Kredyt spłać walutą z internetowego kantoru
20.08.2014Ostrożne szacunki wskazują, że kredyty walutowe obecnie spłaca ponad pół miliona polskich gospodarstw domowych. Większość z nich zaciągnęła swoje zobowiązanie w latach 2006-2009. Tacy klienci banków aż do sierpnia 2011 roku mieli poważne problemy ze spłacaniem kredytu walutą kupioną w kantorze. Opisywana sytuacja zmieniła się wraz z uchwaleniem tzw. ustawy antyspreadowej. Obecnie spłata kredytu przy wykorzystaniu waluty zakupionej poza bankiem nie stwarza już problemów. Dzięki temu dziesiątki tysięcy osób w Internecie mogą nabyć tańsze euro lub franki szwajcarskie. Nasz kantor proponuje takim klientom dodatkowe udogodnienia.
Dopiero ustawa rozwiązała problemy kredytobiorców
Popularność walutowych kredytów hipotecznych przysporzyła bankom dodatkowych zysków. Kredytodawcy zarabiali duże sumy na sprzedaży euro i franków potrzebnych do spłaty miesięcznych rat. Bankowa oferta była niekorzystna ze względu na ogromną różnicę pomiędzy kursem kupna i sprzedaży (tzw. spread). W przypadku franka szwajcarskiego ta wartość sięgała nawet 40 groszy. Komisja Nadzoru Finansowego już w 2007 roku uznała, że zyski związane z walutowym monopolem banków są nieakceptowalne. Wkrótce po tej deklaracji KNF wydał Rekomendację S II (2008 r.), która mówiła, że klient może spłacać kredyt bezpośrednio w walucie nabytej poza bankiem. Działania nadzoru finansowego okazały się niezbyt skuteczne, ponieważ kilku kredytodawców wymagało podpisywania kosztownych aneksów do umowy. Tylko takie dokumenty pozwalały na spłacanie kredytu w walucie zakupionej od kantoru.
Opisywana sytuacja przyczyniła się do uchwalenia ustawy z 29 lipca 2011 r. (tzw. ustawy antyspreadowej). Ustawa antyspreadowa w przeciwieństwie do Rekomendacji S II jest oficjalnym źródłem prawa. Zgodnie z jej zapisami banki, które udzielały kredytów rozliczanych w CHF, EUR, USD lub GBP, muszą pozwolić na spłatę rat z wykorzystaniem waluty zakupionej od kantoru. Ustawa z 29 lipca 2011 r. uniemożliwia również pobieranie dodatkowych opłat od klientów, którzy chcą uniknąć bankowego spreadu.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Spłata rat bezpośrednio w obcej walucie nie może wiązać się z dodatkowymi kosztami (np. opłatą za aneks do umowy kredytowej).
W kontekście ustawy antyspreadowej trzeba pamiętać o jeszcze jednym obowiązku kredytodawców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami banki muszą prowadzić darmowy rachunek walutowy, który pomoże klientowi w spłacaniu comiesięcznych rat. W praktyce okazuje się, że takie konta nie obciążają klienta opłatami za obsługę, ale mogą generować inne koszty. Dlatego ich posiadacz powinien zapoznać się z tabelą opłat i prowizji.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Każdy posiadacz kredytu walutowego ma prawo do darmowego konta. Taki rachunek pozwala na bezgotówkową spłatę rat.
Bankowe spready nadal są bardzo wysokie
Zmiany wynikające z ustawy antyspreadowej uszczupliły zyski banków. Mimo tego kredytodawcy nie zdecydowali się na znaczącą obniżkę spreadów. Nadal są one o wiele wyższe od marż ustalanych przez kantory internetowe. Według danych Ministerstwa Gospodarki przeciętny spread, który naliczają krajowe banki, wynosi aż 7,43% (wynik z czerwca 2014 r.). W przypadku kantorów internetowych analogiczna wartość dla EUR, USD, CHF i GBP nie przekracza 0,74% (dane Kurencja.com z 22 lipca 2014 r.).
ZWRÓĆ UWAGĘ: Banki naliczają nawet dziesięciokrotnie wyższe marże za sprzedaż walut niż kantory internetowe.
Zakup waluty w sieci to najlepsze rozwiązanie
Ze względu na politykę krajowych banków osoby spłacające kredyt hipoteczny mają do wyboru zakup waluty w kantorze stacjonarnym lub internetowym. Na korzyść tego drugiego rozwiązania przemawiają kwestie finansowe. Internetowe kursy sprzedaży euro i franka szwajcarskiego są bardziej atrakcyjne. Różnica w stosunku do tradycyjnych kantorów może wynosić nawet 2-3 grosze. Spore znaczenie ma również wygoda i bezpieczeństwo bezgotówkowej transakcji. Osoba decydująca się na internetową wymianę waluty spłaca ratę bez konieczności wychodzenia z domu.
Kredytobiorcy, którzy regularnie korzystają z kantorów internetowych, prócz niższych kursów mogą liczyć na udogodnienia i promocje. Dobrym przykładem jest bezpłatna opcja, którą wprowadził nasz kantor. Polega ona na automatycznej spłacie rat. Dzięki opisywanemu rozwiązaniu potrzebna kwota zostaje automatycznie wymieniona i przesłana na konto banku. Wszystkie operacje odbywają się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, a komunikaty dotyczące wymiany i przelewu są przesyłane na e-mail. Klient w ten sposób może spłacić od 3 do 36 kolejnych rat.
Dodatkowa korzyść z automatycznej spłaty rat to bardziej atrakcyjne warunki wymiany. Dla kredytobiorców, którzy zaplanowali regularny zakup waluty przewidzieliśmy znacznie niższy kurs franka szwajcarskiego (promocyjna obniżka spreadu wynosi 33%).
ZWRÓĆ UWAGĘ: InternetowyKantor.pl oferuje automatyczną spłatę rat. Osoby wybierające taką bezpłatną opcję kupują franki szwajcarskie ze spreadem niższym o 33%.