Praca w Szwajcarii – poradnik dla myślących o emigracji

04.11.2021

Szwajcaria kusi zarobkami oraz stabilnym i wygodnym życiem. Od lat króluje w rankingach jako najlepsze miejsce do życia. Coraz częściej zyskuje na popularności jako kierunek emigracji. Niska stopa bezrobocia, najwyższe średnie zarobki w Europie to nie jedyne czynniki, które przekonują osoby, które poszukują dobrego miejsca do życia. Jednak emigracja do Szwajcarii może się wydawać bardziej skomplikowana niż bardziej popularne kierunki jak Niemcy czy Norwegia. Czy praca w Szwajcarii jest dla każdego?

Szczęśliwe miejsce do życia?

Według rankingu World Happiness Report to Szwajcaria zajęła czwarte miejsce, podobnie jak w rankingu najlepszych miejsc do życia sporządzanym przez U.S.news. Co więcej, kraj helwecki jest uznawany za najbardziej innowacyjny na świecie. Niezależne raporty pokazują, że Szwajcaria jest w czołówce rankingów jakości życia. Dlatego właśnie tak wiele osób postrzega ten górzysty kraj jako dobre miejsce do osiedlenia się. Warto wspomnieć, że blisko 25% stanowią obcokrajowcy. 

Praca w Szwajcarii – wymagane formalności

Kraj ten jest otwarty na obywateli z Unii Europejskiej. Jeżeli wybieramy Szwajcarię jako kierunek emigracji, to przez pierwsze 3 miesiące nie dotyczą nas formalności związane z koniecznością legalizowania pobytu. W tym czasie pracodawca zgłasza zatrudnienie obcokrajowca w lokalnym urzędzie. Następnie po upływie tego okresu trzeba oficjalnie zatwierdzić pobyt w urzędzie imigracyjnym, przedstawiając dokumenty oraz zaświadczenie o zarobkach. 

Zarobki w Szwajcarii

Poziom wynagrodzeń w Szwajcarii należy do najwyższych w Europie. W szczególności jeżeli znamy język niemiecki możemy liczyć na wyższe zarobki. Płaca minimalna w Szwajcarii formalnie nie jest regulowana. Jednak w niektórych branżach istnieją indywidualne ustalenia. Przykładowo w usługach hotelarskich i gastronomicznych kwestia ta jest uregulowana, aby uniknąć wyzysku pracowników mniej wykwalifikowanych oraz imigrantów. W pozostałych branżach i sektorach zarobki są zależne od doświadczenia i kwalifikacji. Oprócz wysokich zarobków w Szwajcarii powinniśmy liczyć się w wyższym limitem czasu pracy niż w Polsce. Został on ustalony przez rząd na poziomie 50 godzin tygodniowo, z wyjątkiem branży bankowej oraz handlu, gdzie tygodniowy limit czasu pracy wynosi 45 godzin. Oprócz tego, według prawa obcokrajowcy powinni otrzymywać wynagrodzenie równe z obywatelami kraju helweckiego. 

Koszty życia w Szwajcarii

Wyższe zarobki we frankach szwajcarskich oznaczają również zdecydowanie wyższe koszty życia. Zurych jest jednym z najdroższych miast Europy, a szacunkowe miesięczne wydatki w Szwajcarii mogą być nawet trzy razy wyższe niż w naszym kraju. Koszy mieszkania, koszty usług oraz paliwa są jednak dopasowane do poziomu zarobków. Obowiązkowe opłaty będą się wiązać z wynajęciem lokum, ubezpieczeniem, abonamentem radiowo-telewizyjnym oraz internetem. Zakup ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkowy, ponieważ składki nie są automatycznie odciągane z wynagrodzenia. 

O czym jeszcze trzeba wiedzieć przed emigracją do Szwajcarii?

Każda osoba, która posiada zatrudnienie w wymiarze min. 8 godzin dziennie posiada ubezpieczenie od NNW. Zanim znajdziemy mieszkanie powinniśmy przygotować komplet dokumentów, takich jak: kopia pozwolenia na pobyt czasowy, dowód osobisty, umowę o pracę, kontakt do właściciela lokum, u którego poprzednio wynajmowaliśmy mieszkanie, a także dokument zaświadczający o braku zadłużenia. Konieczne jest również otworzenie konta bankowego w Szwajcarii, aby móc otrzymywać wynagrodzenie. W banku również musimy się przygotować na biurokrację i dostarczenie podstawowych dokumentów. Podczas przeprowadzki będzie nas obowiązywać procedura celna, jednak uniknąć opłat możemy poprzez dostarczenie umowy o pracę w Szwajcarii, umowy wynajmu mieszkania, dokumentu potwierdzającego meldunek poza Szwajcarią, a także paszport. 

Emigracja do Szwajcarii – warto czy nie? 

Decyzja o emigracji zawsze jest wyjściem z własnej strefy komfortu. Kraj helwecki ma do zaoferowania o wiele więcej niż dobre zarobki i ładne widoki. W Szwajcarii możemy liczyć na komfortowe warunki życia, dobrą infrastrukturę transportową, ludzkie podejście do pracownika, czyste powietrze oraz znakomicie rozwinięty poziom demokracji bezpośredniej. Z drugiej strony minusami z perspektywy imigranta może się wydawać drożyzna, dialekty językowe, a także mnogość przepisów, które mogą różnić się w zależności od kantonu. Czy warto emigrować do Szwajcarii? Na to pytanie nie odpowiemy jednoznacznie, natomiast jak to w życiu bywa, każda decyzja ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne. 

Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują 
w dni robocze (pn-pt) 
w godzinach 08:00 - 20:00