pl

Co wpływa na wahania kursów walut?

20.02.2019

Dokonując wymiany walut możemy zacząć zastanawiać się dlaczego podczas jednego zakupu np. euro raz zapłacimy więcej, a raz mniej za jedną jednostkę. Wynika to przede wszystkim z wahań występujących na rynkach, a te z kolei spowodowane są aktualnym popytem na daną walutę.

Zanim zadamy sobie pytanie dlaczego kursy walut “się ruszają”, powinniśmy przeanalizować czym tak naprawdę jest kurs danej waluty. Ne jest to nic innego niż cena jednej waluty wyrażona drugą walutą. Im gospodarka kraju, z którego dana waluta się wywodzi jest silniejsza i stabilniejsza tym większy jest na nią popyt, a to oznaczać będzie, że jej cena również pójdzie w górę. Co zatem wpływa na to, że w jednej chwili waluta danego kraju jest mocna, a po chwili może się okazać, że jednak już taka droga nie jest?

Na notowania walut mają wpływ liczne czynniki. Można je w prosty sposób podzielić na te psychologiczne, polityczne czy ekonomiczne.

Analizując zachowania cen na rynkach nie można pominąć aspektu psychologicznego. W końcu to człowiek składa zlecenia kupna bądź sprzedaży na giełdzie i to od układu właśnie tych decyzji zależą notowania danych walut. Oczywiście zachowania inwestorów podyktowane są licznymi bodźcami, do których miedzy innymi zaliczać się będa odczyty makroekonomiczne czy decyzje wazniejszych polityków (osób) na świecie.

Do głównych czynników ekonomicznych można zaliczyć m.in odczyty makroekonomiczne. Do najważniejszych z nich należą decyzje w sprawie stóp procentowych, odczyty inflacyjne, dynamika PKB czy dane z rynku pracy.

Utrzymywanie niskich stóp procentowych pozwala gospodarce rosnąć. Dzieje się tak między innymi dlatego, że koszt kredytów konsumenckich jest niższy, a co za tym idzie następuje wzrost konsumpcji. Zbyt niskie stopy procentowe nie sprzyjają jednak sile danej waluty, ponieważ środki zgromadzone na kontach bankowych są po prostu nisko oprocentowane. Z kolei wzrost dynamiki PKB świadczy o rozwoju danej gospodarki. Powoduje to zwiększone zainteresowanie inwestycjami, a w konsekwencji wzrostem wartości waluty.

Podobnie zachowują się notowania podczas odczytów z rynku pracy. Gdy są one dobre, czyli rosną płace oraz liczba zatrudnionych a przy okazji maleje bezrobocie, rynek ten staje się atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów.

W przeciwnym kierunku działa z kolei wzrost inflacji. Do pewnego momentu jest ona “dobra” jednak gdy przekroczymy pewną granicę skutkować to będzie zbyt szybkim wzrostem cen towarów. Niechęć do importu towarów powoduje zmniejszony popyt na dobra. Wartość waluty takiego kraju zacznie się osłabiać. Nie można również zapomnieć o najważniejszych głowach świata czy też lokalnie ważnych politykach. To często ich decyzje wywołują niepokój bądź euforię wśród inwestorów.

Poniżej przedstawione zostały trzy ostatnie wydarzenia, które miały najbardziej widoczny wpływ na notowania walut.

O słynnym czarnym czwartku słyszał już prawie każdy. W styczniu 2015 roku Szwajcarski Bank Narodowy przestał bronić kursu franka. Spowodowało to znaczne umocnienie szwajcarskiej waluty.

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, które odbyły się 8 listopada 2016 roku, również przysporzyły sporo emocji inwestorom. Po początkowym zadowoleniu rynków kurs dolara umacniał się, by później po pierwszych “rewelacjach” Donalda Trumpa zacząć podążać w przeciwnym kierunku.

Nie mniej interesującym wydarzeniem ostatnich lat było referendum w Wielkiej Brytanii. 23 czerwca 2016 roku brytyjczycy zadecydowali o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej. Decyzja ta osłabiła notowania funta.

Na powyższych przykładach widzimy jak różne czynniki mogą wpływać na notowania walut. Należy zatem bacznie śledzić i obserwować nie tylko napływające dane i odczyty makroekonomiczne, ale także zwracać uwagę i na istotność wydarzeń ekonomiczno-politycznych. Ze względu na liczne powiązania różnych gospodarek między sobą najprawdopodobniej nie będziemy w stanie nigdy przewidzieć ze stuprocentową pewnością jak wyceniane będą waluty w przyszłości.

Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00