Ile zapłacę za wymianę w InternetowyKantor.pl?
18.08.2015Każdy bank lub kantor zarabia na spreadzie, czyli różnicy między ustalonym kursem kupna i sprzedaży walut. W tym przypadku funkcjonuje bardzo prosta recepta na zysk – „kupić taniej i sprzedać drożej”. Warto jednak zwrócić uwagę, że wysokość spreadów walutowych jest bardzo zróżnicowana. W bankach średnia różnica między kursem kupna i sprzedaży najpopularniejszych walut wynosi około 7%. Analogiczny wynik dla serwisu InternetowyKantor.pl jest dziesięć razy niższy.
Banki na jednej transakcji walutowej chcą zarobić nawet 10%
Dane o wysokości spreadów (marż) walutowych, można łatwo zebrać korzystając ze stron banków. Poniższa tabela przedstawia informacje na temat różnic kursu kupna i sprzedaży walut (EUR oraz USD) w dwunastu wiodących bankach. Te dane warto porównać z wynikami dotyczącymi najstarszego kantoru internetowego w Polsce (patrz poniżej).
ZWRÓĆ UWAGĘ: Każdy bank w dni robocze uaktualnia swoją tabelę kursową na podstawie informacji z rynku walutowego (FOREX). Osobne kursy mogą dotyczyć transakcji gotówkowych i bezgotówkowych (dewizowych).
Po sprawdzeniu ogólnych kursów dewizowych z 20 lipca 2015 r. okazuje się, że średni poziom spreadu w dwunastu analizowanych bankach wynosił:
- dla euro – 7,33% (wyniki od 5,00% do 10,11%)
- dla dolara amerykańskiego – 7,02% (wyniki od 4,30% do 10,00%)
Na podstawie podanych wartości procentowych można wywnioskować, że niektóre banki dzięki wymianie walut zarabiają nawet 9% – 10%. Taki zysk jest możliwy, jeżeli jeden klient sprzeda dolara lub euro po kursie kupna banku, a druga osoba odkupi tę walutę.
ZWRÓĆ UWAGĘ: W krajowych bankach spready dla dwóch najbardziej popularnych walut (dolar amerykański, euro) mogą wynosić nawet 10%. Ich średni poziom to 7%.
*- W przypadku banków uwzględniono kursy dewizowe z ogólnej tabeli (bez ewentualnych obniżek, które dotyczą kredytobiorców).**- Spread w ujęciu procentowym jest liczony według wzoru: (kurs sprzedaży – kurs kupna)/(0,5 x (kurs sprzedaży + kurs kupna)) x 100%.
Źródło: opracowanie własne na podstawie stron banków oraz serwisu InternetowyKantor.pl (dane z 20 lipca 2015 r.)
InternetowyKantor.pl za wymianę walut inkasuje mniej niż 1%
Na tle wyników dotyczących banków bardzo dobrze prezentuje się poziom spreadów z serwisu InternetowyKantor.pl. W najstarszym kantorze internetowym przykładowa różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży wynosi odpowiednio 0,72% (dla euro) oraz 0,79% (dla dolara amerykańskiego). Spready w InternetowyKantor.pl przez cały czas kształtują się na takim poziomie.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Serwis InternetowyKantor.pl na wymianie euro lub dolara zarabia mniej niż 0,80%. Ten wynik jest bardzo dobry także w porównaniu do innych kantorów internetowych.
Różnica w poziomie spreadów między bankami i serwisem InternetowyKantor.pl ma kilka przyczyn. Najważniejsza jest związana z innym zakresem działania. W przypadku banków, wymiana walut dla klientów detalicznych nie jest szczególnie ważnym elementem działalności. Dlatego sektor bankowy nie musi ustalać korzystnych kursów. W tym kontekście warto pamiętać, że wielu klientów banku musi przymusowo zaakceptować wysokie kursy wymiany (np. przy przewalutowaniu kredytu lub wypłacie gotówki z zagranicznego bankomatu).
ZWRÓĆ UWAGĘ: Niekiedy klient musi zaakceptować kurs narzucony przez bank (przykład: wpłata pieniędzy na konto, które jest prowadzone w innej walucie).
W przypadku serwisu InternetowyKantor.pl sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Wymiana walut jest jego jedynym źródłem zysku. W dodatku InternetowyKantor.pl funkcjonuje na bardzo konkurencyjnym rynku. Obecnie działa już około pięćdziesiąt różnych serwisów, które wymieniają walutę w sieci. Rywalizacja pomiędzy nimi jest korzystna dla klienta, ponieważ przyczynia się obniżki spreadów.