Jak wygląda proces emigracji do Australii?

11.03.2021

Polacy emigrują w poszukiwaniu lepszych zarobków, wyższego standardu życia lub po prostu nowych doświadczeń. W czołówce państw, do których wyjeżdżamy, wciąż znajdują się takie kraje jak Niemcy, Holandia czy Norwegia, ale są też tacy, którzy wybierają życie na innym kontynencie, na przykład w Australii. W tym tekście opiszemy, jak wygląda emigracja do Australii z Polski i jakie warunki trzeba spełnić, by móc pracować w tym kraju.

Emigracja do Australii dla Polaków

Australia jest nieco trudniejszym krajem dla polskich migrantów zarobkowych niż państwa europejskie, choćby ze względu na odległość, i co za tym idzie – drogi przelot, oraz konieczność otrzymania i opłacenia wizy. Nie znaczy to jednak, że emigracja do Australii musi być nieudana lub niemożliwa do zrealizowania. Warto jednak dobrze się do niej przygotować i być świadomym problemów, jakie możemy napotkać po drodze. 

Imigrantów jest w tym kraju sporo - szacuje się, że w Australii ponad 1/3 populacji to osoby, które nie urodziły się w tym miejscu. Trzeba jednak przyznać, że rząd australijski stara się, by przyjezdni byli „przydatni”, a więc najlepiej w wieku produkcyjnym, z określonymi umiejętnościami i oczywiście chęcią do pracy czy nawet inwestowania. Społeczność pochodzenia polskiego w Australii liczy około 200 tysięcy osób, przy czym mniej niż 50 tysięcy deklaruje, że posługuje się językiem polskim. W skali kraju nie jest to więc duży odsetek, ale Polaków nietrudno spotkać w Sydney lub Melbourne, czyli dwóch miastach, w których nasi rodacy osiadają najchętniej.

Czy wiza do Australii jest konieczna?

Jeśli marzy nam się wyjazd do Australii, konieczne będzie złożenie wniosku o wizę. Choć proces dotyczący starania się pobyt stały i pozwolenie na pracę jest skomplikowany, to na szczęście wizę turystyczną jako członkowie Unii Europejskiej możemy zdobyć całkiem łatwo. Wniosek na wizę eVisitor, która wydawana jest na 3 miesiące, można złożyć przez internet bezpłatnie. Aby otrzymać możliwość wjazdu do Australii trzeba jednak spełnić kilka warunków, w tym nie chorować na gruźlicę i nie być karanym przez okres ostatnich 12 miesięcy. Co ważne, ten rodzaj wizy nie uprawnia nas do podjęcia na miejscu pracy lub nauki. Za złamanie zakazu możemy zostać obciążeni wysoką karą pieniężną, deportacją i zakazem wjazdu na teren Australii.

Obok zwykłej wizy turystycznej, wśród dokumentów umożliwiających tymczasowy pobyt, warto wymienić też wizę Work&Travel. Dzięki niej osoby młode, od 18-31 lat, mogą przyjechać do Australii na 12 miesięcy i w tym czasie nie tylko pozwiedzać, ale i legalnie podjąć pracę. Uzyskanie takiego zezwolenia jest jednak znacznie trudniejsze niż w przypadku eVisitor, ponieważ w ciągu roku rząd australijski wydaje określoną ich ilość. 

Różne rodzaje wiz do Australii

Jak większość państw, urząd imigracyjny Australii oferuje różne rodzaje wiz dla imigrantów. Do najpopularniejszych należą: wiza studencka, rodzinna oraz wizy pracownicze, takie jak wiza skilled dla wykształconych pracowników lub tymczasowa wiza 457. W przypadku wizy studenckiej będziemy uprawnieni do podjęcia pracy na pół etatu, co może być dobrym sposobem na zapoznanie się z życiem w Australii i tamtejszym rynkiem pracy. Uzyskawszy taki dokument łatwiej będzie starać się później o inne rodzaje zezwoleń na dłuższy pobyt.Tak zwane wizy skilled są przeznaczone dla pracowników wykształconych w określonym kierunku lub z konkretnym doświadczeniem zawodowym, którzy mogą pochwalić się znajomością języka angielskiego. Jako ciekawostkę można dodać, że nierzadko zdarza się, że australijscy pracodawcy z własnej woli sponsorują wizy pracownikom spoza kraju. Jeśli więc marzymy o wyjeździe do tego państwa, a nie chcemy aplikować o wizę bez gwarancji zatrudnienia, warto zacząć od szukania pracy przez internet jeszcze będąc w Polsce. 

Podczas procesu przyznawania wiz kandydaci są oceniani ze względu na różne cechy. Jest to między innymi wiek, znajomość angielskiego, wykształcenie oraz wykonywany zawód. Warto przy tym dodać, że rząd australijski zmienia zasady oceniania zgłoszeń w zależności od potrzeb rynku pracy, tak, aby polityka imigracyjna była jak najbardziej efektywna. Co roku pojawia się m.in. oficjalny komunikat, jakie zawody są najbardziej poszukiwane, co pomaga potencjalnym imigrantom ocenić swoje szanse na otrzymanie wizy. W ciągu kilku lat nasza „atrakcyjność” jako pracowników może więc wzrosnąć lub spaść, w zależności od naszych kwalifikacji. 

Czy warto wyjechać do Australii?

Australia jest krajem niezwykłym, choćby ze względu niespotykaną nigdzie indziej faunę i florę. Piękne krajobrazy na pewno zachwycą wszystkich, którzy lubią podróżować, a fakt, że przez większą część roku jest tam bezchmurne niebo na pewno przypadnie do gustu osobom, które uwielbiają wygrzewać się na słońcu. 

Tak jak zostało wspomniane na początku, emigracja do Australii może być trudniejsza niż wyjazd do najczęściej wybieranych przez emigrantów krajów europejskich. Starania o wizę oraz ogromne odległości, zarówno od Polski, jak i między ośrodkami miejskimi już w samej Australii, są utrudnieniami, których nie można nie zauważyć. Wielu jednak decyduje się na taką przygodę i odnajduje na drugim końcu świata dobre zarobki, lepszy standard życia i cóż - swoje miejsce na ziemi.

 

Autor: InternetowyKantor.pl
Kategoria: Wiedza