujących

Na sam początek samodzielnie organizowanych wojaży warto wybrać miejsce, w którym łatwo zrealizujemy plan B, jeśli coś pójdzie nie tak, np. miasto w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Rozpoczynanie od takiej rady przeczy hasłom gloryfikującym prostotę podróży, twierdzącym, że podczas wyjazdów wszystko idzie po naszej myśli. Warto jednak już na początku zaznaczyć, że podczas organizowaniawakacji na własną rękę, to na Tobie spoczywa odpowiedzialność za wszystko: bezpieczeństwo, transport, wyżywienie, plan dnia. Związana z tym wolność i swoboda podróżowania sprawia jednak, że każdy powinien tego spróbować chociaż raz w życiu. 

Wracając jednak do wyboru celu podróży - jeśli masz duże obawy co do pierwszej samodzielnie organizowanej wycieczki, wybierz miejsce, w którym na pewno łatwo się odnajdziesz (np. ze względu na język czy odległość od domu) lub takie, w którym byłeś/aś wcześniej. To pomoże oswoić się ze strachem przed nieznanym i nabrać apetytu na dalsze wojaże. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by skoczyć na głęboką wodę i za pierwszym razem wyjechać od razu na miesięczną podróż po Indiach czy autostopem po Bałkanach. 

Zanim zaczniesz organizowaćwakacje samemu...

Wydawałoby się, że pierwszym krokiem do zorganizowania podróży powinno być kupienie biletów. Nic bardziej mylnego. Na samym początku warto przyjrzeć się bliżej krajom czy miastom, do których chcesz wylecieć, żeby upewnić się, że są to miejsca dla Ciebie. Warto to zrobić dla całej listy krajów, które chcesz odwiedzić w przyszłości, co pozwoli szybko reagować, gdy trafisz na tanie loty czy przejazdy autokarem. Przed zorganizowaniem wyjazdu na własną rękę, warto sprawdzić przede wszystkim:

 • czy to miejsce na pewno odpowiada Twoim celom np. wycieczkom po górach, opalaniu się, zwiedzaniu czy smakowaniu lokalnej kuchni;

 • w jakim języku dogadasz się na miejscu. Choć mowa ciała i podstawowe angielskie zwroty pozwalają załatwić naprawdę wiele spraw, przed wyjazdem lepiej sprawdzić, jak powszechny w danym kraju jest język, który choć trochę znasz;

 • czy trzeba się zaszczepić lub istnieje ryzyko nabawienia się jakiejś lokalnej choroby;

 • czy w danym miejscu obowiązują oficjalne lub niepisane zasady, które mogą utrudnić Ci życie. Niestety na to znacznie częściej uwagę muszą zwracać kobiety, od których w niektórych miejscach będzie wymagany np. konkretny ubiór czy zwiększona czujność;

 • czy do wjazdu potrzebny jest paszport/wiza/pozwolenie i czy zdążysz je wyrobić;

 • kiedy jest najlepsza pogoda na wyjazd i jak długo trwa sezon turystyczny;

 • jakie są koszty utrzymania w tym kraju;

 • jaka obowiązuje waluta i czy na miejscu można płacić również najpopularniejszymi walutami, takimi jak dolar czy euro;

 • czy płatności kartą są powszechne.

Poza niezbędnymi dokumentami, najważniejszym punktem jest ten o kosztach utrzymania. Koniecznie trzeba to sprawdzić przed zarezerwowaniem biletu, bo nierzadko okazuje się, że choć bilet lotniczy można upolować po niezwykle okazyjnej cenie, to sam pobyt jest zbyt dużym obciążeniem dla portfela turysty, nawet jeśli organizujemywakacje samemui po kosztach. Przykładowo, do Irlandii czy Norwegii można dotrzeć z Polski w dwie, trzy godziny za kilkadziesiąt złotych, ale tamtejsze ceny wynajmu czy wyżywienia wielu zwalają z nóg. 

Dojazd i transport na miejscu

Po zgromadzeniu najważniejszych informacji można wreszcie przejść do organizacji. Na początek musisz zdecydować, jak dotrzesz na swoje wymarzone wakacje. Dla wielu jedyną możliwością jest polowanie na tanie loty, bo pozwala to dotrzeć na miejsce szybko i w rozsądnej cenie. Istnieją jednak inne opcje. Można wybrać autokary, których ceny również bywają świetne - nawet na drugi koniec Europy można dojechać za około 100 złotych, albo wybrać pociąg, który pozwoli podziwiać krajobrazy mijanych regionów. Ta ostatnia opcja będzie najlepsza dla środowiska naturalnego, ale trzeba przyznać, że w niektórych krajach nie będzie najkorzystniejsza cenowo. Dobrym wyborem, gdy organizujemy wakacje samodzielnie, może być przejazd autem, bo daje ono możliwość zrobienia „objazdówki” po kilku miejscach i bycia bardziej elastycznym. W tym wypadku trzeba jednak mierzyć siły na zamiary i uwzględnić zmęczenie wiążące się z prowadzeniem auta przez kilka, kilkanaście godzin dziennie.

Jeśli zdecydujesz się na lot, koniecznie sprawdź, jak wygląda kwestia dojazdu z lotniska do centrum lub do twojego lokum. Chcąc przemieścić się tanio, warto sprawdzić, jak często kursuje komunikacja miejska i ile kosztują bilety. Na lotniskach często promowane są przejazdy autokarami, ale zdarza się, że cena tych biletów znacznie przewyższa zwykły transport miejski, więc warto zorientować się w tym temacie wcześniej. Ci, którzy zdecydują się na taksówkę, koniecznie powinni sprawdzić przeciętne ceny i zapytać o cenę kursu przed wejściem do samochodu, bo wokół lotnisk często grasują przewoźnicy, którzy, korzystając na niewiedzy turystów, żądają za przejazd absurdalnie wysokich kwot.

Podczas gdy na wycieczkach organizowanych jesteśmy wożeni autokarem z miejsca na miejsce,samodzielna organizacja wakacjiwymaga zatroszczenia się o transport także w samym mieście docelowym. Najtańszą opcją, która pozwala jednocześnie zobaczyć miasto z innej perspektywy, jest oczywiście poruszanie się pieszo lub na rowerach miejskich. „Na nogach” spokojnie można zwiedzić wiele miast europejskich np. Wilno, Florencję, Amsterdam, Ateny czy Pragę. W przypadku korzystania z komunikacji miejskiej warto zorientować się, czy zamiast kupować pojedyncze bilety, nie lepiej zainwestować w specjalną kartę, która uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów przez określony czas np. tydzień lub 48 godzin. Opcją droższą, ale pozwalająca na swobodę podróżowania również poza miastem jest wynajem auta. Warto zdecydować się na to szczególnie wtedy, gdy zamierzasz zwiedzić cały region np. Toskanię lub nawet przejechać cały kraj. Przed wyjazdem koniecznie zorientuj się jednak, czy polskie prawo jazdy jest tam uznawane. W większości krajów europejskich nie będzie z tym problemu. Pamiętaj jednak, że brak prawa jazdy czy ograniczenia finansowe wcale nie muszą Cię ograniczać, gdy chcesz zwiedzić większy obszar. Przykładowowakacje na Malcie na własną rękęspokojnie można zorganizować, opierając się na autobusach krążących po całej wyspie, mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się to dość trudne.

Rezerwacja noclegu- jak to zrobić najlepiej?

Jeśli chcesz, by wyjazd był jak najtańszy, możesz postawić na nocleg w hostelu lub spróbować couchsurfingu. Jedno i drugie wymaga otwartości i dzielenia się przestrzenią z innymi ludźmi, więc nie dla wszystkich będzie odpowiednim rozwiązaniem, ale na pewno pomoże to zrealizowaćtanie wakacje za granicą na własną rękę, bo to właśnie nocleg najczęściej generuje największe koszty. Rezerwując jakiekolwiek lokum, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 • cenę oczywiście ;)

 • odległość od głównych atrakcji lub centrum. Te noclegi, które są od nich bardziej oddalone zazwyczaj są tańsze, ale warto przekalkulować, czy dodatkowe koszty transportu nie sprawią, że ostatecznie będzie to droższe rozwiązanie;

 • bliskość sklepów i restauracji;

 • opinie poprzednich gości;

 • jaka jest najbliższa okolica.Rezerwacja noclegupowinna opierać się również na tym, czy poruszanie się w tej części miasta wieczorem będzie bezpieczne i czy w nocy dociera tam komunikacja miejska. Będzie to szczególnie ważne, jeśli udajemy się nawakacje samemu;

 • dostęp do internetu - w czasie samodzielnie organizowanych podróży jest to bardzo istotne!;

 • co jest zagwarantowane w cenie (śniadanie, przechowalnia bagażu, ręczniki itd.);

 • kto jest grupą docelową tego ośrodka - osoba marząca o całonocnych imprezach może nie odnaleźć się w hotelu pełnym rodzin z dziećmi.

Rezerwacja noclegu onlinedaję tę wygodę, że wszystko to można bardzo szybko sprawdzić korzystając z map, serwisów zbierających opinie i porównywarek hoteli. Warto zwrócić uwagę na możliwość bezpłatnego odwołania rezerwacji, szczególnie jeśli w czasie wakacji odwiedzasz kilka miejsc i spodziewasz się, że pobyt w jednym z nich może się przedłużyć.

Jak samemu zorganizować wakacje za granicą, by były bezpieczne?

Ubezpieczenie podróżne jest często bagatelizowane, ale to absolutny must have! Nawet jeśli wydaje Ci się, że jesteś urodzony/a pod szczęśliwą gwiazdą, naprawdę nie warto kusić losu. Koszty leczenia za granicą i problemy w organizowaniu pomocy w kryzysowej sytuacji są stresem, który można zniwelować, płacąc za ubezpieczenie zaledwie kilkadziesiąt złotych, więc naprawdę warto to zrobić. 

Ważne jest też zabezpieczenie się w razie kradzieży, które na wakacjach niestety zdarzają się stosunkowo często. Z pewnością każdy słyszał historie o tym, żewakacje w Hiszpanii na własną rękękończyły się nieudanym poszukiwaniem „zgubionego” portfela. Niestety najpopularniejsze ośrodki turystyczne, takie jak np. Barcelona, są rajem dla kieszonkowców - w mieście tym powstał nawet tzw. informator o złodziejach, który pokazuje miejsca, gdzie zagrożenie kradzieżą jest największe. Równie dobrze możesz zresztą walizkę lub plecak zgubić, więc najważniejsze rzeczy lepiej mieć rozłożone w kilku miejscach. Po pierwsze dokumenty - skan i zdjęcia dowodu/paszportu mogą być pomocne przy zgubieniu oryginału. Nawet jeśli jedziesz do kraju, w którym nie jest wymagany paszport, warto go zabrać i schować np. w walizce, podczas gdy dowód osobisty będziesz nosić przy sobie. W podobny sposób warto rozdysponować leki, jeśli są niezbędne dla Twojego zdrowia i życia. To samo z pieniędzmi - nie warto trzymać całej kwoty w plecaku albo opierać się jedynie na karcie płatniczej. Choć w dobie szybkich przelewów zagranicznych i bankowości mobilnej szybki zastrzyk gotówki od bliskich nie powinien stanowić problemu, gdy organizujeszwakacje samemu, lepiej wyjechać z zapasem gotówki. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy nie będziesz musieć zapłacić kaucji za zgubiony klucz w hostelu lub nie rozpocznie się globalna pandemia, która utrudni powrót do Polski. Teraz już wiemy, że to drugie nie jest wcale aż tak nieprawdopodobne... 

Warto zawsze mieć trochę gotówki w miejscu, do którego nie dosięgnie złodziej, nawet jeśli uda mu się dostać do naszego plecaka, np. w nerce, kieszeni kurtki czy nawet staniku albo bucie ;) W ramach swojego bezpieczeństwa i komfortu przed wyjazdem zadbaj o to, by mieć darmowy dostęp do internetu za granicą oraz mieć zapisane podstawowe numery i adresy również gdzieś poza komórką, która może wpaść do wody czy zostać skradziona. Innymi słowy, lepiej dmuchać na zimne, niż potem żałować. Po wszystkich ostrzeżeniach wreszcie możemy przejść do najprzyjemniejszej części, czylijak samemu zorganizować wakacje za granicątak,by były udane i godne zapamiętania.

Jak zorganizować wakacje na własną rękęi dobrze się bawić?

Choć powyższe wskazówki mogą sprawiać wrażenie, żetanie wakacje za granicą na własną rękęto ogrom pracy i czające się wszędzie zagrożenia, to wcale tak nie jest! Owszem, trzeba przejąć odpowiedzialność, którą w przypadku organizowanych wyjazdów ponosi biuro podróży, ale zyskuje się znacznie więcej. Wśród największych korzyści można wymienić znacznie tańszy wyjazd, absolutną swobodę w wyborze tempa i trasy zwiedzania, możliwość zmiany planów o 180 stopni w ostatniej chwili i całkowite dopasowanie wyjazdu do swoich potrzeb i humorów.

Planowanie rozpocznij od wypisania wszystkiego, co chcesz zobaczyć i czego chcesz doświadczyć w kraju, do którego lecisz. W poszukiwaniu atrakcji wspieraj się przewodnikami, artykułami, filmami na Youtubie, postami na blogach i Instagramie itp. Znajdziesz tam szczere odpowiedzi na to,gdzie jechać samemu na wakacje, by znaleźć to, czego potrzebujesz: najlepszą kuchnię, najfajniejsze imprezy, najpiękniejsze widoki czy święty spokój.Zaglądaj wszędzie tam, gdzie znajdziesz relacje osób, które mieszkają w danym regionie świata lub często go odwiedzają, bo to właśnie tam znajdziesz najciekawsze wskazówki i miejsca, do których turyści często nie docierają, a które są warte zobaczenia. Przy okazji sprawdź, czy do poszczególnych zabytków trzeba kupić bilety wcześniej, by uniknąć kolejek albo czy w konkretne dni można je zwiedzić taniej lub za darmo. 

Następnie ustal kolejność zwiedzania, grupując atrakcje leżące blisko siebie i zdecyduj, czy lepsze będzie dla Ciebie kilka dni intensywnego zwiedzania i kilka totalnego relaksu, czy wolisz codziennie znaleźć czas np. na kilka godzin opalania się nad wodą, pospanie trochę dłużej czy leniwe popijanie wina w klimatycznej restauracji. W największych miastach często organizowane jest regularne, darmowe oprowadzanie z przewodnikiem, więc jeśli wybierasz się do takiego miejsca i chcesz zaoszczędzić, nie rezygnując z dawki wiedzy, warto z tego skorzystać. 

 

W samodzielnie organizowanych wyjazdach najlepsze jest to, że możesz zarówno zaplanować podróż od A do Z, jak i iść na żywioł i o planie dnia decydować nawet tego samego ranka. Możesz uznać, że chcesz zatrzymać się w danym mieście dłużej albo spontanicznie zahaczyć po drodze o zamek czy górski szlak, którego nie było wcześniej w planach. Choć takie wycieczki wymagają nieco większej odwagi niż wyjazdy all inclusive, to są o wiele bardziej ekscytujące, pouczające i znacznie ciekawsze. To co, spróbujesz? 

 

Autor: Izabela Przygocka
Kategoria: Wiedza