Zakupy za granicą - jak zrobić je korzystnie?

19.02.2021

Jednym z efektów 2020 roku był wzrost liczby osób kupujących w sklepach e-commerce. Coraz więcej internautów przekonuje się, że jest to łatwe, szybkie i wygodne. Dzięki możliwościom, jakie daje nam internet zakupy online z każdego zakątka świata nigdy nie były tak proste jak w dzisiaj. 

Pandemia game changerem używania internetu

Według najnowszych badań Digital 2021, na świecie 76,8% użytkowników internetu dokonuje zakupów online. Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu, gdzie 82,5% internautów robi zakupy zdalnie. Oznacza to, że z roku na rok coraz bardziej przekonujemy się do wygody korzystania ze sklepów e-commerce. Systematycznie również wzrasta liczba polskich internautów, którzy kupują produkty poza granicami kraju (np. podczas sezonowych wyprzedaży). Takie zakupy na pewno będą opłacalne, jeżeli dobrze wybierzemy formę płatności. W przeciwnym razie może się okazać, że dodatkowe koszty znacząco podwyższą cenę produktu. Najchętniej wybieranymi kategoriami zakupów online za granicą jest elektronika, odzież, czy kosmetyki. Jeżeli znajdziemy już produkt w kuszącej cenie, warto zastanowić się, jak przeprowadzić proces zakupu, aby oferta nadal była atrakcyjną okazją. 

Jak płacić za zakupy online? 

Zawieranie transakcji jest proste i korzystne pod warunkiem posiadania waluty obcej. Oprócz korzystnego kursu walut, ważny jest również wybór odpowiedniej metody płatności. Posiadanie waluty akceptowanej przez sprzedawcę pozwoli nam uniknąć kosztów związanych z przewalutowaniem. Jednak coraz częściej wielu sprzedawców akceptuje najpopularniejsze waluty jak euro, czy dolary amerykańskie. Najprostszym sposobem na wymianę pieniędzy jest wybór metody obsługi bezgotówkowej - przykładowo kantor stacjonarny przedłuży oraz skomplikuje cały proces. Do wyboru pozostaje nam bank lub kantory internetowe. Warto porównać oferty obu i przekonać się samemu, ile można zaoszczędzić wybierając kantor online.

Sprawdź kalkulator walutowy

W zagranicznych sklepach internetowych zwykle mamy zwykle do wyboru kilka metod płatności. Jednym z nich jest przelew bankowy - w przypadku transakcji w euro możemy skorzystać z taniego i szybkiego przelewu SEPA, który u nas w serwisie jest darmowy. Tradycyjne przelewy bankowe są zwykle obciążone dodatkowymi kosztami, dlatego właśnie wybierając tę metodę płatności warto skorzystać z oferty pozabankowych instytucji płatniczych. Równie prostym sposobem jest płatność kartą, natomiast trzeba w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo przesyłanych informacji. Tę możliwość warto wybierać tylko w zaufanych sklepach internetowych.

Na co zwrócić uwagę? 

Jeżeli zdecydujemy się na płatność bez wcześniejszej wymiany waluty, to musimy być przygotowani na automatyczne przewalutowanie kwoty przez bank oraz ewentualną prowizję, co na pewno sprawi, że zupełnie niepotrzebnie przepłacimy za zakupy. Nawet jeżeli podczas zagranicznych zakupów online postawimy na najkorzystniejsze sposoby dokonywania transakcji, to warto pamiętać o kosztach, które mogą pojawić się w przypadku zamawiania towarów spoza UE (czyli tzw. państw trzecich). Sprawdzenie, czy wysyłka nie będzie się wiązała z koniecznością zapłacenia cła i podatku VAT nie zajmie dużo czasu, a pozwoli uniknąć kłopotów i nadwyrężenia naszego portfela. 

Zakupy online za granicą to dobry pomysł na upolowanie okazji lub unikalnych produktów niedostępnych w naszym kraju. Jednak, aby cała transakcja była korzystna warto pamiętać o kwestiach poruszanych w artykule - najbardziej uszczęśliwiają te zakupy, które w ostatecznym rachunku cieszą nasz stan konta i oko. 

Autor: InternetowyKantor.pl
Kategoria: Wiedza