pl

Euro czy lewy – czym płacić w Bułgarii?

13.07.2023

Bułgaria jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków przez polskich turystów w czasie letnich wakacji. Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski to miejscowości usytuowane na wybrzeżu Morza Czarnego i to one najczęściej znajdują się w ofertach biur turystycznych. Bułgaria to nie tylko piaszczyste plaże, ale także mało popularne – jednak nie mniej piękne – góry czy urokliwe miasta np. Sofia, będąca stolicą kraju. Oficjalną walutą jest tam lew bułgarski (BGN), jednak płatności dokonamy również w euro oraz w amerykańskim dolarze. W tym artykule zastanowimy się czym płacić w Bułgarii.

Bułgaria w Unii Europejskiej

Bułgaria jest członkiem Wspólnoty od 1 stycznia 2007 roku. Jednak nadal nie przyjęto tam euro. Szybka zmiana waluty była wówczas niemożliwa m.in. przez problemy z wysoką inflacją. Mimo to, tamtejsi politycy do dziś oficjalnie postulują chęć wprowadzenia unijnej waluty. Sprawdzając wykres bułgarskiego lewa do euro, dostrzegamy marginalne zmiany wartości. Związane jest to ze sztywnym powiązaniem kursowym BGN i EUR (1 EUR = 1,95583 BGN), które trwa od kilkunastu lat.

Przyjęcie unijnej waluty w opisywanym kraju było planowane na rok 2024, jednak z najnowszych informacji wynika, że zostanie opóźnione. Wracając jednak do płatności w Bułgarii, możemy ich dokonać w trzech różnych walutach: dolarze amerykańskim, euro i bułgarskim lewie. Czy oznacza to, że wybierając się na wypoczynek najlepiej zaopatrzyć się w każdą z nich? A może lepszym pomysłem jest wybór jednej, dzięki czemu zaoszczędzimy jakieś środki? Jeżeli tak, to którą wybrać i czym najlepiej płacić w Bułgarii?

Jaką walutę zabrać do Bułgarii? To zależy 

Zacznijmy od informacji, że płatności w amerykańskim dolarze w Bułgarii są akceptowalne, jednak kurs przeliczania cen do USD może być zawyżony, co czyni go niekorzystnym. Dlatego jeżeli planujemy dokonać wymiany waluty tylko na ten wyjazd, konwersja PLN czy EUR do amerykańskiego dolara jest mało atrakcyjna cenowo z naszego punktu widzenia. Wobec tego pozostaje pytanie: euro czy bułgarski lew? Odpowiedź znajduje się w tytule akapitu i brzmi: To zależy.

Głównymi czynnikami wpływającymi na naszą decyzje są środek transportu, którym dotrzemy na miejsce oraz zaplanowany sposób spędzenia czasu. W przypadku dojazdu do Bułgarii autem z pewnością przyda nam się euro, gdyż w tej walucie będziemy musieli uiszczać opłaty drogowe. Gdy dotrzemy do celu, zauważymy, że ceny towarów i usług podawane są w EUR i BGN. Po szybkiej kalkulacji zdamy sobie jednak sprawę, że te w lewach będą nieco korzystniejsze. Zatem, czy jeżeli do Bułgarii lecimy samolotem, to najlepiej zaopatrzyć się jedynie tamtejszą walutę?

Euro czy lewy? Czym płacić w Bułgarii?

Lew bułgarski nie należy do grona najpopularniejszych walut. Wpływa to więc na jego mniejszą dostępność na rynku, a to z kolei często przekłada się na zawyżony kurs (zwłaszcza w mniejszych miejscowościach). Jeśli jednak chcemy zabrać ze sobą tamtejszą walutę, najlepiej skorzystać z wymiany online i środki po wymianie przelać bezpłatnie na rachunek przypisany do swojej karty wielowalutowej. Taką możliwość oferuje oczywiście m.in. nasz serwis

Innym rozwiązaniem jest wymiana PLN na EUR i posługiwanie się na wakacjach unijną walutą. Jeżeli natomiast na miejscu okaże się, że ceny podawane w euro są nieadekwatnie wyższe od tych w bułgarskim lewie, możemy pokusić się o wymianę EUR na BGN.  

BHP wymiany EUR na BGN

W turystycznych kurortach jest wiele miejsc, oferujących wymianę euro na lewy.  Pierwszym z nich jest kantor znajdujący się w naszym hotelu czy właściciel pensjonatu, w którym się zatrzymaliśmy. Podczas sprawdzania ofert wymiany pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. 

  • Po pierwsze, przed dokonaniem konwersji waluty warto dopytać, czy osoba, u której przeprowadzamy transakcję, nie dolicza sobie dodatkowej prowizji lub nie praktykuje niekorzystnego dla nas zaokrąglania wymienianej kwoty. 
  • Po drugie, jeżeli skusi nas wysokość kursu przedstawionego na banerze reklamowym danego biznesu, zawsze pytajmy czy kurs dotyczy wszystkich transakcji, czy jedynie wyższych kwot. np. powyżej 10 000 jednostek. 
  • Po trzecie, pamiętajmy, aby nie dać się złapać na „kuszące” propozycje ulicznych handlarzy czy taksówkarzy, gdyż prawdopodobieństwo przepłacenia, a nawet padnięcia ofiarą oszustwa rośnie niemiarodajnie do potencjalnej oszczędności (której zazwyczaj nie ma).

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Dylemat wymiany waluty podczas planowania wakacji w Bułgarii dopada wielu turystów. Dobrą praktyką jest wymiana środków przed podróżą w sprawdzonym serwisie, który oferuje bezpieczne transakcje. Jeśli jednak będziemy zmuszeni na miejscu walutę, to pamiętajmy o powyższych zasadach BHP. Warto przy tym być ostrożnym, a konwersji lepiej dokonać w banku czy kantorze w większej miejscowości, niż w lokalnym sklepiku w bocznej uliczce bądź u taksówkarza. 

Na sam koniec dodam, że w Bułgarii potakiwanie głową oznacza przeczenie, a kiwanie głową w lewo i prawo zgodę, co również może być przydatne podczas naszej wakacyjnej podróży. 🙂

Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00