Czym jest dochód pasywny i jak go osiągnąć?

25.11.2020

Dochód to nic innego, jak pieniądze, które uzyskujesz za wykonaną pracę zarobkową. Zazwyczaj jest tak, że jak pracujesz, to masz dochód, a jak nie pracujesz, to nie zarabiasz. Wyjątkiem od tej reguły jest tak zwany dochód pasywny. Co to za dochód i jak można go osiągnąć?

Czym jest dochód pasywny?

Dochód pasywny, to rodzaj dochodu, który możesz osiągać nie wykonując żadnej pracy. To znaczy, że raz wykonana praca przynosi regularne zyski przez długi czas. Dochód pasywny jest marzeniem wielu ludzi. Nie brakuje takich osób, które osiągają dochód pasywny tak wysoki, że w zupełności wystarcza im na życie. Osoby, które utrzymują się tylko z samego dochodu pasywnego określa się mianem rentierów. Rentier czerpie korzyści dzięki posiadanemu kapitałowi, nieruchomościom, papierom wartościowym lub wkładom bankowym.

Jak można osiągnąć dochód pasywny?

Dochód pasywny można osiągnąć na wiele sposobów. Coraz więcej osób czerpie dochód pasywny z działalności w internecie. Wystarczy prowadzić stronę internetową, blog lub kanał na YouTube, gdzie umieszcza się reklamy i zarabia za ich wyświetlenia bądź kliknięcia w nie. Źródłem dochodu pasywnego są także programy partnerskie – raz wykonujesz pracę polegającą na umieszczeniu na stronie lub blogu linków do polecanych produktów, a potem czerpiesz zyski za to, że ktoś je kupi. Sposobem na dochód pasywny jest także sprzedaż internetowa. Raz wykonujesz pracę związaną ze stworzeniem sklepu i dodaniem do niego produktów i zarabiasz przez długi czas na tym, że ludzie kupują oferowane produkty. Poza działalnością internetową idealnym przykładem rentierów są pisarze lub muzycy. Wystarczy napisać książkę lub nagrać płytę i można już tylko czekać na pieniądze ze sprzedaży, choć oczywiście konieczne do wykonywania regularnie są działania promocyjne. Inne sposoby na dochód pasywny to na przykład:

  • mieszkanie lub lokal na wynajem – najemca korzysta z mieszkania lub lokalu, a Ty nie robisz nic, tylko dostajesz za to pieniądze jako jego właściciel;
  • lokata w banku – wpłacenie pieniędzy na lokatę pozwala na pobieranie odsetek z tego tytułu;
  • inwestycje kapitału na rynku finansowym;
  • opatentowanie wynalazku i czerpanie zysków z udzielania licencji na korzystanie z niego;

Emeryturę i rentę także można zaliczyć do dochodu pasywnego, bo są wypłacane co miesiąc osobom, które nie wykonują żadnej pracy.

Dlaczego warto mieć dochód pasywny?

Dochód pasywny, to dochód, który posiadasz niezależnie od Twojego zaangażowania. Angażujesz się tylko raz, a później nie musisz już robić praktycznie nic więcej. To regularny zastrzyk gotówki, który można przeznaczyć na inne inwestycje czy po prostu odkładać na tak zwaną „czarną godzinę”. Takie pieniądze są idealnym dodatkiem do normalnej, czasami niskiej pensji.

Dochód pasywny to doskonałe rozwiązanie dla freelancerów. Freelancer to osoba, która pracuje na własny rachunek, zazwyczaj na zlecenie, a jej dochody zależą głównie od jej zaangażowania oraz ilości i jakości zleceń, jakie otrzymuje.

Dla osób, które pracują na umowach o dzieło i nie opłacają składek ZUS, dochód pasywny może być ratunkiem, gdy nie będą mogły pracować z powodu kłopotów zdrowotnych, gdyż bez składek nie mogą liczyć na chorobowe czy rentę. Bywa jednak tak, że komuś udaje się osiągnąć tak wysoki dochód pasywny, że wystarcza na kompletne utrzymanie. Możliwość rezygnacji z typowej pracy zawodowej jest marzeniem wielu osób, które dzięki uzyskaniu dochodu pasywnego w odpowiedniej wysokości może zostać spełnione.

Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują 
w dni robocze (pn-pt) 
w godzinach 08:00 - 20:00