pl

Boże Narodzenie w Australii. Jakie są zwyczaje świąteczne?

13.12.2022

Pewnie zdarzyło Ci się pod wpływem natłoku przedświątecznych obowiązków zamarzyć o spędzeniu świąt w inny sposób. Odpocząć od pieczenia ciast, lepienia pierogów i wysłuchiwania politycznych tyrad podczas wigilijnej kolacji. I jeszcze ta zima! A może rzucić wszystko i wyjechać jak najdalej, by cieszyć się świętami w innym klimacie i kulturze? Pierwsza myśl – spędzić Boże Narodzenie w Australii.

Mróz trzeszczy pod podeszwami, kiedy przestępujesz z nogi na nogę, czekając w kolejce po karpia. Przymykasz oczy i widzisz siebie na leżaku pod palmą, beztrosko obserwującego surferów. To może być znak, że potrzebujesz odmiany. Zanim jednak postanowisz przedłożyć słoneczną plażę i towarzystwo kangurów nad skrobaniem szyb w aucie, zapoznaj się z naszym zestawieniem świątecznych zwyczajów na Antypodach. Sprawdź, czy jesteś gotowy na Boże Narodzenie w Australii.

  • Piknik na plaży zamiast wigilii

Na samym początku warto wspomnieć, że w grudniu, a dokładnie w jego połowie, zaczynają się w Australii wakacje. Boże Narodzenie nie kojarzy się tam z zimnem i zjeżdżaniem z górki na sankach, ale z deską surfingową i imprezą na plaży. Temperatury w grudniu sięgają ponad 30 stopni Celsjusza. Australijczycy nie siedzą więc za wigilijnym stołem, zajadając się świątecznymi przysmakami, ale pakują koszyk i udają się na plażę, by cieszyć się słońcem, wakacjami i… świętami Bożego Narodzenia. Bardzo popularne są też różnego rodzaju imprezy. Kluby, plaże, przydomowe ogródki to idealne miejsca, by spędzić czas z bliskimi i przyjaciółmi.

  • Prezenty w pierwszy dzień świąt

W Australii, mimo że nie ma kolacji wigilijnej, wręczane są prezenty. Dzieje się to pierwszego dnia świąt. Co prawda Mikołaj może odbiegać strojem od tego z Laponii – bo kto, by nosił kożuch w upał – ale wywiązuje się ze swojego zadania. Prezenty nie lądują pod żywą choinką, bo te w tym rejonie świata są bardzo drogie, ale pod sztuczną. Najczęściej jednak jest to przyozdobiona girlandami roślina, zwana australijskim krzaczkiem.

  • Święta Bożego Narodzenia w Australii. Jakie są świąteczne potrawy?

Ze względu na lejący się z nieba żar Australijczycy nie spędzają wielu godzin w kuchni. Popularne w tym okresie są sałatki, szynki czy indyk. Ale najchętniej spożywane są krewetki i inne skorupiaki takie jak małże i homary. No i desery! Tego nie może zabraknąć w święta. Pavlova, czyli bezowy torcik z bitą śmietaną i owocami czy pudding ze śliwkami koniecznie muszą zagościć w każdym australijskim domu. Próżno więc szukać podobnych do naszych potraw świątecznych. Nie ma barszczu z uszkami, śledzi ani klusek z makiem.

  • Drugi dzień świąt. Czas na… Wyprzedaże

26 grudnia, czyli w Boxing Day wszyscy ruszają do centrów handlowych! Kiedy w Polsce odwiedzamy dalszą i bliższą rodzinę, to na drugim końcu świata trwa zakupowe szaleństwo. Drugi dzień świąt w Australii to tradycyjnie czas obniżonych cen i dużych rabatów. Mimo tłumów w sklepach łatwo upolować naprawdę korzystną okazję. Galerie handlowe i sklepy kuszą świątecznymi dekoracjami, wszędzie jest mnóstwo Mikołajów, a z głośników rozbrzmiewają kolędy i świąteczne przeboje. No cóż, może to lepsze niż objadanie się kolejny dzień świątecznymi smakołykami.

Australia to wielokulturowy kraj, a to wiąże się z tym, że tradycje i zwyczaje, również te świąteczne, się przenikają. Dlatego spędzając święta na Antypodach, możesz natknąć się na wiele innych świątecznych rytuałów, które Cię zaskoczą. Kto wie, może nawet przeniesiesz je po powrocie do kraju. 

  • Zwyczaje zwyczajami, ale do wyjazdu musisz się przygotować

Planując święta w Australii, musisz pamiętać o wizie. Nie ma opłaty za złożenie wniosku wizowego, ale może zostać naliczona opłata za obsługę aplikacji w wysokości 20 dolarów australijskich. Wniosek jest składany za pośrednictwem strony internetowej, więc nie musisz stać w kolejce do Ambasady Australii. Sprawdź czy Twój paszport jest ważny. Wymień PLN na AUD i ruszaj na beztroski, świąteczny odpoczynek.

Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00