pl

Chorwacja zmienia walutę na euro, co warto wiedzieć?

21.12.2022

Kuna chorwacka wielkimi krokami odchodzi w zapomnienie. Chorwacja jako dwudziesty kraj od 1 stycznia 2023 roku wchodzi do strefy euro. W ciągu najbliższych 12 miesięcy będzie obowiązywał okres przejściowy, jednak to i tak oznacza duże zmiany dla mieszkańców oraz turystów. Rada Unii Europejskiej zadecydowała, że kurs wymiany będzie wynosić 7,53450 kuny chorwackiej za jedno euro. Co jeszcze warto wiedzieć o przyjęciu nowej waluty w Chorwacji? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. 

Dlaczego Chorwacja zmienia kuny na euro?

Chorwacja jest najmłodszym członkiem Unii Europejskiej a mimo to bardzo ambitnym, co pokazuje chęć szybkiego wprowadzenia wspólnej waluty. Euro nie jest w tym kraju obce, z racji, że jest to kraj turystyczny – nierzadko lokalni sprzedawcy lub usługodawcy oferowali możliwość płatności w eurowalucie. To właśnie w dużej mierze na turystyce opiera się gospodarka Chorwacji. Dzięki euro płatności będą łatwiejsze i bardziej przystępne dla turystów. 

Nie można nie wspomnieć, że wiele depozytów bankowych prywatnych i firmowych jest utrzymywanych właśnie we wspólnej walucie. Prezes banku centralnego Chorwacji uważa, że członkostwo w strefie euro obniży stopy procentowe, poprawi zdolność kredytową oraz może uczynić kraj jako atrakcyjniejszy dla potencjalnych inwestorów. Dodatkowo na wypadek kryzysu kraj nad Adriatykiem miałby dostęp do płynności EBC. 

Istotne terminy podczas wprowadzania euro

Euro będzie oficjalną walutą Chorwacji od 1 stycznia 2023 roku, jednak do końca roku ceny towarów i usług będą podawane zarówno w kunach, jak i w euro. Widoczny kurs walutowy przy cenie ma służyć ochronie konsumentów. Warto wiedzieć, że przez pierwsze dwa tygodnie stycznia gotówka zarówno w euro, jak i kunach chorwackich będzie akceptowana na tych samych warunkach. Od 15 stycznia 2023 eurowaluta stanie się jednym prawnym środkiem płatniczym. 

Kuny chorwackie w gotówce będzie można wymienić na euro do 31 grudnia 2023 roku z pewnymi ograniczeniami. Wymiana jest bezpłatna, jednak obowiązują limity – jednorazowo możliwe jest wymiana 100 banknotów oraz 100 monet kuny chorwackiej. Banki komercyjne mogą pobierać opłatę podczas większych transakcji. Pieniądze można wymienić na poczcie, w bankach komercyjnych oraz Agencji Finansowej. Od stycznia 2024 roku usługa wymiany kun na euro będzie prowadzona przez Narodowy Bank Chorwacji.

Podczas zmiany waluty, władze zadbały również o ochronę konsumentów. Zakazane jest podnoszenie cen w kontekście wymiany waluty. W przypadku naruszenia prawa, na takie podmioty stosujące nieuczciwe praktyki zostanie nałożona grzywna. 

Jak wygląda chorwackie euro?

18 lipca 2022 roku rozpoczęła się produkcja chorwackich monet euro. Będą one, w zależności od nominału, nawiązywały do symboli kraju. Monety najniższych nominałów będą przedstawiać litery HR pisane starym językiem głagolicą. 10, 20 oraz 50 eurocentów zdobić będzie wizerunek Nikoli Tesli. Moneta 1 euro przedstawiać będzie kunę (zwierze), która była wcześniej symbolem waluty Chorwacji. Na rewersie 2 euro widoczna będzie mapa kraju.

Awersy euro pozostają bez zmian, wyglądają one wszędzie tak samo. Jeżeli chodzi o banknoty, to mają one taki sam wzór niezależnie od kraju, przedstawiają style architektoniczne siedmiu epok w dziejach kultury europejskiej, a obiekty na nich nie są prawdziwymi budowlami. 

Mam kuny chorwackie – jak wymienić je na euro? 

Jeżeli posiadamy kuny chorwackie w gotówce, to można jest bezpłatnie wymienić po stałym kursie w chorwackich bankach komercyjnych, urzędach pocztowych lub w Agencjach Finansowych. Jednak jeżeli w 2023 roku nie planujemy wakacji w Chorwacji, wówczas od 2024 roku takiej wymiany będzie można dokonać wyłącznie w chorwackim banku narodowym. Dodatkową opcją jest wymiana kun na euro w bankach centralnych państw strefy euro, które jest możliwa od 1 stycznia do 28 lutego 2023 roku.

 

Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00