pl

Jak nauczyć nawyku oszczędzania najmłodszych?

24.05.2021

Każdy dorosły wie, jak ważne jest w życiu oszczędzanie pieniędzy, które jest zabezpieczeniem finansowym na czarną godzinę. Dlatego warto wyrabiać nawyk oszczędzania już od najmłodszych lat. W jaki sposób można nauczyć dziecko oszczędzania?

Nauka ekonomii im wcześniej, tym lepiej

Warto uczyć dziecko podstaw ekonomii na wczesnym etapie życia – świetnie obrazuje to przysłowie „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Dlatego naukę gospodarowania pieniędzmi i ich wartości warto rozpocząć już u kilkuletnich dzieci. Takie maluchy najlepiej chłoną wiedzę, dzięki temu dziecko będzie wiedziało, w jaki sposób rozsądnie zarządzać własnym budżetem.

4 sposoby na naukę ekonomii kilkulatka

1. Wizualizacja celów

Wielu pedagogów radzi, aby naukę zasad ekonomii rozpocząć od wizualizacji, w której płatnością są słodycze np.: dziecko upatrzyło sobie w sklepie zabawkę, więc rodzic powinien zabierać mu łakocie w takiej wysokości, aby dziecko mogło sobie „kupić zabawkę samodzielnie” np.: 10 batoników, to jeden resorak. Jeśli dziecko będzie chciało otrzymać z powrotem łakocie, to warto przypominać mu o celu – im szybciej zbierze określoną wcześniej ilość łakoci, tym szybciej będzie mógł „kupić” sobie wymarzoną zabawkę.

2. Wspólne zakupy

Kilkulatek z reguły potrafi już liczyć i rozpoznawać cyfry. Warto wtedy dziecko zapoznać z wartością pieniądza – określenie banknotów jako duże, a bilonu jako małe. Dzięki temu maluch będzie umiał sprecyzować, ile to jest dużo pieniędzy.

3. Zabawa w sklep

Zabawa w sklep jest świetną nauką finansów. W czasie zabawy dziecko uczy się wymiany towaru za pieniądze. W tym wieku dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, dlatego tak ważne jest, aby nauka odbywała się w bardzo przyjaznej dla dziecka atmosferze.

4. Odkładanie pieniędzy do słoika

Kilkulatki nie umieją myśleć abstrakcyjnie. Dziecko w tym wieku uważa, że jeśli czegoś nie widzi, to tego nie ma. Maluszka najlepiej jest nauczyć nawyku oszczędzania przez odkładanie pieniędzy do szklanego słoika. Wtedy dziecko może zobaczyć jak jego oszczędności rosną (zwiększa się ich ilość). Idealnie jeśli dziecko zbiera na wymarzoną zabawkę i musi mieć np.: cały słoik monet, aby ją kupić.

3 sposoby na naukę ekonomii 10-latka

1. Kieszonkowe

Kieszonkowe jest świetnym sposobem na naukę oszczędzania. Zanim jednak dziecko otrzyma kieszonkowe, to warto z nim ustalić zasady, czyli częstotliwość wypłat oraz jakie wydatki może pokryć z własnej puli pieniędzy, czy będą to przyjemności, czy również potrzeby np.: obiady w szkole.

2. Udział w zakupach

Warto wraz z dzieckiem sporządzić listę zakupów i zabrać dziecko ze sobą po sprawunki. W sklepie można spróbować poprosić dziecko o porównanie produktów pod względem ceny i składu. Warto również zachęcić pociechę do korzystania z porównywarek cen, dzięki temu dziecko będzie umiało zawsze wybrać najkorzystniejszą opcję, która pozwala zaoszczędzić pieniądze.

3. Gry ekonomiczne

Zdaniem wielu pedagogów gry ekonomiczne są świetnym sposobem na to, aby dziecko umiało zarządzać posiadanymi środkami. Gry ekonomiczne są dobrą metodą na naukę przedsiębiorczości od najmłodszych lat – grając łączymy miłe z pożytecznym. 

3 sposoby na naukę oszczędzania dla nastolatka

1. Zapoznanie nastolatka z domowym budżetem

Warto zapoznać nastolatka z planowaniem domowego budżetu. Dzięki temu dziecko dowie się, że są wydatki stałe np.: czynsz, prąd i okresowe np.: OC samochodu. Warto uświadomić pociechę, że aby budżet był optymalny, to suma wszystkich wydatków nie może przekroczyć 60% wszystkich dochodów.

2. Własne zarobki

Jeśli jest taka możliwość, to warto pozwolić dziecku wykonywać prace zarobkowe. Dzięki temu nastolatek przekona się, ile wysiłku trzeba włożyć, aby zarobić pieniądze. Często warto zachęcić pociechę do sprzedaży nieużywanych rzeczy. Warto przekonać dziecko, aby zaoszczędziło i odłożyło na później pieniądze uzyskane ze sprzedaży.

3. Własne konto bankowe

Własne konto bankowe jest dobrym sposobem na naukę oszczędności. Kontrola pieniędzy znajdujących się na koncie bankowym jest trudna, lecz dzięki tej lekcji nastolatek w dorosłym życiu będzie rozważniej wydawał pieniądze.

Dzieci warto uczyć nawyku oszczędzania niezależnie od wieku, lecz metody nauki oszczędzania należy dopasować do wieku pociechy.

 

Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00