pl

Co można przewozić w bagażu podręcznym?

21.06.2021

Pytania internautów o bagaż podręczny można znaleźć na licznych forach internetowych. Wiele osób zastanawia się, co można zabrać na wakacje w bagażu podręcznym? Jaka ilość płynów jest dozwolona? Tego wszystkiego dowiesz się z lektury artykułu!

Czym jest bagaż podręczny?

Wymiary bagażu podręcznego w zależności od linii lotniczych mogą różnić się między sobą. W jednej z popularnych linii wymiary walizki to40 x 25 x 20 cm, a w innych 55 x 40 x 20 cm. Jeśli bagaż będzie miał większe wymiary, to wtedy zostanie na nas nałożona dodatkowa opłata.

Kontrola bagażu podręcznego

Kontroli poddawany jest każdy bagaż podręczny, niezależnie do kogo należy, czy jest to bezpośredni klient linii lotniczych, czy biura podróży. Niestety większość osób podróżujących przez pośrednika podróży jest przekonana, że mogą zabrać ze sobą, co tylko im się podoba. Kontrola bagażu podręcznego jest dla wszystkich pasażerów taka sama. Są one przeprowadzane za pomocą specjalistycznych sprzętów.

Czy można przewozić w bagażu podręcznym jedzenie?

W bagażu podręcznym można przewozić jedzenie, lecz należy przestrzegać wytycznych wagowych przewoźnika. Żywność w postaci płynnej np.: jogurt lub dżem musi być zapakowany w pojedyncze opakowania, o pojemności nieprzekraczającej 100 ml. Ich łączna pojemność nie może przekraczać 1 litra, a wszystkie buteleczki muszą zostać umieszczone w jednej plastikowej torebce.

Co można bez obaw przewieźć w bagażu podręcznym?

Wiele kobiet błędnie obawia się, że w bagażu podręcznym nie mogą przewozić niezbędnych akcesoriów np.: suszarki do włosów, prostownicy, żelazka turystycznego, szpilek. Wszystkie te przedmioty mogą być przewożone w bagażu podręcznym. Można w nim również przewozić m.in. różne figurki, toster lub parasolkę (jeśli nie ma ostrego zakończenia).

Ile płynu może być w bagażu podręcznym?

Wielu turystów zapomina, że kosmetyki powinny znajdować się w opakowaniach o maksymalnej pojemności 100 ml. Dotyczy to wszystkich płynów przewożonych w bagażu podręcznym. Wszystkie płyny powinny być zapakowane w szczelny worek foliowy, strunowy.

Czy alkohol zalicza się do płynów?

Nie można przewozić samolotem alkoholi powyżej 70% w butelkach mających więcej niż 100 ml. Jeśli alkohol został zakupiony w strefie bezcłowej, to należy zachować dowód zakupu i udowodnić, że nie są to płyny wniesione na lotnisko nielegalnie.

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym?

Niestety w bagażu podręcznym nie można przewozić m.in.:

  • nożyczek mających ostrze powyżej 6 cm;

  • scyzoryków,

  • termometrów rtęciowych;

  • wędek,

  • korkociągów.

Na pokład samolotu nie można wziąć narzędzi niebezpiecznych np.: młotka, śrubokrętu, linki stalowej, płynów w większych pojemnikach niż 100 ml. W bagażu podręcznym zabronione jest bezwzględnie przewożenie materiałów łatwopalnych np.: fajerwerków, gazów, aerozoli.

Czy używki można zabierać w bagażu podręcznym?

Alkohol i perfumy można przewozić w bagażu podręcznym, lecz należy dostosować się do ogólnych wytycznych. Pojemność opakowania nie może przekroczyć 100 ml. Przewożona ilość alkoholu i papierosów zależy od ustawowego limitu w danym kraju.

Co zrobić, jeśli masz niedozwolony bagaż?

Jeśli w bagażu masz zabronione przedmioty, to możesz je nadać w bagażu rejestrowanym. Jest to jedyny sposób, jeśli nie chcesz ich wyrzucać. Na lotnisku nie ma możliwości przechowywania tych rzeczy. Każdy przedmiot, który został zarekwirowany, będzie zniszczony.

Jeśli nadal masz wątpliwości, to możesz sprawdzić na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego – tzw. białą listę. Możesz również zadzwonić na lotnisko i sprawdzić, jakie rzeczy są dozwolone.

Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00