Co wpływa na kurs funta?

17.12.2018

Funt, funt brytyjski, a tak naprawdę funt szterling jest oficjalną walutą w Wielkiej Brytanii. Jeszcze do niedawna uważany za silną europejska walutę. O jego sile świadczy między innymi masowa emigracja polaków na Wyspy, którzy nie tylko liczyli na szybkie znalezienie pracy ale także patrzyli na kurs wymiany funta na złotówkę. Jeszcze trzy lata temu pracujący za granica Polacy mogli zamienić jednego szterlinga na ok 6 zł. Dziś brytyjska waluta nie jest warta więcej niż 4,80 zł, co znacznie pogorszyło sytuację przebywających na emigracji zarobkowej polaków. Poniższy wykres przedstawia powyższą sytuację.

Głównym sprawcą diametralnej obniżki wartości funta szterlinga był wynik referendum z dnia 23 czerwca 2016 roku. Wtedy to obywatele Wielkiej Brytanii decydowali ws tzw. Brexitu, czyli głosowali za opuszczeniem struktur Unii Europejskiej, bądź też pozostanie wśród wspólnoty. W niedługim czasie po ogłoszeniu decyzji o zerwaniu z UE cena brytyjskiej waluty obniżyła się o ok 50 groszy i nie zamierzała się zatrzymywać.

Od momentu decyzji Brytyjczyków główną determinantą, od której zależała wartość szterlinga były doniesienia w sprawie warunków, na jakich Wielka Brytania opuści wspólnotę. Jednak jak się okazało, w przeciągu ostatnich 3 lat oficjalnych doniesień w sprawie brexitu było mniej niż plotek. Może się to wydawać dziwne, ale przez ostatnie 36 miesięcy notowania funta brytyjskiego sterowane były głównie przez niepotwierdzone informacje, czyli właśnie plotki.

Nie nalezy jednak zapominac o pozostałych czynnikach decydujących o notowaniach na rynkach walutowych, które są takie same dla każdej waluty, w tym też dla funta. Jedną z pierwszych rzeczy nasuwających się na myśl są decyzje banków centralnych. W przypadku funta instytucja odpowiadającą za koszt pieniądza na Wyspach jest Bank Anglii. To od decyzji jego członków zależy wysokość stóp procentowych.

Ponadto należy pamiętać o publikowanych odczytach makroekonomicznych z danej gospodarki. Są one odzwierciedleniem sytuacji ekonomicznej państwa. Jeżeli jest ona dobra to i kurs krajowej waluty zyskuje na szerokim rynku. Dodatkowo dane makroekonomiczne są istotne nie tylko dla inwestorów, ale także dla członków banku centralnego. To właśnie na ich podstawie podejmowane są chociażby takie decyzje jak zmiana stóp procentowych.

Notowania funta brytyjskiego, ani żadnej innej waluty nie są uzależnione tylko i wyłącznie od wewnętrznych odczytów czy informacji. Rynek walutowy jako sieć naczyń połączonych reaguje praktycznie na każdą ważniejszą wiadomość. Zatem kurs brytyjskiej waluty będzie zależał także od zarówno prowadzonej polityki przez przedstawicieli z Wysp, ale także od polityki prowadzonej przez przedstawicieli innych państw.

Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić co wpływa na kurs funta szterlinga. Są to zarówno czynniki wewnętrzne takie jak decyzje banku centralnego czy odczyty makroekonomiczne oraz czynniki zewnętrzne, do których zalicza się między innymi prowadzenie polityki zagranicznej. W ostatnim okresie na wartość brytyjskiej waluty waluty wpływają głównie doniesienia, te prawdziwe i nieprawdziwe, związane z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Mateusz Wielewicki - ekspert walutowy Internetowykantor.pl

Autor: Internetowykantor.pl
Kategoria: Aktualności