pl

10 sposobów na oszczędzanie prądu

05.05.2021

Opłata za energię elektryczną jest jedną z podstawowych opłat dla każdego gospodarstwa domowego. Przeciętna polska rodzina wydaje około 120 zł miesięcznie na prąd. Dla wielu jest to duży wydatek. Istnieje kilka sprawdzonych trików, które obniżą rachunki za prąd. Zapraszamy do lektury.

1. Zmiana dostawcy energii

Zawsze warto porównać ceny u każdego z dostawców energii elektrycznej i zmienić na tańszego. Takiej zmiany można dokonać w każdym momencie trwania umowy. Wystarczy tylko podpisać umowę z nowym dostawcą, a będzie ona obowiązywać od dnia wygaśnięcia starej umowy.

Warto wiedzieć, że zgodnie z art. 3 ust. 5 dyrektywy elektroenergetycznej, każdy obywatel ma prawo zmienić dostawcę energii w dowolnym momencie trwania umowy.

2. Zmiana taryf

Jeśli nie chcesz zmieniać swojego obecnego dostawcy prądu, to warto rozważyć zmianę taryfy. Dystrybutorzy energii elektrycznej bardzo często oferują taryfy, które mogą obniżyć wysokość rachunków za energię elektryczną.

3. Sprzęt tylko z klasy A

Jeśli planujesz wymianę sprzętu w domu, to rozważ zakup sprzętu klasy energetycznej A. Najmniej prądu zużywają urządzenia oznaczone klasą energetyczną A+, A++, A+++.

4. Wyłączaj światło

Jeśli opuszczasz pomieszczenie nawet na chwilę, to wyłączaj światło. Ponowne włączenie światła ma taki sam pobór prądu jak żarówka świecąca przez 1s. Wyjątek od tej reguły stanowią żarówki kompaktowe, należy je wyłączać, jeśli opuszczasz pomieszczenie na min. 5 minut.

5. Używaj tylko żarówek LED

W zwykłej żarówce większość prądu zostaje zużyta przez żarnik, a tym samym ilość prądu zużytego do oświetlenia nie wynosi nawet 10%. Przekłada się to na większe zapotrzebowanie żarówki na energię elektryczną. Lampy LED nie posiadają żarnika i dzięki temu są one bardziej wydajne i energooszczędne.

Żarówka LED o mocy 4W zapewnia taką samą jakość światła jak tradycyjna żarówka 50W. Dzięki temu można obniżyć rachunki za oświetlenie, aż o 80%.

6. Gotuj pod przykryciem

Gotowanie pod przykryciem jest ekologiczne i pozwala zaoszczędzić aż 30% energii. Do gotowania warto używać garnków z grubym dnem, które dobrze przewodzą  i utrzymują ciepło.

7. Inteligentnie korzystaj ze sprzętów

Ze sprzętów RTV/AGD w gospodarstwie domowym należy korzystać rozsądnie. Włączaj zmywarkę, gdy jest pełna. Włączanie niepełnej pralki jest stratą energii i wody. Podczas zmywania i prania warto korzystać z programu eco. Jeśli wymieniasz pralkę, to najlepszym rozwiązaniem jest model z funkcją eco bubble.

8. Używaj właściwie lodówki

Lodówka działa przez całą dobę, dlatego 30% wartości rachunku, to praca tego urządzenia. Można obniżyć tę wartość przez:

  • ustawienie lodówki z dala od źródeł ciepła,

  • krótkie i rzadkie otwieranie lodówki,

  • wkładanie tylko wystudzonych potraw,

  • regularne rozmrażanie i mycie lodówki.

9. Wyłącz sprzęt

Ładowarka, telewizor, dekoder nie muszą być stale podłączone do prądu. Tryb czuwanie urządzeń elektrycznych również pobiera prąd. Warto stosować zasadę – „wyłącz jak nie korzystasz”.

10. Oświetlenie na balkonie i ogrodzie

Jeśli chcesz mieć ładnie oświetlony ogród lub balkon i nie wydawać dużych pieniędzy na prąd, to najlepszym rozwiązaniem będą lampy solarne. Przy wejściu do domu i garażu warto zamontować lampy solarne z czujnikiem ruchu. Dzięki temu światło zapali się tylko po wykryciu ruchu.

Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00