Najtańsze wakacje za granicą - 6 alternatyw dla typowych kierunków wakacyjnych

12.08.2020

Wysokość przeciętnych polskich zarobków sprawia, że wielokrotnie, gdy jedziemy za granicę, musimy liczyć się z cenami, które nas wręcz szokują. Szczególnie gdy wybieramy się do państw, w których obowiązują płatności w euro, portfel szybko pustoszeje. Są jednak kraje, nawet w Europie, w których Polaków stać na relatywnie więcej i które nie sprawiają, że na tygodniowe wakacje trzeba oszczędzać kilka miesięcy. Gdzie wyjechać na tanie wakacje za granicą, gdy swobodne przemieszczanie się nie będzie już ograniczone?

Rumunia pełna zamków

Rumunia nie jest może typowym kierunkiem wakacyjnym, ale z pewnością jest warta odwiedzenia i wpisuje się wwakacje tanie. Rumunii daleko do potęgi turystycznej, ale dzięki temu może zaoferować przyjezdnym niesamowity wypoczynek na łonie natury, która nie została jeszcze zmieniona przez człowieka. Na górskich szlakach podczas wyprawy można nawet nikogo nie spotkać, a na plaży nie trzeba walczyć o miejsce na piasku jak o życie. Rumunia jest świetnym pomysłem na tanie wakacjeszczególnie dla fanów opowieści o wampirach, których w Transylwanii czeka szlak śladami Drakuli oraz dla miłośników zamków, którzy będą tu w siódmym niebie. 

Słoneczna Bułgaria

O bułgarskich kurortach słyszy się znacznie częściej, co czyni z tego kraju podobny do Chorwacji cel wycieczkowy. Jeśli chodzi otanie wakacje, Bułgaria ma tu jeszcze niewielką przewagę, choć oczywiście do jej konkurentki można upolować równie korzystne oferty last minute. W Bułgarii latem zawsze jest ciepło i najczęściej słonecznie, co daje temu miejscu niekwestionowaną przewagę nad polskim morzem. Jedynym minusem jest to, że trzeba nastawić się na dłuższą podróż. Można ją jednak wykorzystać na zwiedzenie czegoś po drodze lub ewentualnie poszukać taniego lotu.

Albania dla zmęczonych tłumami

Albanię poleca się czasem jako miejsce dla tych podróżników, którzy mają ochotę odciąć się od cywilizacji i nie liczą na ogromny wybór pubów i restauracji nad morzem. Nie będzie to więc kierunek dla wszystkich, ale ci, którzy zdecydują się jechać, mają szansę na niezapomniane widoki, wędrówki po dziewiczych terenach górskich i opalanie się na spokojnych plażach. Jest to więc kierunek na tanie wakacje w Europie dla tych, którym bardziej zależy na kontakcie z naturą i świętym spokoju, niż powszechnie rozumianym luksusie.

Serbia jako szansa na nietypowe wakacje

Polacy jak bogacze mogą poczuć się też w Serbii. Wpisuje się ona w kategorię tanie kraje na wakacje, a jednocześnie jest na tyle ciekawym miejscem, że warto ją odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Początkowo może się to wydawać kierunek nieco egzotyczny, ale istnieje wiele powodów, by jechać do Serbii. Przede wszystkim można się tu dowiedzieć więcej o skomplikowanej historii Bałkanów, a z Belgradu dojechać do większości stolic okolicznych państw pociągiem, co zachęca do zrobienia „objazdówki” po całym Półwyspie Bałkańskim. Biorąc pod uwagę, że nie jest to kierunek, który opiera się na leżeniu plackiem na plaży, nie trzeba też ograniczać się do ciepłej pory roku i można zorganizować sobie tutaj np. tanie wakacje w październiku czy na wiosnę. Niezaprzeczalnym atutem jest też gościnność Serbów, przy czym niektórych dodatkowo może do wyjazdu przekonać fakt, że Belgrad określa się mianem najbardziej imprezowego miasta w Europie. 

A może na wschód? Kierunek Ukraina

Wyjazdy do Lwowa i w bardziej oddalone części Ukrainy, wraz z uruchomieniem tanich lotów i wielu połączeń autobusowych i kolejowych, stały się bardzo popularne. Choć trzeba w tym przypadku pamiętać, by wyrobić paszport, zdecydowanie warto pojechać do naszych wschodnich sąsiadów, jeśli marzą nam się tanie wakacje za granicą. Na Ukrainie Polacy naprawdę mogą zakosztować luksusu, bo ceny, w porównaniu do naszych, są wyraźnie niższe. Fakt, że Lwów i całe państwo są przepiękne, jedzenie pyszne i można dogadać się po polsku, to atuty, które czynią z tego miejsca coraz częściej wybierany kierunek turystyczny.

Nieco dalej - wycieczka do Gruzji

Gdy planujemy zorganizować sobie tanie wakacje zagraniczne, warto rozważyć również Gruzję. Polacy, którzy nie chcą wydać na urlopie za dużo, chętnie wybierają ten kraj, bo noclegi są tam tanie, a ceny większości produktów nieco niższe niż u nas. W ostatnich czasach pojawia się coraz więcej ofert wycieczek do Gruzji, zarówno tych „hotelowych”, jaki i objazdowych, więc warto z nich skorzystać, zanim ceny wzrosną przez coraz większy popyt. Do tego kraju warto wybrać się choćby ze względu na piękno przyrody, zapierające dech w piersiach górskie widoki, pyszną kuchnię i gruzińskie wina.

Wakacje za granicą - tanio, ale w typowych ośrodkach

Jeśli mimo powyższych zachęt, wciąż jest w kimś chęć, by spędzić wakacje w bardziej typowych dla turystów okolicznościach, nic straconego. Niższe koszty wyjazdu można uzyskać również wybierając takie państwa jak Grecja, Turcja czy Malta. Tanie rodzinne wakacje nad morzemsą tutaj możliwe dzięki stosunkowo niedrogim lotom i licznym ofertom biur podróży, które konkurują ze sobą o klientów. Wszystkie trzy w dużej mierze opierają się wprawdzie na branży turystycznej, ale mogą okazać się tańsze niż np. ośrodki we Włoszech. W Grecji w poszukiwaniu tanich wakacji warto przyjrzeć się Zakynthos czy Korfu, a we wszystkich trzech państwach szukać atrakcyjnych ofert last minute lub zdecydować się na samodzielną organizację, która pozwoli dostosować wydatki do możliwości naszego portfelu.

Podsumowując, jest wiele kierunków, które można wybrać nawakacje za granicą, jeśli nie chcemy wydawać zbyt dużo i jechać tam, gdzie zawsze są tłumy turystów. Wiele z nich daje nam okazję, do odkrycia zupełnie nowych terenów, zapoznania się z nieznaną kulturą, kuchnią i mentalnością. Nic tylko jechać! Oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i obserwując komunikaty dotyczące COVID-19, które pozwolą zdecydować, czy wyjazdu nie trzeba odłożyć na kolejne lata ;)

 

Autor: Izabela Przygocka
Kategoria: Wiedza