Wakacje 2020: Niemcy - odkryj niespodziewane!

07.07.2020

Nasi zachodni sąsiedzi są wśród Polaków niedocenianym kierunkiem turystycznym. Jednak gdy przyjrzymy się im bliżej, kraj ten okazuje się atrakcyjną propozycją zarówno dla fanów morza, gór, jak i miejskich city breaków. Niemcy to duże państwo o różnorodnej budowie geograficznej, co sprawia, że każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego. Bliskie położenie umożliwia podróż własnym samochodem, ale także pociągiem. Dlaczego warto wybrać ten kierunek na wakacje?

Coś dla fanów morza - wyspa Rugia atrakcjedla każdego

Niemcy podobnie jak Polska mają dostęp do Morza Bałtyckiego, jednak plaże u naszych sąsiadów często różnią się od naszych w zależności od  linii brzegowej. Malownicze wydmy oraz ciekawa infrastruktura nadmorskich miasteczek cieszy oko estetów i zachwyca wykorzystaniem potencjału piękna natury. Przykładowowyspa Rugia, największa w Niemczech, to raj zarówno dla miłośników plaży, jak i sportów wodnych. Różnorodna linia brzegowa Rugii to przepiękne zatoki, kredowe klify oraz mierzeje - tyle atrakcji od natury w jednym miejscu! Dodatkowo malownicze lasy na półwyspie Jasmund pozwalają na złapanie oddechu po plażowaniu. Dobrą wiadomością dla fanów sportu jest fakt, że wyspa jest rewelacyjnie przygotowana do wycieczek rowerowych. Przemyślana infrastruktura pozwala dotrzeć na rowerze prawie w każdy zakątek wyspy. Jeżeli komuś zabraknie sił, zawsze można wskoczyć z rowerem do kolejki wąskotorowej, która nazywana jest Szalonym Rolandem (Rasender Roland) i zatrzymuje się w wielu miejscowościach na Rugii, w których znajdziemy atrakcje turystyczne. Osoby, które preferują sporty wodne, mogą pływać dookoła półwyspów żaglówkami lub na kajakach. Na wyspę Rugia można dojechać samochodem, trasa z Szczecina nie powinna zająć więcej niż 2 godziny. W przypadku podróży pociągiem możemy jako bazę przesiadkową wybrać Szczecin lub Berlin. 

Coś dla fanów gór - Bawaria góry, zamki i natura

Na południu Niemiec znajdziemy nie lada gratkę dla miłośników szczytów i wędrówek.Alpy Bawarskieto jeden z piękniejszych regionów u naszych zachodnich sąsiadów. Nieziemskie widoki ze szczytów górskich mogą zachwycić każdego. Bardzo dobre przygotowanie szlaków oraz różnorodność pasma górskiego sprawia, że kto raz odwiedził Bawarię, na pewno będzie chciał tam wrócić. Jedną z największych pereł regionuBawariajest teren Parku Narodowego Berchtesgaden, gdzie znajduje się jezioro Königssee. Widok z szlaków jest zniewalający, dlatego też został już wielokrotnie wykorzystany na puzzlach czy obrazach. Jednak najbardziej charakterystycznym punktem w regionie jestzamek Neuschwanstein. Na pewno każdy go kojarzy, ale nie każdy wie, że powstał on w XIX wieku jako wyidealizowana wizja średniowiecznego zamku rycerskiego króla Ludwika II Wittelsbaha. Turyści często określają zabytek jako zamek Disney’a. Niedaleko zamku znajduje się najwyższy szczyt Niemiec, Zugspite, na który można dostać się kolejką linową. Latem warto zabrać na górę cieplejsza odzież, ponieważ przy sprzyjających warunkach może nadarzyć się okazja do zjazdu na… sankach. W drodze powrotnej do Polski warto zahaczyć o atrakcje w bawarskich miastach. Piwo na placu Mariackim będzie przyjemnością dla koneserów, nie tylko w czasie Oktoberfest. Dla fanów motoryzacji muzeum BMW, które mieści się obok głównej siedziby firmy, to punkt obowiązkowy. Trasa zwiedzania ma około 1000 metrów i prowadzi przez 25 wystaw, co sprawia, że jest to drugie najczęściej odwiedzane muzeum w Monachium. 

Coś dla fanów miejskich atrakcji

Jeśli ktoś chce poczuć wielkomiejski klimat, najlepszym wyborem będzie wycieczka do Berlina. Miasto tętniące życiem, gdzie energia luzu przeplata się pięknem historycznych zabytków, to kwintesencja stolicy Niemiec. Prawdopodobnie najbardziej znanym punktem Berlina jest Brama Brandenburska, która jako symbol zjednoczenia państwa niemieckiego została umieszona na rewersach niemieckich monet. Warto rozpocząć zwiedzanie miasta właśnie od tej lokalizacji. Około 5 minut spacerem zajmie nam dojście pod gmach parlamentu Rzeszy, gdzie można wejść i podziwiać widok spod charakterystycznej szklanej kopuły wkomponowanej w zabytkową architekturę budynku. Dłuższy spacer czeka nas na Wyspę Muzeów, wzdłuż drogi Unter der Linden - trasa zajmie nam około 25 minut. Wyspa Muzeów, z racji tego, że jest unikatowym zespołem architektonicznym została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Kompleks obejmuje takie obiekty jak: Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową, a także Stare Muzeum. Dla osób, które pragną zobaczyć widok Berlina zapierający dech w piersiach, punktem obowiązkowym będzie wieża Berliner Fernsehturm w pobliżuBerlin Alexanderplatz. Wysokość 368 metrów sprawia, że jest najwyższym budynkiem w Niemczech. Miłośnicy historii nie mogą pominąć Checkpoint Charlie oraz East Side Gallery, gdzie na pozostałościach muru berlińskiego znajduje się najsłynniejsze graffiti m.in. uwieczniony tzw. Brotherly kiss, który ukazuje Leonida Breżniewa i Erica Honeckera w braterskim pocałunku. Pozostałe obrazy również zasługują na uwagę. Natomiast jest to miejsce bardzo uczęszczane przez turystów i bardzo trudno tu o perfekcyjne instagramowe zdjęcie. Po atrakcjach w ciągu dnia warto sprawdzić, co oferuje Berlin nocą. Jest to jedna z bardziej imprezowych i liberalnych europejskich metropolii. Eleganckie kluby znajdują się wzdłuż ulicy Ku’damm, a jeżeli szukasz imprez w bardziej alternatywnym klimacie, najlepszym wyborem będzie Kreuzberg i Schoneberg. Droga z Poznania do Berlina to niecałe 2,5 godziny samochodem lub pociągiem. 

Podsumowanie

Jak widać, nie trzeba jechać daleko, aby znaleźć różnorodność w Europie. W szczególności bliskość Niemiec dla mieszkańców zachodniej Polski jest atrakcyjną alternatywą. Pięknych miejsc w tym kraju nie brakuje, co pozwala łączyć wypoczynek z aktywnym zwiedzaniem. Dodatkowo dobre i darmowe autostrady pozwalają przemieszczać się w komfortowy i szybki sposób. Warto spojrzeć inaczej na kierunek, który zwykle nie jest dla nas pierwszym wyborem na urlop, aby przeżyć naprawdę ciekawa przygodę. 

 

Autor: Marta Przewoźna
Kategoria: Wiedza