Dlaczego internetowe kursy walut są bardziej atrakcyjne?
15.09.2014Na początku bieżącej dekady niewiele osób słyszało o możliwości wymiany walut przez Internet. Obecnie sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej – kantory internetowe zdobyły znaczną część krajowego rynku wymiany walut.
Najstarszy z takich serwisów (InternetowyKantor.pl) ma już ponad 155 000 użytkowników. Ze względu na coraz większą skalę działalności internetowe kantory stanowią spore zagrożenie dla swoich tradycyjnych konkurentów. Stacjonarne punkty wymiany walut próbują utrzymać dotychczasową pozycję na rynku. Wydaje się jednak, że te wysiłki są skazane na porażkę. Internetowe kantory ze względu na specyfikę swojej działalności prócz wygody mogą zaoferować znacznie niższe kursy.
Od kilku lat kantorów stacjonarnych już nie przybywa
W trakcie ostatniego ćwierćwiecza stacjonarne kantory bardzo dobrze zadomowiły się na krajowym rynku. W 1989 roku funkcjonowało zaledwie kilka takich instytucji. Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że w Polsce obecnie działa około 4500 kantorów stacjonarnych. Liczba tradycyjnych punktów wymiany walut już od 2011 roku pozostaje na stabilnym poziomie. Ten kantorowy zastój trwa, mimo że w ostatnich latach kilka czynników zwiększyło zapotrzebowanie na wymianę walut. Przykładem może być wzrost liczby zagranicznych turystów i wprowadzenie ustawy antyspreadowej, która pozwala na spłatę kredytu w walucie zakupionej od poza bankiem.
ZWRÓĆ UWAGĘ: W Polsce obecnie działa około 4500 kantorów stacjonarnych. Ta liczba już od kilku lat nie wzrasta.
Przyczyną zastoju na rynku kantorów stacjonarnych jest duże zagęszczenie istniejących placówek. Opisywane zjawisko można dostrzec w największych miastach kraju (np. Warszawie, Krakowie i Wrocławiu). Z roku na rok coraz większym zmartwieniem dla właścicieli kantorów stacjonarnych są internetowi konkurenci. Serwisy oferujące wymianę walut nie muszą zmagać się z wieloma ograniczeniami, które dotyczą kantorów stacjonarnych.
W sieci ograniczenia terytorialne nie mają znaczenia
Jedna z najważniejszych bolączek tradycyjnych kantorów to niewielki zasięg działania. Liczba osób, które mogą korzystać z takich punktów wymiany walut zawsze jest bardzo ograniczona. Nawet atrakcyjne kursy, które proponuje kantor stacjonarny nie zachęcą mieszkańców bardziej odległych miejscowości. W tym kontekście decydujące znaczenie mają koszty związane z dojazdem i straconym czasem.
Kantory internetowe w przeciwieństwie do swoich stacjonarnych konkurentów mogą łatwo pozyskiwać kolejnych klientów. Zasięg ich działania niekiedy wykracza poza granice kraju. Przykładowo serwis InternetowyKantor.pl akceptuje również wpłaty dokonywane z zagranicznych banków. Jego ekspansja w Internecie wymaga znacznie mniejszych nakładów niż rozbudowa ogólnopolskiej sieci kantorów stacjonarnych.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Kantory internetowe ze względu na brak terytorialnych ograniczeń swojej działalności mogą znacznie łatwiej pozyskiwać nowych klientów niż stacjonarni konkurenci.
Duża skala działalności pojedynczych kantorów internetowych ma wpływ na proponowane kursy. Firmy prowadzące takie serwisy podobnie jak właściciele stacjonarnych kantorów muszą ponosić koszty związane z wynagrodzeniami dla pracowników, wynajmem lokali i zabezpieczeniem wymiany. Te wydatki rozkładają się jednak na znacznie większą liczbę pojedynczych transakcji. W rezultacie kantor internetowy może wypracować zysk, stosując niską marżę walutową (tzw. spread). Aktualny poziom spreadu odzwierciedla różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży danej waluty.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Dzięki dużej liczbie wykonywanych transakcji kantory internetowe mogą zadowolić się znacznie niższą marżą walutową.
Duża liczba klientów to recepta na niski spread
Wyniki zaprezentowane w poniższej tabeli potwierdzają, że spready kantorów stacjonarnych są znacznie wyższe. Po uwzględnieniu kursów czterech najpopularniejszych walut (EUR, USD, CHF i GBP) okazuje się, że tradycyjny punkt wymiany na jednej transakcji chce zarobić od 1,63% do 2,32%. W przypadku serwisu InternetowyKantor.pl analogiczne wartości marży walutowej są ponad dwukrotnie mniejsze. Tak duża różnica wynika z lepszego modelu biznesowego, który stosują kantory internetowe. Duża liczba klientów pozwala im na utrzymywanie niskiego spreadu i pomaga w dalszej ekspansji rynkowej.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Kantory stacjonarne naliczają spready, które są ponad dwukrotnie wyższe niż w serwisie InternetowyKantor.pl.