Jak działają bankomaty?

15.11.2021

Bankomaty na dobre zagościły już w naszym krajobrazie. Każdego dnia dziesiątki tysięcy Polaków wypłaca i wpłaca pieniądze przez te urządzenia. Bankomaty mogą należeć do banków oraz do różnych firm. Korzystanie z nich jest wygodniejsze i szybsze niż wypłata u kasjera w banku. Jednak z roku na rok liczba tych maszyn na polskich ulicach maleje, natomiast nie zapowiada się, aby całkowicie zniknęły w perspektywie 10 lat. 

Historia bankomatów

Pomysł pierwszego bankomatu pojawił się już w roku 1939, został on zrealizowany dopiero w 1960 roku dla City Bank of New York, jednak koncept się nie przyjął i urządzenie zostało zdemontowane. Jednym z powodów było wykorzystywanie nowej maszyny przez hazardzistów, czy osoby, które pozyskiwały środki z nielegalnych źródeł. Siedem lat później w Wielkiej Brytanii pojawił się pierwszy bankomat, wymyślony przez Johna Sheparda-Barrona, który jak przyznał po latach w wywiadzie, pomysł na urządzenie przyszedł mu do głowy po styczności z maszyną wydającą gumę do żucia. Pomysłodawca podobno przekonał szefa Barclays Bank w 90 sekund, aby kupił od niego to innowacyjne urządzenie. Początkowo bankomaty opierały się o papierowe karty, które najpierw było trzeba kupić w banku, a następnie podczas transakcji były zatrzymywane przez maszynę. Z racji braku patentu na bankomat urządzenia zaczęły podbijać świat. Na przełomie tak 60. i 70. w Wielkiej Brytanii było już 595 bankomatów, a na świecie około 781. 

Przełomem były bankomaty, które wykorzystywały karty z paskiem magnetycznym. Ich pomysłodawcą był Don Wetzel, który wymyślił rozwiązanie na miarę automatycznego kasjera, podczas stania w kolejce do banku. Prototyp powstał w 1969 roku, a 4 lata później został opatentowany. Pierwsze urządzenie z dostępem do sieci świat ujrzał w 1974 roku, dzięki temu klienci nie mogli wypłacać kwot większych, niż posiadali na rachunku bankowym. 

Natomiast w Polsce z pierwszego bankomatu mogliśmy skorzystać dopiero w 1987 roku, pojawił się on w Warszawie przy III Oddziale Banku Polska Kasa Opieki SA. Bankomaty w naszym kraju powszechnie zaczęły się pojawiać po 1989 roku. 

Jak działają bankomaty? 

Aby móc skorzystać z bankomatu jest nam potrzebna karta z paskiem magnetycznym lub z chipem, jednak coraz częściej maszyny umożliwiają wykonywanie transakcji przy użyciu telefonu i kodu BLIK. Działanie tych urządzeń opiera się o system informatyczny. W większości bankomatów możemy wypłacać i wpłacać gotówkę na konto, sprawdzać aktualne saldo, ale coraz częściej urządzenia są wzbogacane o kolejne funkcje, jak np. możliwość zlecania przelewów, czy nawet rezerwację biletów lotniczych. Podczas wypłaty środków często możemy również dokonać przewalutowania. Przykładowo podczas korzystania z bankomatu za granicą bankomat wyświetli nam komunikat o przewalutowaniu. 

Urządzenia są wyposażone w kasety nominałowe, na których znajdują się banknoty do wypłaty lub te pochodzące z wpłat. Natomiast kasety zrzutowe obsługują uszkodzone banknoty, lub te, które zostały odrzucone przez moduł gotówkowy lub nie zostały odebrane przez wypłacającego. 

Co się kryje w środku bankomatu?

Bankomaty mają wbudowane czujniki oraz liczniki banknotów, dzięki temu możliwa jest weryfikacja poziomu gotówki, która znajduje się w kasetach. Daje to sygnał obsłudze o konieczności zasilenia lub rozliczenia urządzenia. Kwota, jaka znajduje się wewnątrz maszyny, zależy od kwoty zasilenia bankomatu, a także od ilości zrealizowanych transakcji przez klientów. Czasami wypłacając pieniądze możemy się zastanawiać, dlaczego bankomat wydał nam środki akurat w takich nominałach. Wszystko zależy od tego jak skonfigurowana jest maszyna, jakie nominały obsługuje i ile aktualnie konkretnych banknotów znajduje się w urządzeniu. Wiele zależy również od potrzeb klientów. 

Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują 
w dni robocze (pn-pt) 
w godzinach 08:00 - 20:00