Gdzie można wyjechać na narty w sezonie zimowym 2022?

14.01.2022

Ferie zimowe już za pasem, a miłośnicy sportów zimowych liczą na bardziej udany sezon niż poprzedni, który nie był najlepszy ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa. W tym roku szusowanie na stoku jest możliwe zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. W przypadku wyjazdu za granicę większość ośrodków narciarskich wprowadziła zasady bezpieczeństwa i pewne obostrzenia. Czego możemy się spodziewać? W artykule przybliżymy zasady, jakie obowiązują osoby, które chcą się wybrać na narty lub deskę do Austrii, Czech, Słowacji, oraz Francji. 

Narty w Austrii

Miłośnicy sportów zimowych chętnie wybierają Austrię ze względu na świetną infrastrukturę narciarską, porządek, bezpieczeństwo oraz trasy dostosowane do każdego poziomu umiejętności jazdy na nartach czy na snowboardzie. W samej Austrii jeszcze kilka tygodni temu obowiązywał całkowity lockdown. Aktualnie ośrodki narciarskie w Alpach są czynne, jednak, aby móc wjechać do tego kraju trzeba mieć zaświadczenie potwierdzające status ozdrowieńca lub osoby zaszczepionej. Co jednak nie zwalnia turystów z konieczności okazania negatywnego wyniku testu PCR, bądź dokumentu potwierdzającego przyjęcie dawkę przypominającą szczepionki. Certyfikat covidowy trzeba okazać podczas zakupu skipassu oraz przy wejściu do lokali gastronomicznych, które są czynne tylko do godziny 23:00. Warto wiedzieć, że w pomieszczeniach zamkniętych oraz na wyciągach wymagane jest zakrywanie nosa i ust maską typu FFP2. Jak widać narty w Austrii w sezonie 2022 są możliwe mimo pewnych ograniczeń, które przed samym wyjazdem warto ponownie zweryfikować. 

Narty w Czechach

Szusowanie w Czechach jest bliższą i tańszą alternatywą niż Alpy. Nasi południowi sąsiedzi mają ciekawe ośrodki narciarskie w cenach zbliżonych do polskich. Przed wyjazdem na narty do Czech konieczne jest wykonanie testu PCR, jednak osoby zaszczepione dawką przypominającą oraz dzieci do 12 lat są zwolnione z obowiązku. Podczas meldunku w hotelu oraz przy zakupie skipassu trzeba okazać certyfikat covidowy, ze względu na możliwe rutynowe kontrole warto go również posiadać na stoku. W kolejce do wyciągu oraz na kolejkach linowych narciarze muszą zasłaniać nos i usta maseczką FFP2. Warto zdecydować się na wcześniejszy zakup karnetu online, dzięki temu unikniemy stania w kolejkach i na dodatek możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście koron czeskich. 

Narty na Słowacji

Ze względu na krajowe obostrzenia sezon zimowy na Słowacji ruszył z opóźnieniem, dopiero po świętach bożonarodzeniowych. Aktualnie osoby w pełni zaszczepione mogą korzystać ze stoków i wyciągów, natomiast korzystanie z obiektów noclegowych jest możliwe dla osób, które posiadają negatywny wynik testu PCR lub antygenowego. Przed przyjazdem na Słowację należy zarejestrować się w specjalnym systemie, gdzie można wgrać certyfikat covidowy. Przed samym wyjazdem warto zapoznać się ze szczegółowymi ograniczeniami, jakie obowiązują na Słowacji, ponieważ jest ich całkiem sporo. 

Narty we Francji

Miłośnicy sportów zimowych, którzy jako destynację wybrali sobie góry we Francji, powinni być na bieżąco z aktualnymi zasadami obowiązującymi na terenie tego kraju. Aktualnie, aby wjechać do Francji wymagany jest certyfikat covidowy, jednak nie musimy się martwić o obostrzenia na stokach. Nie zwalnia to oczywiście z obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych oraz na wyciągach, a także utrzymywania dystansu społecznego. Jednak jak zapowiadają władze Francji, jeżeli na terenie kraju sytuacja pandemiczna się pogorszy, zostanie wprowadzony obowiązek przedstawiania certyfikatu covidowego przed skorzystaniem z oferty ośrodków sportów zimowych.

Bezpieczny wyjazd, to udane białe szaleństwo

Przed wyjazdem warto zadbać o kilka aspektów, jak np. wcześniejsza rezerwacja sprzętu, zakup skipassu online, czy wymiana waluty w internecie, co pozwoli uniknąć stania w kolejkach. Wyjazd za granicę, ale i na narty wymaga także zakupu odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego. Przed samym wyruszeniem w podróż nie zaszkodzi ponowna weryfikacja aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych w danym kraju i sprawdzenie, czy aby na pewno posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty.

Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują 
w dni robocze (pn-pt) 
w godzinach 08:00 - 20:00