Najdroższe waluty świata

20.10.2021

Wbrew pozorom najdroższe waluty na świecie niekonieczne są tymi najważniejszymi. Być może najcenniejszą  walutą, która nam przyjdzie na myśl jako pierwsza będzie funt szterling, jednak GBP nie jest nawet w czołówce. Ku zaskoczeniu, najwyższe kursy w przeliczeniu na złotówki osiągają waluty krajów Półwyspu Arabskiego. W artykule opowiemy o pięciu najwyżej wycenianych walutach świata. 

Dinar kuwejcki

Za 1 dinara kuwejckiego zapłacimy około 13 zł – jego kurs od kilku lat nie spada poniżej 12 zł. Jest to aktualnie najdroższa waluta świata. Został on wprowadzony do obiegu w roku 1961, kiedy zastąpił rupię Zatoki Perskiej. Jednak podczas ataku Iraku na Kuwejt w roku 1990 przez moment obowiązywały dinary irackie, jednak po wyzwoleniu dinar kuwejcki powrócił wraz z nową serią banknotów, z powodu kradzieży starych banknotów przez wojska Iraku. Dzisiaj gospodarka Kuwejtu cały czas się rozwija. Jest ona oparta na produktach typu ropa naftowa, czy petrochemia, dlatego właśnie ponad 80% dochodów rządu pochodzi z przemysłu naftowego. Można powiedzieć, że Kuwejt jest krajem wolnym od podatków, ponieważ rząd nie pobiera podatku dochodowego od obywateli, a stopa bezrobocia jest bardzo niska. 

Dinar bahrajński

Oficjalna waluta Bahrajnu, mimo że nie znaczy wiele na świecie, to jednak jej kurs jest notowany wysoko. Za jednego dinara bahrańskiego zapłacimy około 10 zł. Jednak do 1965 roku w Bahrajnie oficjalną walutą była rupia. Dinar bahrajński nie zawsze był tak wysoko notowany, przejściowe problemy rozpoczęły się po jego szczycie w 1989 roku, z powodu niestabilnej sytuacji w kraju nastąpiła deprecjacja. Aktualnie kurs dinara Bahrajnu jest powiązany z dolarem amerykańskim. Gospodarka Bahrajnu jest klasyfikowana na 10 miejscu pod względem wolności na świecie i opiera się głównie na ropie naftowej i gazie, co przekłada się na siłę waluty. Aktualnie Bahrajn jest najszybciej rozwijającą się gospodarką wśród państw arabskich. 

Rial omański

Równie wysoko jak poprzednik notowany jest waluta Sułtanatu Omanu. Rial omański aktualnie kosztuje trochę ponad 10 zł i tym samym znajduje się na podium najdroższych jednostek monetarnych świata. Jest ona w obiegu dopiero od lat 70. XX wieku. Wartość riala omańskiego jest ustalana w stosunku do dolara amerykańskiego. Sztywny kurs USD pozwala utrzymywać stabilność waluty Omanu i chronić go przed zmiennością. Gospodarka Omanu jest zależna o ropy naftowej, a jej cena ma wpływ na sytuację państwa. Jednak władze cały czas próbują się od tego uniezależnić i stawiać na turystykę, produkcję i logistykę. Natomiast nie zawsze przemysł naftowy był głównym motorem napędowym gospodarki Omanu. Kiedyś opierała się ona na wypasie kóz i wielbłądów, tradycyjnym rzemiośle i rybołówstwie. 

Dinar jordański

Poza podium, ale równie wysoko w rankingu znalazła się kolejna waluta z Bilskiego Wschodu. Dinar jordański jest prawie o połowę tańszy niż powyższe waluty, ale jego kurs nadal należy do wysokich. Jego notowania kształtują się w okolicach 5,50 zł, za 1 dinara jordańskiego. Zastąpił on funta palestyńskiego w 1950 roku. Dinar Jordanii podobnie jak poprzednio wspomniane waluty jest powiązany z dolarem amerykańskim, dzięki czemu może korzystać ze stabilnego systemu walutowego. Jordania jest małym krajem, który niestety nie posiada dużych zasobów naturalnych, ani naftowych, tym samym jego potrzeby energetyczne są uzależnione od źródeł zewnętrznych. 

Nie tak drogie, ale ważne…

Dalsze miejsca w rankingu najdroższych walut zajmują już waluty, które dobrze znamy i często słyszymy o nich w naszych mediach. GBP i CHF być może nie są walutami z najwyższymi notowaniami, jednak z pewnością zaliczają się do tych najważniejszych w światowym handlu, w przeciwieństwie do powyższych przykładów z rankingu. Mimo że waluty Bliskiego Wschodu są najdroższe, to jednak nie odgrywają zbyt dużej roli w globalnej gospodarce. 

Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują 
w dni robocze (pn-pt) 
w godzinach 08:00 - 20:00