Skąd się biorą kursy walut – kurs średni a NBP

01.08.2019

Bez wątpienia temat kursów walut nie jest obcy dla wielu Polaków. Szczególnie uwagę śledzeniu poziomów par walutowych, poświęcają kredytobiorcy frankowi, ale też importerzy i eksporterzy, których w czasach globalizacji jest znacznie więcej niż kiedyś. Nie można też zapominać o rodakach wyjeżdżających za granicę do pracy, czy na wakacje.

Zrozumienie wymiany walut i jej mechanizmu nie jest czymś trudnym. Jak niemal każdy towar opiera się ona o podaż i popyt i podlega wycenie w postaci kursu po jakim wymienia się daną walutę na inną. Eksporter musi wymienić otrzymane środki od kontrahenta zagranicznego na krajową walutę czyli złotówki. Z drugiej strony zagraniczne banki, chcące nabyć polski dług, czyli np. obligacje skarbowe, muszą kupić krajową walutę na ten cel. Tych transakcji jest sporo i to one kształtują cenę. Rynek walutowy jest zdominowany jednak przez banki czy fundusze inwestycyjne, stąd też po publikacjach danych obserwujemy kilkugroszowe zmiany kursu np. EUR/PLN czy CHF/PLN. 

Kursy walut są płynne i aktualizowane bardzo często, niemal w każdej sekundzie, jeśli tylko dochodzi do wymiany jedna na drugą. W praktyce aktualizacja ta trwa od północy w niedzielę, gdy rusza handel w Azji, do północy w piątek, kiedy to zamykane są banki w USA. 

Skąd więc mamy informacje o kursach średnich i jak one powstają? Wszystko dzięki agencjom informacyjnym, jak Bloomberg czy Thompson Reuters. Czy to one więc ustalają kurs średni? Absolutnie nie, współpracują one z największymi instytucjami na świecie przede wszystkim bankami, które fakt wymiany waluty zgłaszają to tych agencji w momencie wymiany. To właśnie na podstawie tych informacji każdej sekundy wylicza się kurs średni wszystkich transakcji z danej chwili. Z kolei dalej agencje te podają do wiadomości kurs średni swoim klientom i na tej też podstawie powstaje wykres wahań kursowych. Z tych też źródeł czerpią informacje kantory internetowe prezentując kursy dla swoich klientów dokładając do tego marżę na kupno czy sprzedaż waluty. 

Czym więc jest kurs średni NBP? Teoretycznie powinna być to średnia arytmetyczna kursów zebranych we wszystkich kantorach i bankach. Ale zbieranie tych danych byłoby nieopłacalne i trudne w realizacji. Każdego dnia roboczego między 10.55 a 11.00 NBP pyta więc dziesięciu krajowych dealerów walutowych (10 największych banków) o podanie średnich kursów EUR/PLN i USD/PLN. Pracownicy NBP odrzucają dwie najwyższe wartości oraz dwie najniższe, uśredniając kursy kupna i sprzedaży w efekcie czego powstaje kurs średni. 

W okolicach godziny 12 powstaje więc tzw tabela A, która prezentuje kurs średni tych dwóch par walutowych, jak również 33 innych najbardziej popularnych par walutowych. W tym kontekście posiłkując się danymi światowych agencji informacyjnych. Na stronach NBP można znaleźć też tabelę B, która prezentuje kursy średnie dla dość egzotycznych par. Z ciekawostek można dodać, że ta tabela jest aktualizowana jedynie co środę w godzinach 11.45 a 12.45. Jest jeszcze tabela C, która prezentuje kursy z dnia poprzedniego. 

Ale chwila, w dzisiejszych czasach mamy dość łatwy dostęp do rynku Forex i aktualnych notowań po co nam więc kurs średni NBP? Można powiedzieć dość lakonicznie jeszcze około 20 lat temu tak nie było, stąd wiele osób monitorowało kursy właśnie przez pryzmat kursu średniego NBP. Obecnie kursy NBP to tylko i wyłącznie statystyka ale niezwykle pomocna do obliczeń choćby księgowych i punktem wyjścia przy rozliczaniu transakcji kontrahentów. 

Zmienność rynków, czy wrażliwość na prezentowane dane w zderzeniu z jedynie raz dziennym aktualizowaniem kursu średniego przez NBP powoduje, że różnice między kursem średnim rynkowym, a tym prezentowanym przez nasz bank centralny mogą być naprawdę spore sięgające nawet 7-10 groszy. Jedynym podobieństwem między kursem średnim (tym prezentowanym np. w kantorze), a tym w NBP jest to, że są ustalane na podstawie danych z rynków walutowych. 

Podsumowując więc, dla osób zainteresowanych wymianą walut zdecydowanie polecić można kursy średnie prezentowane w tabelach kantorów internetowych. To tam na bieżąco można zaobserwować zmiany jakie się dzieją na rynkach światowych i jaka jest aktualna tendencja. To na podstawie tych danych powinniśmy podejmować decyzje o zakupie bądź sprzedaży waluty szczególnie jeśli poziomy kwotowań są dla nas odpowiednie. 

Sprawdź jak możesz wymienić walutę po kursie średnim w Internetowykantor.pl

 

Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują 
w dni robocze (pn-pt) 
w godzinach 08:00 - 20:00