Najstarsze waluty świata, którymi płacimy do dzisiaj

25.08.2021

Kiedy w niektórych krajach funkcjonował barter i kruszce jako środki płatnicze, w innych zaczęły się pojawiać systemy pieniężne z prawdziwego zdarzenia. Pierwsze pojawiły się już w XII wieku i niektóre z nich funkcjonują do teraz. W artykule przestawiamy historię walut, które przetrwały stulecia.

  1. Funt szterling

Brytyjczycy, będąc jeszcze w Unii Europejskiej, nie bez powodu nie chcieli zamieniać swojej waluty na euro. Funt szterling jest bowiem najstarszą walutą i ma ponad 1200 lat! Oprócz tego, że funt ma najdłuższą historię, to znajduje się on również w czołówce najważniejszych jednostek monetarnych świata. W VIII wieku Anglosasi zaczęli używać monet, które nazywane były pensami, jednak dopiero w 1158 roku król Anglii Henryk II wprowadził funta szterlinga wymienialnego na srebro. Na druk banknotów wyspiarze musieli jeszcze trochę poczekać - pojawiły się one dopiero w 1853 roku. Symbol funta brytyjskiego wziął się z łaciny od słowa „libra” oznaczającego wagę, a także jednostkę masy. Właśnie dla odróżnienia do nazwy został dodany „szterling”. 

  1. Forint węgierski

Drugą najstarszą walutą świata jest forint węgierski. Choć jego historia sięga prawie XIII wieku, to jednak jego dzieje przez kolejne stulecia były zmienne. Nazwa pochodzi od Florencji, włoskiego miasta gdzie wybijano floreny, które później przez Węgrów zostały zastąpione forintem, co było możliwe przez spore krajowe zasoby kruszcu. Jednak następne wieki i wydarzenia historyczne wymusiły kilkukrotną zmianę waluty, była to między innymi korona węgierska oraz pengo, czyli najbardziej bezwartościowa waluta na świecie (w pewnym okresie emitowany był banknot o wartości 100 trylionów pengo). Po drugiej wojnie światowej nowy forint węgierski został wprowadzony przez Partię Komunistyczną, wówczas z byłego pengo zniknęło 29 zer. 

  1. Korona duńska

Staż i historia korony duńskiej klasyfikuje ją na trzecim miejscu w rankingu najstarszych walut. Rok 1548 to okres wprowadzania pierwszych złotych monet, w tym właśnie korony. Jednak dopiero w 1619 roku cały system monetarny Danii został oparty na koronie. Natomiast jak to bywa w historii, przez stulecia może wiele się zdarzyć i tak właśnie, po zakończeniu wojen napoleońskich, kiedy kraj był osłabiony, do obiegu został wprowadzony riksbankdaler. Powrót do korony nastąpił podczas zawiązania Skandynawskiej Unii Monetarnej, w której wszystkie kraje członkowskie łączyła waluta z koroną w nazwie. Jednak dopiero po rozpadzie porozumienia powstała korona duńska, jaką znamy dzisiaj. 

  1. Rubel rosyjski

Rubel rosyjski jest uznawany za drugą najstarszą walutę świata, zaraz po funcie szterlingu. Rubel pojawił się już w XIII wieku w formie srebrnych sztabek, natomiast dopiero reforma pieniężna cara Piotra Wielkiego w 1704 roku wprowadziła do obiegu bilon. Dlatego właśnie w naszym rankingu rubel rosyjski nie znajduje się na drugim miejscu. Co ciekawe, już w XVIII wieku Rosjanie jako pierwsi podzielili własną walutę na mniejsze nominały, czyli kopiejki. W ramach biegu historycznych wydarzeń, w 1922 roku rubel rosyjski został zastąpiony przez rubla radzieckiego, który był niewymienialny na inne waluty. Po upadku ZSRR rubel rosyjski znowu wrócił do łask, jednak kraj musiał się zmagać z hiperinflacją, co ostatecznie skończyło się denominacją. 

  1. Dolar amerykański

Niektórym może się wydawać, że to właśnie dolar amerykański jest najstarszą walutą na świecie - nic bardziej mylnego, w przygotowanym przez nas rankingu, USD zajmuje dopiero piąte miejsce. Mimo że dolar nie znajduje się nawet na podium najstarszych walut, to jednak obecnie jest najważniejszą walutą na świecie, która odpowiada za największy procent transakcji globalnych. Początek emisji dolara jest związany z okresem powstania Stanów Zjednoczonych. Nie od zawsze amerykańskie pieniądze zdobiły wizerunki prezydentów USA, wcześniej widniały na nich postaci z wierzeń Indian, mitologii greckiej i rzymskiej. Co ciekawe, dzisiejsza wartość nabywcza USD jest o wiele niższa niż 200 lat temu, nie jest to nawet 10% dawnej wartości dolara amerykańskiego. 

 

Autor: Marta Przewoźna
Kategoria: Wiedza