pl

Dlaczego nie warto wymieniać waluty na lotniskach?

13.06.2022

Wylatujemy na wakacje, w delegację, bądź inny wyjazd zagraniczny i w ostatniej chwili orientujemy się, że nie wymieniliśmy waluty oraz nie posiadamy w portfelu gotówki. Zdarza się. Jednak, czy powinniśmy w takim razie korzystać z kantorów na lotniskach lub przy punktach granicznych kraju? Niekoniecznie – takie działanie w pośpiechu może skutkować sporym przepłaceniem za zakup waluty. Dlaczego? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule. 

Wymiana waluty na lotnisku

Kantory na lotniskach lub przy granicy często są postrzegane jako ostatnia deska ratunku dla podróżujących, którzy nie zadbali o wymianę waluty wcześniej. Zwykle motywacją do skorzystania z ich oferty jest fakt, że kantory za granicą niekoniecznie będą oferowały wymianę złotówek. Dlatego właśnie podróżujący, którzy nie mają świadomości, że są inne opcje decydują się na wymianę waluty na lotnisku i przez to tracą na niekorzystnych kursach.

Kursy walut na lotnisku

Na lotniskach zawsze jest drożej i nie dotyczy to tylko kantorów. Sama działalność na terenie portu lotniczego wiąże się z dużymi kosztami, więc przedsiębiorcy muszą sobie jakoś radzić poprzez wyższe marże. W przypadku kursów walut na lotniskach drożej będzie poprzez spread walutowy, czyli różnicę pomiędzy kursem kupna a sprzedaży waluty – na tym właśnie zarabiają kantory. Kiedy podróżni są pod presją czasu, często nie mają głowy, aby porównywać kursy walut z innymi opcjami dostępnymi np. w internecie lub wychodzą z założenia, że jak teraz nie dokonają wymiany, to zostaną bez pieniędzy. Nic bardziej mylnego. Dzisiaj gotówka niekoniecznie jest nam niezbędna. Na lotniskach w praktycznie każdym zakątku świata są bankomaty, dzięki czemu nie zostaniemy bez środków po wylądowaniu w kraju docelowym. 

Jak nie przepłacać na wymianie walut? 

Aktualnie inflacja oraz niepewna sytuacja gospodarcza nie sprzyja niskim cenom. Również w kontekście walut. Pozycja złotówki jest znacznie niższa niż kilka lat temu. W pierwszych miesiącach 2022 roku podczas początków inwazji Rosji na Ukrainę mogliśmy obserwować kursy walut na dawno niewidzianych poziomach. Przykładowo w pewnym momencie kurs euro podskoczył do 5 zł. Aktualnie sytuacja się unormowała (co możesz sprawdzić np. tutaj: https://internetowykantor.pl/kurs-euro/) jednak eksperci nie zapowiadają szybkiego powrotu notowań walut do poziomów sprzed pandemii. Wyższe kursy walut oznaczają większe koszty wyjazdu zagranicznego, dlatego przed wymianą środków warto porównać kilka ofert. Te najkorzystniejsze znajdziemy w internecie, dodatkowo wymiany walut online możemy dokonać nawet na ostatnią chwilę bez konieczności poszukiwania placówki kantoru stacjonarnego. 

Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00