Przed wakacjami sprawdź InternetowyKantor.pl
08.07.2015W trakcie sezonu wakacyjnego wszystkie kantory notują wzrost obrotów. To zjawisko jest związane z większą liczbą wyjazdów turystycznych. Można oczekiwać, że w 2015 r. na zagraniczne wakacje wyjedzie przynajmniej 4,5 – 5 milionów Polaków. Prawie każdy z dorosłych turystów musi zakupić potrzebną walutę. Odpowiednią transakcję można wykonać w banku, kantorze stacjonarnym lub kantorze internetowym. Tylko ostatni wariant jest opłacalny i wygodny.
Zakup waluty w banku to mało korzystne rozwiązanie …
Jeszcze niedawno, polscy urlopowicze byli skazani na zakup „drogiej” waluty w bankach lub kantorach stacjonarnych. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Można się o tym przekonać, porównując kurs euro, dolara i funta w następujących instytucjach:
- pierwszym na rynku kantorze internetowym (InternetowyKantor.pl)
- kantorach stacjonarnych (do obliczeń uwzględniono średni kurs z tych punktów wymiany walut)
- dziesięciu wiodących bankach.
Po wykonaniu odpowiednich obliczeń okazuje się, że różnice w notowaniach trzech walut są spore (patrz poniższa tabela). Osoba kupująca walutę potrzebną na zagraniczne wakacje, w banku zapłaci nawet o 4% – 5% więcej niż klient serwisu InternetowyKantor.pl. W każdym z analizowanych banków, różnica kursowa w stosunku do oferty InternetowyKantor.pl wynosi przynajmniej 1,90% – 2,00%. Średnia dopłata do waluty kupowanej w 10 bankach to:
- 3,03% dla euro
- 3,78% dla funta brytyjskiego
- 3,55% dla dolara amerykańskiego.
Podane wyniki oznaczają, że osoba kupująca w banku 2000 euro, dolarów lub funtów, średnio zapłaci o 60 zł – 75 zł więcej niż klient serwisu InternetowyKantor.pl. Analogiczna różnica będzie większa, jeżeli zamiast kursu bezgotówkowego uwzględnimy notowania dotyczące wymienianej gotówki.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Kursy sprzedaży popularnych walut w bankach bywają nawet o 4% – 5% wyższe od notowań z internetowych kantorów
W przypadku kantorów stacjonarnych, obliczone różnice kursowe są znacznie mniejsze (patrz poniższe zestawienie). Trzeba jednak pamiętać, że tradycyjne punkty wymiany walut prowadzą tylko transakcje gotówkowe. Takie rozwiązanie jest kłopotliwe w przypadku zakupu kwoty większej niż 200 – 300 dolarów, funtów lub euro.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Kantory stacjonarne oferują lepsze kursy niż sektor bankowy. Wady tradycyjnych kantorów to mniej wygodna wymiana i brak możliwości rozliczeń bezgotówkowych.
*- W przypadku banków uwzględniono kursy dewizowe (o ile bank ustala osobne notowania dla gotówki i dewiz).
Źródło: opracowanie własne na podstawie stron banków, portalu Quantor.pl oraz InternetowyKantor.pl (dane z 7 lipca 2015 r.)
Tylko część środków na wyjazd warto zabrać w gotówce
Kantor internetowy, w przeciwieństwie do banków i tradycyjnych punktów wymiany walut, wykonuje jedynie rozliczenia bezgotówkowe. Obecnie nie jest to już problem. W większości miejsc, do których wyjeżdżają Polacy, można płacić kartą i korzystać z bankomatów. Osoba, która wybierze właściwe konto walutowe z kartą, nie będzie musiała płacić dodatkowego przewalutowania za pobranie gotówki (np. w zagranicznym bankomacie lub kasie banku za granicą).
Wymiana bezgotówkowa po niższym kursie nie musi oznaczać rezygnacji z gotówki, bo można ją łatwo wypłacić ze swojego konta walutowego w banku.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Kantory internetowe wykonują tylko rozliczenia bezgotówkowe. Nie jest to problem dla osób przywiązanych do papieru, gdyż gotówkę można później wypłacić z oddziału banku
Klientom InternetowyKantor.pl można zalecić, żeby przed wyjazdem wypłacili ze swojego konta taką kwotę w gotówce, która pozwoli im na pokrycie pierwszych wydatków. Przed wyjazdem do innego kraju warto sprawdzić dostępność bankomatów i opłaty, które bank może pobrać za korzystanie z tych urządzeń.