Emigracja do Kanady – czy warto wyjechać na Północ?

27.01.2021

Kanada kojarzy się głównie z syropem klonowym, hokejem i srogimi, pełnymi śniegu zimami. Jest to też kraj, do którego co roku napływają migranci z całego świata, a wśród nich jest sporo Polaków. W tym tekście dowiesz się, jak wygląda emigracja do Kanady z Polski i przeczytasz o plusach i minusach takiej decyzji.

Kilka słów o Kanadzie

Na początek kilka podstawowych informacji o Kanadzie. Państwo to ma dwa języki urzędowe: francuski i angielski, co jest jedną z rzeczy, które ułatwiają emigrację do tego kraju. Choć francuski nie jest u nas popularnym językiem, nauka angielskiego wśród młodszych pokoleń jest bardzo powszechna. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że to, jaki język będziemy słyszeć w Kanadzie częściej, w dużej mierze zależy od regionu, w którym się znajdziemy.

Kanada jest zróżnicowana i pod względem kulturowym, i jeśli chodzi o przyrodę. Nie powinno to wcale dziwić, ponieważ ma ogromną powierzchnię. Jest drugim największym państwem na świecie, zaraz po Rosji. Jest więc większa niż sąsiadujące z nią Stany Zjednoczone, ale znacznie mniej zaludniona – mieszka tam mniej osób niż w Polsce. Dodatkowo, jak każde wysoko rozwinięte państwo, Kanada zmaga się z niskim przyrostem naturalnym, co próbuje zrekompensować przyjmowaniem pracowników z zagranicy. Dla wszystkich tych, którzy rozważają emigrację do Kanady jest to dobra wiadomość.

Czy do Kanady potrzebna jest wiza?

Nie jest jednak tak, że w Kanadzie może się osiedlić każdy. Emigracja do Kanady jest dosyć skomplikowana, bo opiera się na systemie punktowym, o którym za chwilę. Mimo tego, że wyjazd do pracy nie jest aż taki łatwy, kraj ten nie wymaga od Polaków wizy, jeśli jadą tam w celach turystycznych - na mniej niż pół roku. Aby wjechać do Kanady potrzebna jest tzw. eTA, czyli elektroniczna autoryzacja podróży. Kosztuje to zaledwie kilka dolarów kanadyjskich.

Jeśli chcemy zostać na dłużej, będziemy musieli postarać się również o paszport biometryczny, który kosztuje trochę więcej, ale również nie jest to żadna zawrotna kwota - jedynie 85 dolarów kanadyjskich. Warto przy tym pamiętać, że mimo możliwości przyjazdu do Kanady bez wizy, posiadanie zezwolenia na naukę i pracę jest tam konieczne.

Emigracja do Kanady krok po kroku

Innymi słowy, legalna emigracja do Kanady wymaga więcej cierpliwości i wypełnionych dokumentów. Kanada jest mocno nastawiona na przyjmowanie pracowników z zagranicy, ale nie oznacza to wcale, że zaprasza do siebie wszystkich. Selekcję ułatwia powstały w 2015 roku system do zarządzania aplikacjami imigrantów, czyli tzw. Express Entry. To właśnie w tym systemie musimy złożyć aplikację na jeden z trzech programów emigracyjnych: Canadian Experience Class, Federal Skilled Worker Programm lub Federal Skilled Trades Programm. Każdy z nich jest przeznaczony dla pracowników o innym doświadczeniu zawodowym, a co za tym idzie o różnej wartości dla kanadyjskiego rynku pracy.

        Zarejestrowanie profilu w Express Entry i złożenie odpowiednich dokumentów jest początkiem starań o legalną emigrację do Kanady. Profile imigrantów są oceniane na podstawie kilku kryteriów, a osoby, które zdobędą największą liczbę punktów otrzymują możliwość złożenia wniosku o pobyt stały.

Jak wyemigrować do Kanady?

        W emigracji do Kanady pomoże na pewno znajomość urzędowych języków tego kraju, czyli angielskiego i/lub francuskiego, poświadczona określonymi egzaminami. Na naszą korzyść może działać również wykształcenie, ale w tym przypadku konieczna będzie ewaluacja dyplomu, tzw. Educational Credential Assessment. Kolejnym sprawdzanym aspektem jest nasze doświadczenie zawodowe, przy okazji którego znaczenie ma m.in. to, czy pracowaliśmy już w Kanadzie, wykonywany przez nas zawód oraz posiadane kwalifikacje. Dzięki temu urzędnicy imigracyjni mogą ocenić, czy kanadyjski rynek pracy rzeczywiście potrzebuje pracowników o takim profilu jak nasz. Po wypełnieniu formularza pozostaje cierpliwość. W ciągu roku odbywa się więcej niż kilkanaście rund (w 2015 było ich 23), po których część aplikantów dostaje zaproszenie do złożenia wniosku o pobyt stały.

Emigracja do Kanady z Polski

Jak widać proces otrzymania możliwości pracy w Kanadzie trochę trwa i umożliwia tamtejszym władzom kontrolowanie tego, jacy pracownicy przybywają do kraju. Dzięki temu mogą dostosowywać swoją politykę imigracyjną do sytuacji na krajowym rynku pracy. Choć cały proces wydaje się nieco onieśmielający, trzeba mieć świadomość, że Kanada jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków emigracyjnych. W 2019 roku do tego kraju emigrowało ponad 313 tysięcy osób z całego świata. Wśród nich wielu było z Polski.

Pierwsza fala emigracji do Kanady z Polski miała miejsce jeszcze przed powstaniem tego państwa w dzisiejszej formie, co miało miejsce dopiero w 1867. Według statystyk z 2016 roku niemal milion osób mieszkających w Kanadzie miało polskie korzenie, chociaż trzeba przyznać, że liczba tych, którzy posługują się naszym językiem ojczystym lub urodzili się jeszcze w Polsce jest znacznie mniejsza.

Emigracja do Kanady - czy warto wyjechać na Północ?

Fakt, że tak wiele osób stara się o możliwość emigracji do Kanady wiele mówi o nadziejach związanych z wysoką jakością życia w tym kraju. O państwie tym mówi się najczęściej jako o miejscu bardzo bezpiecznym, gdzie największym zagrożeniem mogą być dzikie zwierzęta, które często można spotkać pokonując ogromne odległości między poszczególnymi miejscowościami. Zarobki w Kanadzie są dobre, podobnie jak oficjalnie wyznaczane minimalne stawki, ale warto podkreślić, że w poszczególnych regionach zarówno wysokość wynagrodzeń, jak i koszty utrzymania mogą bardzo mocno się od siebie różnić.

Na korzyść Kanady jako kraju do rozpoczęcia nowego życia mocno przemawia fakt, że Kanadyjczycy są otwartym społeczeństwem, a ich cechą narodową wydaje się być uprzejmość. Jako wady mieszkania w tym kraju wymienia się najczęściej trzy aspekty: drogie utrzymanie, srogie zimy, do których rzadko kto jest przyzwyczajony i ogromne odległości między ośrodkami miejskimi. Te dwa ostatnie dla niektórych, w tym fanów nienaruszonej przez człowieka przyrody, mogą zresztą być wyjątkowymi zaletami.

Autor: InternetowyKantor.pl
Kategoria: Wiedza