pl

Kiedy zmieniają się kursy walut?

02.03.2022

Kursy walut są niezwykle dynamiczne, o czym na pewno nie trzeba opowiadać osobom, które regularnie sprzedają lub kupują obce pieniądze. W przypadku kantorów działających online zmiany dostrzegalne są nawet co kilka sekund, a w punktach wymiany walut działających stacjonarnie, odbywać się to może nawet kilka razy dziennie. Od czego jednak zależy częstotliwość i dynamika zmiany kursów i co ma wpływ na wzrosty oraz spadki cen?

Zazwyczaj wahania kursów są dość niewielkie. Często w grę wchodzi zaledwie kilka groszy, ale w przypadku wymiany większej kwoty, różnica może być już wyraźnie odczuwalna. Właśnie z tego powodu osoby przygotowujące się do kupna lub sprzedaży powinny przez pewien czas regularnie śledzić kursy walut, które ich interesują – pozwoli to zorientować się, kiedy stawka będzie atrakcyjna i pozwoli na zarobienie na transakcji nieco więcej pieniędzy.

Jak często zmieniają się kursy walut?

Zmiany notowań walut zależne są od miejsca, w którym się je obserwuje. Podobnie jak wspomnieliśmy wyżej, inaczej wygląda to w przypadku kantorów internetowych, jednostek stacjonarnych czy Narodowego Banku Polskiego. Ten ostatni aktualizuje kursy wszystkich walut wyłącznie raz dziennie. Warto tu podkreślić, że raczej nie jest on istotny dla klientów indywidualnych, wymieniających niewielkie kwoty. Bardziej interesuje on np. przedsiębiorców czy inwestorów, którzy wykorzystują go w celach sprawozdawczych czy rozliczeniowych.

Zdecydowanie częściej kurs zmieniają tradycyjne kantory stacjonarne, czyli tzw. punkty kupna i skupu obcych walut. Można w nich bez problemu wymienić gotówkę od ręki, warto jednak zawsze zajrzeć przynajmniej w dwa miejsca tego typu. Każdy z nich bowiem ustala swoje ceny indywidualnie i może się okazać, że tuż za rogiem na transakcji da się zarobić nieco więcej. Kursy w takich miejscach aktualizowane są na bieżąco i zależą od polityki kantoru oraz sytuacji na rynku. Właściciele mogą zmieniać stawki jeden, dwa, a nawet kilka razy na dobę. Często robią to też natychmiast, gdy nastąpi nagła zmiana sytuacji na rynku, np. w wyniku nagłego wydarzenia.

Najczęściej kursy walut zmieniają kantory internetowe. Gwarantują wygodę i sprawiają, że klienci mogą nabyć lub sprzedać obce waluty nawet bez wychodzenia z domu. W takich serwisach ceny walut zmieniają się często co kilka sekund. Dzięki temu użytkownicy mogą je uważnie śledzić i realizować transakcje w najlepszym dla nich momencie. Kantory internetowe często oferują również o wiele atrakcyjniejsze stawki niż ich stacjonarne odpowiedniki, a do tego możliwe jest ustawienie na nich automatycznych transakcji czy powiadomień, gdy konkretna waluta osiągnie satysfakcjonującą klienta cenę.

Co ma wpływ na zmianę kursów walut?

Zmiany kursów walut zależne są od bardzo wielu czynników. Chodzi zarówno o kwestie ekonomiczne kraju związanego z danym pieniądzem, jak i sytuację polityczną, gospodarczą czy nawet związaną z aspektami pogodowymi lub porami roku. Na ceny walut wpływ ma ponadto oczywiście m.in. inflacja i deflacja, zmiany PKB, wysokości stóp procentowych czy prognozy ekonomiczne. Nie bez znaczenia jest też popyt i podaż – im więcej zainteresowanych kupnem danej waluty, tym staje się ona droższa. 

Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00