Kursy walut a zakup nowych samochodów do floty

11.02.2022

Kurs walut jest jedną z wielu zmiennych, która wpływa na cenę auta z polskiego salonu samochodowego. Jaki pojazd warto zakupić za granicą? Jakie czynniki wpływają na kursy walut? O czym warto pamiętać planując budżet floty? Czy wymiana walut w kantorze online pozwoli ograniczyć zmienność kursu zagranicznych walut?

Kurs walutowy na rynku samochodowym spełnia dwie funkcje: informacyjną (informuje osoby fizyczne i prawne o aktualnym kursie walut obcych) oraz cenotwórczą (czyli przenoszenie zagranicznych relacji cenowych na krajowy układ cen). Dlatego wielu przedsiębiorców kupuje auta w zagranicznych salonach samochodowych. Aby transakcja była korzystniejsza, przed zakupem dokonują wymiany walut w kantorze online.

Czy warto zakupić nowe samochody z zagranicy?

Samochody marki premium są tańsze za granicą nawet o kilkadziesiąt tys. zł. Dlatego coraz popularniejszą praktyką wśród przedsiębiorców jest zakup takich pojazdów za granicą. Aby zakup był dla przedsiębiorcy opłacalny, to wielu właścicieli firm śledzi aktualny kurs walut. Dokonując wymiany walut w kantorze online właściciel firmy może zaoszczędzić na transakcji nawet kilka tys. złotych.

Kurs walut jako sposób na porównanie cen floty

Wielu przedsiębiorców przy pomocy kursu walut przelicza zagraniczne ceny na krajowe przed zakupem nowych pojazdów. Samochody w zagranicznych salonach są tańsze niż te same auta w Polsce, dlatego wielu właścicieli firm decyduje się na zakup pojazdy za granicą. Wielu właścicieli firm korzysta z noworocznych wyprzedaży, na których można kupić samochód dużo taniej. 

Kurs walut – co przedsiębiorca powinien o nim wiedzieć?

Zmiana kursu walut może być spowodowana m.in. przez deprecjację i aprecjacje. Deprecjacja  jest to spadek wartości krajowej waluty względem zagranicznej. Tym samym trzeba więcej zapłacić za samochód nabywany za granicą. Jeśli przedsiębiorca chce zmienić flotę samochodów, to najlepiej jest to zrobić, gdy kurs krajowej waluty jest mocniejszy. Warto wtedy dokonać wymiany walut i zakupić samochody po korzystnej cenie.

Jak kurs walut wpływa na ceny samochodów?

Jeśli kurs walut rośnie i analitycy sugerują, że taka sytuacja pozostanie na dłużej, to pojazdy drożeją. Można to zaobserwować w polskich salonach samochodowych, w których wielu importerów ma niewielką marżę. Dlatego nie mogą wziąć na siebie różnicy wynikającej z wahań kursu, co powoduje, że wielu przedsiębiorców może zdecydować się na zakup samochodów w zagranicznych salonach. Pieniądze na pojazdy do nowej floty przedsiębiorcy wymieniają w kantorze online – dzięki niskim spreadom wymiana jest korzystniejsza.

Jakie są dodatkowe koszty zakupu samochodu za granicą?

Przedsiębiorca, kupując samochód za granicą, powinien pamiętać o doliczeniu akcyzy oraz ewentualnych kwestiach podatkowych. Akcyza uzależniona jest od pojemności silnika i wartości rynkowej samochodu (trzeba ją przeliczyć na kurs walut NBP z dnia, w którym auto przekroczyło granicę Polski). Z początkiem 2021 roku została zmniejszona akcyza na samochody hybrydowe i elektryczne.

Jeśli chcesz zakupić małe miejskie samochody, to taniej jest je kupić w Polsce. Warto obserwować kurs walut, ponieważ ma znaczący wpływ na ceny nowych samochodów w salonach. 

Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują 
w dni robocze (pn-pt) 
w godzinach 08:00 - 20:00