Jak stworzyć bezpieczne hasło?
21.04.2020Mocne hasło wciąż jest istotnym elementem obrony przed atakiem phishingowym. Każdy z nas ma w Internecie dziesiątki lub nawet setki kont i teoretycznie wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że ustawione przez nas hasła są jedynym, co możemy zrobić, by je zabezpieczyć.
Ustawianie jako hasła imion swoich dzieci czy zwierząt lub dat urodzenia naszych bliskich to wciąż norma – tak samo jak włamania na konta w serwisach, z których korzystamy. Poniżej możesz zobaczyć, jakie są najpopularniejsze hasła na świecie – jeśli któreś z nich chroni jedno z Twoich kont, warto pomyśleć o jego zmianie.
Lista najpopularniejszych haseł na świecie:
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:10,000_most_common_passwords
Bezpieczne hasło, czyli jakie?
Na siłę hasła składają się 4 elementy: długość, złożoność, unikalność oraz miejsce, w którym je przechowujemy. Poza tym trzeba mieć na uwadze własne ograniczenia – nie jesteśmy przecież w stanie zapamiętać 80 przypadkowych haseł. Dobrym pomysłem jest bazowanie na skojarzeniach lub łączenie kilku słów np. Gosia-ogląda.2poradniki albo 3kwiatY!na.parapecie. Takie hasła są proste do zapamiętania, a niemożliwe do odgadnięcia. Dobre hasło nie jest zbyt krótkie – wskazane jest, by składało się z minimum 8 znaków.
Kilka zasad dotyczących haseł i dodatkowych zabezpieczeń:
-
Przechowuj hasła w bezpiecznym miejscu – najlepiej w pamięci. Nie udostępniaj ich nikomu i nie zapisuj ich otwartym tekstem w telefonie czy w notesie, bo w przypadku kradzieży torby, złodziej zyska dostęp do wszystkich Twoich kont.
-
Ustawiaj zróżnicowane hasła. Pamiętaj, że hasło może być wykradzione nie tylko w wyniku phishingu, ale także włamania np. do słabo zabezpieczonego sklepu internetowego. Jeśli wszędzie posługujesz się tym samym hasłem, otwierasz złodziejom drzwi do dużo cenniejszych zasobów.
-
Nie lekceważ siły hasła np. gdy kupujesz coś w sieci lub zakładasz konto w serwisie, z którego skorzystasz tylko raz. Twoje hasło i dane mogą zostać przechwycone wszędzie, więc zachowaj czujność nawet w przypadku kont, które niewiele dla Ciebie znaczą.
-
Gdy zaczniesz bardziej dbać o bezpieczeństwo w sieci, liczba haseł do zapamiętania będzie rosła w zatrważającym tempie: konta bankowe, w mediach społecznościowych, na serwisach e-commerce i aukcyjnych, w systemach potrzebnych do pracy zawodowej. Jeśli obawiasz się, że pamięć Cię zawiedzie, zamiast obniżać stopień skomplikowania haseł, zainstaluj na swoim urządzeniu menedżera haseł.
Więcej treści o bezpieczeństwie znajdziesz w naszym PORADNIKU