pl

Czym zajmują się Polacy pracujący za granicą? Najpopularniejsze zawody emigrantów

18.03.2021

Polska emigracja jest na tyle duża i różnorodna, że trudno jest opowiadać o niej jako jednej całości. W tym tekście przyjrzymy się więc tylko temu, w jakich zawodach pracuje większość naszych rodaków, którzy zdecydowali się na życie za granicą.

Typowe zawody emigracyjne

Naturalne jest, że imigranci często pracują w zawodach prostych, niewymagających dużego doświadczenia zawodowego. Nie wynika to wcale z tego, że ludzie wyjeżdżają z kraju bez cennych umiejętności czy ambicji pięcia się na wyższe stanowiska – najczęściej jest to efekt nieznajomości języka i trudności ze znalezieniem innej pracy bez znajomości tamtejszych realiów i sieci kontaktów. Stąd wśród najpopularniejszych zawodów wykonywanych przez polskich (i nie tylko) emigrantów znajdują się prace proste, głównie związane z rolnictwem, np. zbieranie warzyw i owoców. Jest to szczególnie częste w Niderlandach, a do niedawna ogromną popularnością takie zawody cieszyły się wśród Polaków również w Niemczech. Z badania NBP wynika, że w 2018 roku 23% polskich emigrantów deklarowało wykonywanie właśnie prac prostych. Do tej kategorii oprócz zawodów związanych z żywnością możemy zaliczyć m.in. pracę na produkcji, w magazynie i szeroko rozumianą pracę fizyczną.

Imigranci na rynku pracy, czyli o rynku pierwotnym i wtórnym

Warto przy tym pamiętać, że wykonywanie prostych prac za granicą nie jest czymś typowym jedynie dla polskiej emigracji, jest to równie powszechne wśród innych narodów. W ekonomii istnieje nawet koncepcja dualnego rynku pracy, która to tłumaczy. Mówi ona o tym, że rynek pracy w każdym kraju można podzielić na rynek pierwotny i wtórny, a z tego drugiego trudno „awansować” do pierwszego. Pierwotny to ten „lepszy”, czyli obejmujący wysoko płatne zawody, które dają szanse na awans i rozwój oraz bezpieczne formy zatrudnienia. Wtórny charakteryzuje się natomiast niżej płatnymi stanowiskami, w których standardem są krótkie formy zatrudnienia, dające mniejsze bezpieczeństwo socjalne (przykładem może być wszelka praca fizyczna, bez kwalifikacji, proste prace biurowe czy usługi takie jak gastronomia). Na nim też zazwyczaj „utykają” imigranci, którzy siłą rzeczy mają trudniejszy start, choćby ze względu na barierę językową lub dyskryminację podczas rekrutacji np. ze względu na obco brzmiące nazwisko. Poza tym, w przypadku naszego kraju wykonywanie tych samych prac prostych jest o wiele mniej opłacalne w Polsce niż np. w Niemczech czy Niderlandach, więc trudno się dziwić naszym rodakom, którzy decydują się na pracę na obczyźnie, nawet jeśli ma to być zawód poniżej ich kwalifikacji.

Polak – budowlaniec?

Duża rzesza polskich emigrantów (aż 36% w 2018 roku według danych NBP) to robotnicy wykwalifikowani. Jest to skala na tyle duża, że od lat jesteśmy z tego znani – obywatele krajów Zachodniej Europy często kojarzą Polaków z branżą budowlaną. Wśród naszych rodaków pracujących na obczyźnie mnóstwo jest hydraulików, spawaczy, elektryków, tynkarzy i wszelkich innych specjalistów z tej dziedziny. Słowem, polskich budowlańców, zarówno tych z wysokimi kwalifikacjami, jak i tych mniej wykształconych/doświadczonych w zawodzie, jest za granicą mnóstwo. W tym zakresie na obczyźnie powstaje wiele firm lub zespołów zarządzanych przez Polaków, a u nas w kraju agencje pracy zajmujące się rekrutowaniem pracowników do Norwegii, Holandii, Niemiec czy Austrii wciąż cieszą się dużą popularnością.

Zawody opiekuńcze i medyczne

Wciąż niezwykle popularne wśród polskich emigrantów są też zawody opiekuńcze, w szczególności opieka nad starszymi. To ostatnie kojarzy nam się głównie z zachodnimi sąsiadami, ale Niemcy nie są jedynym krajem Europy Zachodniej, w którym jest duży głód na pracowników, którzy otoczą opieką osoby starsze. Za granicę wyjechało też wiele polskich pielęgniarek, które na obczyźnie, jako prywatne opiekunki lub w sektorze publicznym, mogły liczyć na lepsze zarobki niż pracując w tutejszych instytucjach ochrony zdrowia. Według statystyk OECD z 2017 roku polskie pielęgniarki i pielęgniarze są na trzecim miejscu, jeśli chodzi o liczbę osób pracujących w tym zawodzie, które wyemigrowały ze swojej ojczyzny.

Popularne wśród Polaków są także wyjazdy do opieki nad dziećmi, przy czym w tym zakresie coraz większy odsetek polskich emigrantów zdobywa kwalifikacje, które pozwalają wykonywać ten zawód oficjalnie, w roli opiekunów przedszkolnych lub nauczycieli. Zarówno opieka nad starszymi, jak i nad dziećmi często powiązana jest z zajmowaniem się domem, a więc sprzątaniem czy gotowaniem.

Wyższe stanowiska głównie w Wielkiej Brytanii

Za granicę wyjechali i wciąż wyjeżdżają również wysoko wykwalifikowani specjaliści np. z branży IT czy lekarze. Jest ich jednak zdecydowanie mniej niż osób, które za granicą planują wykonywać prace proste. Według badań NBP dotyczących sytuacji polskich emigrantów z 2016 roku, najwięcej Polaków na stanowiskach menedżerskich było w Wielkiej Brytanii – według deklaracji było to aż 10% (13% w 2018 roku) naszych rodaków mieszkających na Wyspach. W Irlandii było to wówczas 5%, a w Niemczech 4%.

Chociaż życie na emigracji ma wiele wad, do dziś wielu Polaków planuje wyjazd za granicę w poszukiwaniu lepszych zarobków i większego komfortu życia. Jeszcze więcej jest osób, które od lat pracują na obczyźnie i nie zamierzają wracać.

 

Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00