9 sposobów na tańsze rachunki za wodę

03.08.2021

Opłaty za wodę i ścieki są jednym ze stałych kosztów ponoszonych, w każdym gospodarstwie domowym. Polska czteroosobowa rodzina zużywa średnio 10 m3 wody miesięcznie (w tym 4 m3 ciepłej wody). Dla mieszkańców bloku rachunki za wodę i kanalizację są wliczone w wysokość czynszu. Jeśli rodzina mieszka w domu, to oprócz opłat za wodę trzeba doliczyć koszt kanalizacji lub wywozu szamba.

1. Sprawdź stan instalacji

Zepsuta spłuczka w toalecie lub cieknący kran w łazience mogą stać się przyczyną wyższych rachunków za wodę. Woda kapiąca z prędkością jednej kropli na sekundę powoduje utratę, aż 12 m3wody rocznie.

2. Zmień baterie na oszczędne

W sklepach można znaleźć baterie, które zmniejszają zużycie wody. Świetnym rozwiązaniem jest bateria z czujnikiem ruchu. Woda leje się tylko wtedy, gdy pod kranem są ręce.

3. Wybierz baterie jednouchwytowe

W bateriach jednouchwytowych można łatwiej ustawić wodę. Wystarczy tylko przekręcić uchwyt w bok lub w górę. Dzięki temu można zaoszczędzić wodę.

4. Załóż perlatory

Jeśli nie chcesz wymieniać baterii, to załóż w nich perlatory, czyli nakładki na kran, które ograniczają wypływ wody. Można je zamontować na każdym rodzaju baterii umywalkowej i na słuchawce prysznicowej. Zamontowanie tego niewielkiego gadżetu pozwala zaoszczędzić aż 60% wody. Koszt takiego urządzenia wynosi około 30 zł.

5. Szybki prysznic zamiast długiej kąpieli

Podczas szybkiego prysznica zużywasz mniej wody niż w czasie długiej kąpieli we wannie. Jeśli lubisz długi prysznic, to weź ze sobą do łazienki zegarek. Dzięki temu będziesz miał motywację do krótszej kąpieli.

6. Mycie zębów

Złym nawykiem jest płukanie zębów po bieżąca woda. Przed myciem zębów warto wlać wodę do kubeczka i wypłukać nią zęby po umyciu.

7. Pralka i zmywarka

Większość dostępnych modeli pralek i zmywarek ma program ECO. Warto korzystać z niego na co dzień, ponieważ można zaoszczędzić na rachunkach za wodę i prąd. Jeśli planujesz wymienić sprzęt na nowy, to weź pod uwagę roczne zużycie wody i prądu deklarowane przez producenta. Jeśli nie posiadasz zmywarki, to rozważ jej zakup, ponieważ można zaoszczędzić 3x więcej wody. Podczas prania stosuj program „pranie wstępne” tylko, gdy odzież jest mocno zabrudzona.

Pralkę i zmywarkę włączaj tylko wtedy, gdy jest pełna - jest to oszczędność wody i pieniędzy.

8. Zbieraj deszczówkę

Zbieranie deszczówki jest ekonomicznym i ekologicznym sposobem zaoszczędzenia wody. Jeśli mieszkasz w domu, to możesz otrzymać na to dofinansowanie. Jeśli mieszkasz w bloku, to możesz zbierać deszczówkę do naczyń umieszczonych na parapecie zewnętrznym lub balkonie. Zebraną wodę można wykorzystać np.: do podlewania kwiatów lub mycia podłogi.

9. Podlewaj kwiaty wodą z gotowania

Wodę po ugotowaniu makaronu, ziemniaków lub jarzyn można ponownie wykorzystać do podlania roślin doniczkowych w domu. Przed podlaniem roślin, trzeba wodę wystudzić! Gorąca woda może uszkodzić korzenie roślin.

POZNAJ 10 SPOSOBÓW NA OSZCZĘDZANIE PRĄDU

 

Autor: InternetowyKantor.pl
Kategoria: Wiedza