pl

Atrakcje turystyczne z pieniądzem i złotem w tle

01.07.2021

Europa otwiera się małymi krokami na turystów. Powoli można planować krótsze i dłuższe wycieczki. Postanowiliśmy zebrać atrakcje, w różnych zakątkach Starego Kontynentu, z pieniądzem oraz złotem w tle. Nawet jeżeli planujemy mniej aktywny wypoczynek, to warto uwzględnić w planie punkty, które być może wzbogacą naszą wiedzę.

Zapraszamy do podróży, na planie znajdziecie polskie destynacje, a także te trochę bardziej odległe od naszej granicy.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Dolny Śląsk jest ciekawym rejonem turystycznym nie tylko dla fanów gór i tajemnic związanych z poszukiwaniem zaginionego złotego pociągu. W Kotlinie Kłodzkiej podziemna trasa turystyczna, którą udostępnia Kopalnia Złota, jest prawdopodobnie jedną z najciekawszych atrakcji regionu. Złoty Stok jest uznawany za najstarszy ośrodek górniczy w Polsce, a jego historia sięga 2000 roku p.n.e. Jednak według oficjalnych zapisów wydobycie złota było prowadzone przez około 700 lat (od około XIII wieku). W tym czasie pozyskano ponad 16 ton czystego złota. Podczas zwiedzania kopalni na turystów czeka podziemny spływ łodzią, pokaz oraz odlewanie pamiątkowych sztabek.

Muzeum Złota w Złotoryi

Jeżeli jesteśmy na Dolnym Śląsku, ale w okolicach Legnicy punktem obowiązkowym naszej wycieczki śladami szlachetnego kruszcu powinno być Muzeum Złota w Złotoryi. W średniowieczu był to bardzo ważny punkt wydobywczy w Europie. W muzeum znajdziemy wystawę poświęconą górnictwu złota. Oprócz tego, do dziś w tej okolicy funkcjonuje kopalnia złota Aurelia, która co prawda aktualnie służy tylko turystom, ale podobno kryje w sobie wiele tajemnic, między innymi legendy dotyczące ukrycia tam skarbów przez niemieckie wojska uciekające z Polski pod koniec II wojny światowej.

Centrum Pieniądza NBP

Będąc w Warszawie, nie można nie zajrzeć do najbardziej pieniężnego miejsca w Polsce. Ekspozycja powala poznać historię pieniądza, od jego pierwszych form, do czasów dzisiejszych – od kruszców, poprzez monety i banknoty, aż po pieniądz wirtualny. Na zwiedzających czeka 16 sal tematycznych, w których dowiemy się również wielu informacji na temat systemów finansowych i ekonomicznych, a także o inwestowaniu. Głodnym wiedzy Centrum Pieniądza NBP zdradza tajniki procesu produkcji pieniędzy, a na koniec można sprawdzić w grach i quizach, ile się dowiedzieliśmy podczas zwiedzania. Całe centrum jest wzbogacone w multimedialne i interaktywne elementy, co sprawia, że wycieczka będzie interesująca dla turystów w każdym wieku.

Giełda Papierów Wartościowych Warszawa

Kolejnym punktem na mapie Warszawy, gdzie rządzi pieniądz i który warto odwiedzić jest GPW. Na turystów czeka sala notowań, możliwość zobaczenia giełdowego dzwonu, a nawet możliwość zrobienia sobie zdjęcia z symbolem hossy, czyli bykiem. GPW działa w obecnej formie od 1991 roku. W trakcie zwiedzania, z galerii dla publiczności można zobaczyć pracę maklerów i aktualne notowania spółek na ekranach.

Kopania złota Rosia Montana w Rumunii

Będąc w Rumunii warto odwiedzić Kopalnię Złota Alburnus Maior, która została założona przez rzymian około XV wieku p.n.e. Wydobycie przemysłowe zostało wstrzymane dopiero kilka lat temu, a tereny są udostępnione do zwiedzania. Podobno w ziemiach na terenie Rosia Montana ukryte jest jeszcze co najmniej 300 ton złota. Turyści mogą podziwiać chodniki zbudowane przez rzymian, narzędzia odkryte przez archeologów, a także konstrukcję używane dawniej, do oddzielania złota od kamienia.

Muzeum Pieniądza w Wilnie

U naszych sąsiadów w stolicy Litwy zwiedzić możemy bardzo ciekawe, choć niepozorne Muzeum Pieniądza. Będziemy w nim mieli okazję poznać historię środków płatniczych, od muszelek, aż do współczesności, a także historię działalności banku centralnego Litwy. Jednak to nie koniec atrakcji, które czekają nas w Wilnie – w muzeum możemy zobaczyć piramidę z monet, która została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa oraz dowiedzieć się ile kosztowalibyśmy, gdybyśmy byli wykonani z platyny lub złota. Wstęp do muzeum jest darmowy, a na dodatek możemy skorzystać z audioprzewodnika w języku polskim.

Mennica w Petersburgu

Jedną z najstarszych mennic na świecie jest mennica w Petersburgu – została ona założona przez cesarza Piotra I w 1724 roku i działa ona do dziś. Jest to jedno z dwóch rosyjskich przedsiębiorstw, które może produkować monety, medale oraz ordery państwowe. Budynek mennicy znajduje się na terenie Twierdzy Pietropawłoskiej, gdzie czekają na nas jeszcze inne ciekawe atrakcje turystyczne.

Amsterdam Stock Exchange

Giełda w Amsterdamie przygotowała specjalny program wycieczek edukacyjnych po swojej zabytkowej siedzibie, gdzie handel i trading odbywa się do dzisiaj. Podczas zwiedzania można poznać historię świata handlu od czasów Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, aż po dzisiejszą rzeczywistość, gdzie parkiet giełdowy funkcjonuje głównie w wymiarze elektronicznym. Dodatkowo można wziąć udział w realistycznej symulacji sesji giełdowej i przetestować swój talent inwestorski.

Mennica Narodowa w Madrycie

Podobno fani serialu Dom z papieru wybierają się do Madrytu w poszukiwaniu miejsc, w których działa się akcja, czyli Mennica Królewska i Bank Hiszpanii. Jednak zdjęcia nie były nagrywane w budynku, gdzie na co dzień odbywa się produkcja pieniędzy. Prawdziwa siedziba Mennicy Królewskiej nie udostępnia swoich przestrzeni dla zwiedzających, natomiast zobaczyć możemy Muzeum Mennicy, które posiada w zbiorach ogromne ilości monet, medali, a także maszyny, które drukują pieniądze. Nie potrzebujemy monet, aby nacieszyć oko monetami udostępnionymi w zbiorach, ponieważ wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00