Prognozy 2025: rynki finansowe i kursy walut
03.01.2025Jakie wydarzenia mogą wpłynąć na gospodarkę i kursy walut w nowym roku? Na jakim poziomie będą się kształtowały notowania euro, dolara i złotego? O potencjalne scenariusze na najbliższych 12 miesięcy zapytaliśmy analityków serwisu InternetowyKantor.pl.
Co może wydarzyć się na rynkach w 2025 r.?
Krzysztof Pawlak: Trudno wyrokować, co może się wydarzyć, skoro wraz z początkiem roku rządy w USA obejmie Donald Trump. Przyzwyczaił nas do tego, że potrafi działać nieprzewidywalnie. Za sprawą jednej wiadomości na popularnym komunikatorze może wywrócić panujący porządek. Trzymam kciuki za to, że dotrzyma słowa i zakończy konflikt w Ukrainie. Jeśli chodzi o krajowe podwórko, to rosną szanse na to, że kredytobiorcy nie poczują ulgi i nie zobaczymy tak oczekiwanych obniżek stóp procentowych w naszym kraju. Warto też wspomnieć o giełdach, gdzie wręcz konieczna byłaby korekta tych szalonych wzrostów z ostatnich miesięcy.
Dawid Górny: Pierwsza połowa 2025 roku będzie wiązała się z utrzymywaniem stóp procentowych w USA na poziomie 4,25-4,50%. W drugiej połowie roku możliwa jest jedna lub dwie obniżki kosztu pieniądza o 25 punktów bazowych. W tym samym czasie EBC wykona minimum 4 cięcia, aby pobudzić gospodarkę w strefie euro. To przełoży się na utrzymanie trendu spadkowego na głównej parze walutowej świata. Kurs EUR/USD może pokonać parytet. Jastrzębia Rada Polityki Pieniężnej wróci do obniżek dopiero w trzecim kwartale 2025 roku. W konsekwencji będzie to kolejny rok konsolidacji notowań EUR/PLN w okolicach 4,25-4,35 PLN i delikatne wzrosty na USD/PLN. W połowie roku na amerykańskiej giełdzie dojdzie do znaczącego tąpnięcia, co wzbudzi obawy wśród inwestorów. Będzie to też powodem wcześniej wspomnianych obniżek stóp przez FED.
Inflacji w Polsce – prognoza
K.P.: Zakładam, że inflacja na koniec roku osiągnie poziom ponad 4%. Z jednej strony powodem tej sytuacji mogą być zapowiadane przez Trumpa cła, również na nasz kontynent. Z drugiej strony – pobudzenie presji inflacyjnej przez czynniki wewnętrzne, takie jak choćby wygaszenie tarczy ochronnej na ceny energii.
D.G.: 2,5% na koniec 2025.
Maciej Przygórzewski: 3% na koniec 2025.
Stopy procentowe w Polsce w 2025 r.
K.P.: Gdyby wierzyć słowom prezesa Glapińskiego, to dyskusja o obniżkach stóp w naszym kraju rozpocznie się dopiero w miesiącach jesiennych. Jeśli więc nagle nie pogorszy się sytuacja gospodarcza w naszym kraju, to RPP może swobodnie czekać i utrzymywać koszt pieniądza nawet przez cały rok 2025. Już pomijam tu fakt braku współpracy z aktualnym rządem, co tylko uwydatnia prawdopodobieństwo takiego scenariusza.
D.G.: 5% na koniec 2025.
M.P.: 4,75% na koniec 2025.
Kurs euro – scenariusze na 2025 r.
K.P.: Waluta europejska może mieć trudny rok przed sobą. EBC, w obliczu słabej aktywności gospodarczej, będzie niejako zmuszony do obniżek stóp procentowych, czym uderzy w notowania euro. Do tego mamy jeszcze spory bagaż polityczny. Wybory w Niemczech czy Francji mogą wywrócić aktualny układ. Dojście do władzy skrajnej prawicy przełoży się na podbicie antyeuropejskich nastrojów. Kwestia ta będzie stanowić balast dla wspólnej waluty.
D.G.: 4,35 PLN na koniec 2025.
M.P.: 4,50 zł na koniec 2025.
Kurs dolara – co może się wydarzyć?
K.P.: Najbliższe kilka miesięcy powinno przebiegać pod hasłem „dolar is the king”, na bazie zmiany podejścia Fed i jastrzębiego zwrotu. I nie znaczy to, że amerykańscy decydenci porzucą temat luzowania monetarnego. Najprawdopodobniej odsuną go w czasie, co będzie miało pozytywny wydźwięk dla USD. Tu pojawia się również kwestia wpływu polityki Trumpa na gospodarkę i pytanie, czy rzeczywiście jego konkretne działania przyniosą efekt proinflacyjny. Jeśli okaże się, że wzrostu cen nie będzie, Fed dostanie zielone światło na wcześniejsze cięcia stóp i tym samym dolar znajdzie się pod presją.
D.G.: 4,45 PLN na koniec 2025.
M.P.: 4,30 zł na koniec 2025.
Jak będzie kształtowała się siła PLN w 2025 r.?
D.G.: Rada Polityki Pieniężnej pozostanie jastrzębia. Rozmowa o obniżkach stóp w Polsce będzie pojawiać się w mediach, jednak konkretnej decyzji doczekamy się dopiero w trzecim kwartale 2025 roku. W konsekwencji złoty pozostanie silny. Kurs EUR/PLN przez cały 2025 rok będzie się poruszał w konsolidacji 4,25-4,35 PLN z kilkoma fakeout’ami. Umocnienie złotego będzie widoczne na wykresach GBP/PLN i CHF/PLN. Jedynie wykres USD/PLN pokaże straty krajowej waluty. Powodem tej sytuacji będzie siła dolara za sprawą jastrzębiej postawy FED i prezesa Powella.
K.P.: Kwestia polityki monetarnej może być czynnikiem decydującym, który korzystnie wpłynie na atrakcyjność krajowej waluty. Dlatego uważam, że na koniec roku kurs EUR/PLN powinien wynieść w okolicach 4,35, czyli nieco wyżej niż w roku 2024. Dlaczego nieco wyżej? Dyskusja odnośnie kosztu pieniądza w Polsce i sygnalizacja cięcia stóp wpłyną niekorzystnie na naszą walutę. Mimo to wierzę, że mocna gospodarka będzie stanowić solidny fundament i tym samym PLN będzie dalej atrakcyjnym wyborem dla inwestorów.
Pierwsza połowa 2025 powinna należeć do amerykańskiej waluty. Zwłaszcza że dysproporcja w wysokości stóp procentowych między USA a strefą euro może się rozszerzać. A to skieruje kurs głównej pary walutowej świata na poziom parytetu. Druga połowa roku powinna jednak stać pod znakiem obniżek stóp w Stanach, co wpłynie niekorzystnie na amerykańską walutę. W efekcie uważam, że rok 2025 na USD/PLN zakończymy tuż powyżej poziomu 4,00, czyli nieco niżej niż obecnie.
Wydarzenia, które mogą wpłynąć na światową gospodarkę
K.P.: Liczę na to, że Trump dotrzyma słowa i zakończy trwającą wojnę w Ukrainie. Taki rozwój wydarzeń stałby się szansą również dla naszego kraju, który mógłby mieć niebagatelny wpływ na odbudowę Ukrainy. Na naszym podwórku mamy wybory prezydenckie. Choć sondaże są na razie jednoznaczne, to nie można wykluczyć niespodzianki. W szerszej perspektywie warto zwrócić uwagę na wybory w Niemczech i Francji. Niezadowolenie ludzi z obecnych władz może przynieść nieoczekiwane rozstrzygnięcia, choćby wygraną partii skrajnie prawicowych. Rok 2025 może też przebiegać pod znakiem wojny celnej między USA a Chinami, co może doprowadzić do wskrzeszenia proinflacyjnych trendów.
D.G.: Z potencjalnych scenariuszy na 2025 r. warto rozważyć wzrost wydobycia ropy przez USA i odejście niektórych członków z OPEC+ oraz krach na amerykańskiej giełdzie.