pl

Jak płacić kartą w sklepach i przez Internet? Bezpieczne transakcje w Polsce i za granicą

07.09.2022

Płacenie kartami debetowymi oraz kredytowymi jest popularne niemalże na całym świecie. Polacy uwielbiają transakcje bezdotykowe oraz za pośrednictwem bankowości internetowej czy mobilnej. Trudno się temu zresztą dziwić, bo są o wiele szybsze i wygodniejsze niż płacenie gotówką. Decydując się na nie, nie można jednak zapominać o zasadach bezpieczeństwa. Ich przestrzeganie gwarantuje, że środki trzymane na koncie bankowym nie trafią w niepowołane ręce.

Jak bezpiecznie płacić kartą w sklepach stacjonarnych?

Zasady bezpieczeństwa dotyczące płatności kartami bankowymi w sklepach stacjonarnych, nie są skomplikowane. Aby uregulować należność, musimy przyłożyć lub włożyć kartę do terminala. Zależnie od kwoty, wymagane może być potwierdzenie wykonania płatności przy pomocy PIN-u. To najbardziej ryzykowna kwestia – musimy uważać, by ktoś go nie podejrzał.

Jeśli tak się stanie, możemy paść ofiarą kradzieży karty. Złodzieje najczęściej starają się wydać jak najwięcej pieniędzy w możliwie krótkim czasie. W takich sytuacjach dobrze sprawdzają się aplikacje mobilne banków, za pomocą których karta może zostać zablokowana w kilka sekund. Stanie się wtedy bezużyteczna dla oszusta.

Środkiem bezpieczeństwa, wartym uwagi w tym przypadku, jest ustawienie limitu na karcie. Często płatności do pewnej kwoty automatycznie nie wymagają PIN-u, co jest ułatwieniem dla złodziei. Możliwe jest jednak ustawienie żądania kodu przy każdej płatności. Dodatkowe ograniczenia dotyczyć też mogą liczby transakcji wykonywanych w ciągu dnia, ich łącznej kwoty czy wysokości pojedynczej zapłaty. Powyżej konkretnej sumy może być też potrzebne wprowadzenie zmiany limitu, co znacznie utrudni zadanie oszustom.  

Bezpieczne płatności internetowe kartą

Odpowiednio zabezpieczać powinniśmy także płatności kartą online. Można je wykonywać w rozmaitych sklepach i punktach usługowych w Polsce i za granicą. Przed zrealizowaniem płatności przede wszystkim zawsze upewnijmy się, że serwis ma odpowiednie zabezpieczenia. Świadczy o tym m.in. symbol zatrzaśniętej kłódki oraz adres rozpoczynający się od „https://”, ale nie jest to jedyne świadectwo bezpieczeństwa, którym powinniśmy się sugerować. 

Płacenie karta online wymaga podania jej danych. Lepiej zrobić to na stronie serwisu rozliczeniowego, niż samego sklepu. Profesjonalne witryny finansowe dysponują lepszymi zabezpieczeniami. Zawsze przed dokonaniem płatności warto przeczytać też komentarze na temat danego serwisu i unikać tych o wątpliwej reputacji. Podstawą jest również posiadanie (i aktualizowanie) programu antywirusowego.

W przypadku posługiwaniem się kartą bankową każdy powinien pamiętać o kilku zasadach:

  •         nie wolno podawać PIN-u osobom trzecim;
  •         należy unikać wysyłania zdjęć karty przez Internet;
  •         karty zawsze trzeba trzymać przy sobie;
  •         wszelkie podejrzane wiadomości SMS należy ignorować i nie klikać w podejrzane linki.

Jak korzystnie płacić kartą za granicą?

Karta bankowa umożliwia nam płacenie online w zagranicznych sklepach oraz dokonywanie płatności stacjonarnie, będąc w obcym kraju. Taka operacja zawsze jednak wymaga rozwagi. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, w jakiej walucie realizowana jest transakcja. Jeśli nasza karta nie ma dostępu do konkretnej waluty, może dojść do automatycznego przewalutowania po aktualnym kursie. Niestety często jest on bardzo niekorzystny.

O wiele lepiej w takiej sytuacji sprawdza się regularne kupowanie walut obcych z wyprzedzeniem, po atrakcyjnej cenie. Następnie trzymać je można na kontach walutowych, podpiętych do danej karty. Podczas transakcji środki zostają pobrane w odpowiedniej walucie, bez dodatkowych opłat, prowizji i strat na przewalutowaniu. 

Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00