Najsłynniejsze kryzysy finansowe świata

19.01.2021

Kryzys finansowy pojawia się co jakiś czas – jeden się kończy, a po jakimś czasie pojawia się kolejny. Z olbrzymim kryzysem mamy do czynienia właśnie teraz, kiedy koronawirus rujnuje gospodarki wielu krajów na świecie. Kryzysy finansowe niestety powodują wiele szkód i są odczuwalne przez lata. Czym dokładnie jest kryzys finansowy i jakie były najsłynniejsze kryzysy finansowe na świecie?

Czym jest kryzys finansowy?

Kryzys finansowy to nic innego, jak sytuacja, w której następują intensywne zmiany dotyczące funkcjonowania rynków finansowych. Efektem jest spadek produkcji lub dalsze zwiększanie istniejącego już spadku. Kryzys oznacza, że większość instytucji finansowych posiada zaległości, które przewyższają wartość ich aktywów. Doprowadza to do kłopotów instytucji bankowych, upadłości wielu przedsiębiorstw oraz interwencji rządu. Kryzys finansowy może być lokalny lub międzynarodowy.

Dziś, gdy mamy do czynienia z globalnymi rynkami finansowymi, kryzys szybko przechodzi z jednego kraju na inne. Wyróżnia się kilka typów kryzysu finansowego, a mianowicie kryzys systemu finansowego, kryzys bankowy, kryzys walutowy, kryzys zadłużenia zagranicznego, a także krach giełdowy.

Najsłynniejsze kryzysy finansowe na świecie

Jednym z najsłynniejszych kryzysów finansowych na świecie jest oczywiście Czarny czwartek. To najsłynniejszy krach giełdowy, który spowodował wprowadzenie wielu przepisów w celu zapobiegnięcia pojawienia się kolejnego takiego kryzysu. W dniu 24 października 1929 roku pękła bańka na nowojorskiej giełdzie. Działało to w taki sposób, że banki z łatwością udzielały kredytów w celu zakupu akcji i zaczęło z tego korzystać wiele osób, skuszonych wizją łatwego zarobku.  Niestety, w obliczu sytuacji, stracili majątki, a spółki, których akcje były kupowane upadły, bo w rzeczywistości nie były nic warte, prowadząc ryzykowny i niepewny biznes. Czarny czwartek spowodował m.in. wprowadzenie zasady, że wszystkie firmy notowane na giełdzie muszą regularnie składać raporty finansowe. Dziś takie raporty publikowane są przez spółki kwartalnie.

Kolejnym słynnym kryzysem finansowym był Czarny poniedziałek w 1987 roku. Ceny towarów spadały już od 1980 roku, co doprowadziło do spadku inflacji, a to było bodźcem dla hossy papierów wartościowych. Podczas wiosny 1986 nastąpiło istotne wyhamowanie spadków. Natomiast w 1987 roku na rynku obligacji pojawiło się załamanie, przy następowaniu wzrostów na rynkach towarowych. Kolejny wzrost dolara nastąpił w październiku, ale był krótkotrwały. Zaraz po nim nastąpiło silne załamanie, w momencie krachu na Wall Street. Oprócz załamania kursu dolara, przyczyną tego krachu był także spadek cen ropy w 1986 roku o nawet 50% w wyniku decyzji OPEC o zwiększeniu produkcji.

Nie można zapominać także o Bańce internetowej, czyli Dot-com boom. Był to okres fascynacji branżami technologicznymi w latach 1995 – 2001. Jedną z przyczyn tego kryzysu były niskie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy szukali źródeł dochodu, bo lokaty już ich nie przynosiły, a moda na nowe technologie spowodowała, że łatwo było o środki na działalność od funduszy, takich jak Venture Capital. Środki te często były marnotrawione, ale ludzie wierzyli, że firmy mają przed sobą świetlaną przyszłość i rzucali się na ich akcje. W 2000 roku inwestorzy stracili nadzieję na dalsze wzrosty przewartościowanych spółek.

Do najważniejszych kryzysów na świecie zaliczyć można jeszcze kryzys kredytów subprime, który ujawnił się w 2008 roku. Tym razem bańka pękła na rynku nieruchomości w USA. Po raz kolejny ujawniły się słabości polityki monetarnej. Rezerwa Federalna zaczęła obniżać stopy procentowe, co zachęcało do brania kredytów. Zaczęto więc udzielać tzw. kredytów subprime osobom zwanym NINJA, czyli nieposiadających często stałych dochodów czy pracy. Nagle od połowy 2008 roku Rezerwa Federalna zaczęła znów podnosić stopy procentowe, co poskutkowało problemami ze spłatą tych kredytów. Banki przejmowały domy, a ich ceny spadały przez zwiększoną podaż i w końcu bańka pękła, a kryzys dotknął inne kraje. Te z południa Europy popadły w kryzys zadłużeniowy. Udzielono im miliardowych pożyczek na ratunek, ale skutki tego kryzysu odczuwalne są nawet do dziś.

 

Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują 
w dni robocze (pn-pt) 
w godzinach 08:00 - 20:00