Plusy i minusy emigracji

15.12.2021

Emigracja jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyła się jako nieciekawa konieczność, jednak z czasem zaczęła być przez niektórych traktowana jako szansa na rozwój i podejmowanie ciekawych wyzwań zawodowych. W ciągu kilku lat zmieniała się popularność kierunków emigracyjnych wśród Polaków. Warto jednak zwrócić uwagę, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem emigracji. Jest to zarówno wyjazd zarobkowy krótkoterminowy, prace sezonowe, wyjazdy na stypendia, studia, oraz emigracja długotrwała. Przyczyny emigracji są różne, najczęściej jest to chęć zwiększenia zarobków, polepszenia warunków życiowych, czy nawet rozwój zawodowy. Nie odpowiemy na pytanie, czy warto wyjeżdżać z kraju, jednak rozpatrzymy plusy i minusy emigracji. 

Plusy emigracji

Świadoma decyzja o emigracji może ekscytować. Na obczyźnie będziemy mieli szanse poznać życie w innych kulturach, zwiedzić ciekawe miejsca, lepiej poznać inny kraj. To może wywoływać pozytywne nastawienie i rozbudzać ciekawość. Poszerzymy nasze horyzonty i poznamy zwyczaje obcokrajowców, co jest interesującym doświadczeniem życiowym. Dodatkowo będziemy obcować z językiem obcym kraju, w którym się osiedlamy. Nauka języka obcego jest zawsze dużą wartością w życiu, a w szczególności chłonięcie języka w praktyce. Jest to bardziej efektywny sposób na przyswajanie niż nauka w szkole. Według naukowców doskonalenie umiejętności językowych wpływa na rozwój mózgu i jego prawidłowe funkcjonowanie. Nawet po powrocie z emigracji język obcy będzie naszym atutem na krajowym rynku pracy. 

Kolejną kwestią jest aspekt finansowy – wyjeżdżając za granicę będziemy zarabiać w obcej walucie. Jeżeli zdecydowaliśmy się na emigrację ze względów finansowych, wówczas będzie nam zależeć, aby dysponować swoim budżetem nieco ostrożniej i trzeba będzie zmienić swoje podejście do gospodarowania pieniędzmi. Mimo że za granicą zarobimy więcej, to musimy się liczyć z tym, że koszty życia na obczyźnie będą znacznie wyższe niż w Polsce. Jednak umiejętne zarządzanie budżetem i konsekwentne mądre oszczędzanie przyniesie same korzyści podczas życia na emigracji. Gdyby było inaczej, to wiele osób nie decydowałoby się na wyjazd oraz nie przesyłałoby np. części zarobionych pieniędzy do rodziny w Polsce. 

Minusy emigracji

Jednak nie można zapominać o minusach emigracji. Przybywamy do obcego kraju, musimy się zaadaptować w nowym środowisku i społeczeństwie o odmiennych zwyczajach – pierwsze miesiące na emigracji zdecydowanie nie należą do najłatwiejszych. Nowa praca, poznanie ludzi oraz miejsca pobytu to wykroczenie poza własną strefę komfortu, a nierzadko skok na głęboką wodę. Do tego dochodzi świadomość dzielącej odległości między bliskimi, tęsknota, czy poczucie zagubienia. Możemy czuć się obco, czy zauważać różnice kulturowe to wszystko może wpływać na nasze samopoczucie. Do tego wszystkiego możemy spotykać się ze stereotypami dotyczącymi emigrantów, które mogą być krzywdzące. Musimy się również liczyć, z tym że nasze wykształcenie, czy doświadczenie na emigracji będzie mniej znaczące niż w naszej ojczyźnie, to może wpłynąć w pewnym sensie na status społeczny. 

Podsumowanie

Decyzja o emigracji nigdy nie jest łatwa, a emocje z nią związane mogą być istnym rollercoasterem. Przed wyjazdem trzeba się przygotować nie tylko psychicznie, ale również pod względem formalnym, zabezpieczyć się finansowo oraz dowiedzieć się więcej o kraju, do którego wyjeżdżamy. Warto poczytać opinie innych rodaków, którzy zdecydowali się na emigrację, sprawdzić ich dedykowane strony internetowe, czy dołączyć do grup w mediach społecznościowych, aby poczytać o ich doświadczeniach. Taka baza z pewnością pozwoli nam uporządkować myśli i wiedzę, podczas podejmowania decyzji o emigracji zarobkowej. 

Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują 
w dni robocze (pn-pt) 
w godzinach 08:00 - 20:00