Wakacje 2020: Czechy – u gościnnych sąsiadów
29.07.2020W roku 2020 wakacje będą naprawdę nietypowe. Pandemia koronawirusa sprawiła, że poszukujemy miejsc blisko natury, zamiast metropolii gromadzących tłumy turystów w jednym miejscu. Dlaczego by nie rozważyć kraju naszych sąsiadów jako kierunku na tegoroczny urlop? W poprzednim artykule opisywaliśmy najatrakcyjniejsze pomysły na wycieczkę do Niemiec, natomiast dzisiaj skupimy się na Czechach. Kraj tak bliski i przystępny dla Polaków może być ciekawą alternatywą dla wakacji na południu Europy. Jakie atrakcje oferuje Republika Czeska, gdzie możemy zachwycać się pięknymi górami skalnymi, jak i licznymi zamkami? Zapraszamy do lektury naszego poradnika, który pomoże zaplanować przyjemny urlop.
Najbliżej Polski – wspólne pasmo górskie
Karkonosze to pasmo górskie, które dzielimy razem z Czechami. Fani białego szaleństwa mogą kojarzyć te tereny z kurortów narciarskich, takich jak Szpindlerowy Młyn, czy Harrachov. Jednak czeska strona Karkonoszy ma do zaoferowania o wiele więcej – tym bardziej w okresie letnim. Wodospad Mumlava, znajdujący się około 1,5 km od Harrachova, robi wrażenie – szeroka rozpiętość wodospadu, woda lejąca się po ogromnych granitowych blokach potrafią zachwycić majestatem i wzbudzić szacunek do natury. Do tego miejsca można dotrzeć pieszo za pomocą dwóch szlaków, przy czym jeden z nich jest asfaltowy, więc jest to dobra propozycja nawet dla rodzin z dziećmi, także z wózkiem. Na szlaku, obok atrakcji znajdują się dwie knajpki, w których można się posilić po wędrówce, bądź napić prawdziwego czeskiego piwa dla ochłody. Będąc latem w Harrachovie nie można pominąć zwiedzania Huty Szkła wraz z minibrowarem i… piwnym spa. Kąpiel w czeskim piwie według zapowiedzi właściciela ma zapewnić niezapomniane wrażenia, regenerację skóry, efekt odmładzający i relaks. To oczywiście nie wszystkie atrakcje regionu, które czekają na fanów gór, którzy przekraczają granicę Jakuszyce-Harrachov. Muzeum narciarstwa, czy muzeum górnictwa to miejsca w okolicach Harrachova, do których warto zajrzeć pomiędzy pieszymi wędrówkami po szlakach Karkonoszy. Na wyjazd w te rejony warto się zaopatrzyć w korony czeskie w gotówce.
City break – Praga ma wiele do zaoferowania
Urlop w Pradze to nie lada gratka dla fanów aktywnych city breaków. Na zwiedzanie Pragi warto przeznaczyć około 3 dni – pozwoli to nam w spokoju zobaczyć najważniejsze atrakcje bez szaleńczego tempa. W końcu wyjeżdżamy po to, aby odpocząć. Wycieczkę po Pradze najlepiej rozpocząć od Starego Miasta, które zostało wpisane na listę UNESCO. Słynny Most Karola, który prawdopodobnie nigdy nie jest pusty, oraz rynek z ratuszem. Zegar astronomiczny, który jest najprawdopodobniej najpiękniejszym tego typu zegarem, to punkt niemal obowiązkowy patrząc na atrakcje w Pradze. Na drugi dzień wycieczki warto obrać sobie jako cel kompleks Hradczany, czyli dawną siedzibę królów, a dzisiaj Prezydenta Czech. Zbiór pałaców, kościołów i tajemniczych uliczek – właśnie to czeka na turystów po pokonaniu naprawdę sporej ilości schodów. Ale zdecydowanie warto – punkt widokowy, Złota Uliczka, gdzie m.in tworzył Franz Kafka, czy gotycka Katedra Świętego Wita to plan na spokojne zwiedzanie przez pół dnia.
Po intensywnym zwiedzaniu, należy się posilić i odprężyć, czyli spróbować czeskich specjałów. Mówi się, że najlepsze piwo znajdzie się w Pradze i słusznie – kultura warzenia piwa to tradycja Czechów od wielu wieków. Nawet wojny nie zatrzymały tej pasji. Wybierając pub, aby móc skosztować prawdziwe czeskie piwo, unikajmy miejsc typowo turystycznych. Tutaj lokale mogą nam zaoferować co najwyżej Kozla, Pilsnera, czy Budweisera. Warto wybrać miejsce, w którym skosztujemy specjalności, czyli głównie piwa jasne i niezbyt mocno chmielone. Jednym z najstarszych lokali jest Pivovar u Fleku – piwo warzy się tam od roku 1499! Mimo że turyści bardzo chętnie odwiedzają to miejsce, to warto się tam wybrać, by poczuć ten klimat na własnej skórze. Dla wielbicieli doznań kulinarnych punktem obowiązkowym będzie również zasmakowanie czeskich specjałów. Knedliki czy smażony ser to kuchnia czeska w 100% – nie można ich nie spróbować będąc u naszych sąsiadów. Praga jest stosunkowo droższa od innych miejscowości w Czechach. Jednak w większej ilości miejsc jest możliwość płatności kartą w koronach czeskich.
Wracając z Pragi warto po drodze zajrzeć…
Tym, którzy chcą maksymalnie wykorzystać urlop, polecamy w drodze powrotnej zahaczyć o dodatkowe atrakcje “na trasie” – w drodze powrotnej do Polski na pewno znajdzie się coś, co warto zwiedzić. W zależności od tego, jaką drogą będziesz wracać, wskazujemy poniżej miejsca warte odwiedzenia.
Jeżeli wracasz z Pragi i będziesz przekraczać granice w Harrachovie, to zahacz o Czeski Raj – niecałą godzinę od granicy polsko-czeskiej. Bajeczne widoki, imponujące formy skalne oraz podziemne jezioro – to raj dla miłośników wędrówek. Nie bez powodu region ten został wpisany na prestiżową listę geoparków UNESCO. Czeski Raj to nie tylko formacje skalne, miłośnicy średniowiecznych zamków powinni odwiedzić Zamek Trosky, czy Kost.
W przypadku, gdy Twoja droga powrotna będzie przebiegać przez przejście graniczne w Lubawce, to punktami niemal obowiązkowymi będzie Trutnov oraz Jiczyn (bliżej Pragi). Miasto Trutnov znajduje się w sąsiedztwie popularnego miasta skalnego Adrspach. Fani historycznych budowli powinni odwiedzić Fort Stachelberg, który jest jedną z największych twierdz w Czechach.
Przekraczając granicę w Kotlinie Kłodzkiej przejeżdżamy przez miasteczko Nachod, gdzie również znajdziemy atrakcje, które zaspokoją głód turystów do eksploracji nowych miejsc. Zamek Nachod to budowla z XIII wieku, która skrywa mnóstwo mrocznych tajemnic i legend, które można poznać podczas zwiedzania. Również w tej okolicy miłośnicy nowszych fortyfikacji znajdą coś dla siebie. Przykładowo okoliczna Grupa warowna Dobrošov to zespół fortyfikacji z lat 30, gdzie można zwiedzać podziemne korytarze, a ścieżka edukacyjna jest przystosowana dla turystów w każdym wieku.
Czechy Wschodnie – city break oraz turystyka w rejonie Moraw
Latem city break do Ostrawy to świetny pomysł na szybką wycieczkę, w szczególności dla mieszkańców południowej Polski. Historycznie, to miasto ma wiele powiązań z naszym krajem, ale nie tylko dlatego warto wybrać Ostrawę na weekendowy wypad. Jedną z lepiej ocenianych miejscowych atrakcji jest obszar przemysłowy Dolni Vitkowice. Mimo że opuszczone kopalnie węgla najpewniej nie są pierwszym wyborem turystów, to jednak w Ostrawie jest to punkt niemal obowiązkowy. Dolni Vitkowice to przygoda edukacyjna dla każdego oraz niecodzienne widoki miejsca, które w tej chwili łączy kulturę, sztukę i rozrywkę. Zarówno dzieci, jak i dorośli będą zachwyceni całym obiektem. Bilet rodzinny to koszt około 630 CZK. Przy okazji wypadu rodzinnego warto wstąpić do miejscowego zoo, które jest bardzo dobrze oceniane przez turystów, a na dodatek wstęp kosztuje kilkanaście koron czeskich. Jakie miejsca warto jeszcze uwzględnić na trasie zwiedzania Ostrawy? Z pewnością Landek Park Mining Museum oraz wieżę widokową Nowego Ratusza.
Kolejnym nieoczywistym do zwiedzania zakątkiem Czech są Morawy i Brno, gdzie większość atrakcji turystycznych znajduje się w bliskiej odległości od starówki, dlatego miasto może być pomysłem na jednodniową wycieczkę w trakcie zwiedzania Moraw. Ponad tysiąc lat temu tereny te należały do Królestwa Polskiego, a następnie ich losy były w rękach Węgier, Austrii, Rzeszy, a w ostatnim etapie były częścią Czechosłowacji. Zdecydowana większośc zbytków Moraw znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO – najwięcej w Republice Czeskiej! Jest to również miejsce wymarzone dla fanów wycieczek rowerowych, ponieważ w regionie wyznaczono ponad 1200 kilometrów szlaków dedykowanych rowerzystom. Co ciekawe, lokalne winiarnie na Morawach zyskują coraz bardziej na popularności wśród turystów. Pod koniec wakacji odbywa się wiele degustacji regionalnych win przy akompaniamencie muzyki ludowej oraz lokalnych potraw.
Jak Czechy to gdzie i jak?
Sąsiedztwo Republiki Czeskiej sprawia, że kraj ten jest bardzo przystępny dla polskich turystów. Niezależnie, czy jesteś miłośnikiem gór, pieszych wędrówek, historii, czy zabytkowych miast, każdy znajdzie w Czechach coś interesującego (no może z wyjątkiem fanów morza ;)). Przed wyjazdem warto pamiętać o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze, wiele dróg jest płatnych, dlatego przy podróży samochodem, winieta w Czechach jest obowiązkowa na drogach oznaczonych symbolem D. Dostępnych jest kilka typów winiet, w zależności od okresu jej ważności. Ile kosztują winiety w Czechach? Na najkrótszy okres (10 dni) jest to koszt wysokości 310 koron czeskich, lub płacąc w euro 12,50. Winiety w Czechach można zakupić np. na stacjach benzynowych. O czym jeszcze trzeba pamiętać wybierając się do naszych południowych sąsiadów? O wymianie środków pieniężnych. Oficjalną walutą Czech jest korona czeska (i nie zapowiada się, aby szybko się to zmieniło). Najlepiej unikać wymiany w przygranicznych kantorach – kursy są tam najmniej atrakcyjne. W przypadku posiadania konta walutowego i karty, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup koron czeskich przez kantor internetowy.
Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże zaplanować ciekawy urlop, który pozwoli na wypoczynek, ale również na przeżycie przygody.