pl

Kurs korony norweskiej

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena korony norweskiej? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania korony norweskiej w naszym kantorze internetowym.

Kurs kupna NOK InternetowyKantor.pl 0,3630
Kurs sprzedaży NOK InternetowyKantor.pl 0,3690
Kurs średni NOK InternetowyKantor.pl 0,3660
Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) -
Następna aktualizacja kursu za 0 sek.

Kurs korony norweskiej - wykres

Śledź kurs korony norweskiej na wykresie i obserwuj trendy
Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistm
Aktualny kurs NOK/PLN: 0,000

Kurs korony norweskiej na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Korona norweska

Korona norweska według standardu ISO 4217 oznaczona jest kodem NOK, ale w kraju można spotkać się również ze skrótem „kr”. Popularnym określeniem jest też „øre”, odnoszące się do setnej części korony, mimo że została ona wycofana z obiegu i używa się jej jedynie w obrocie bezgotówkowym.

Korony norweskie - co warto wiedzieć o walucie

Za ciekawostkę można uznać to, że zasięg norweskiej korony obejmuje nie tylko kontynentalną część Norwegii, ale i terytoria od królestwa zależne. Waluta NOK funkcjonuje również na Ziemi Królowej Maud, Wyspie Piotra I, Wyspie Bouveta i Svalbard, a jej notowania są obiektem zainteresowania wielu państw, nie tylko tych sąsiadujących z Norwegią. To, jaki kurs korona norweska przyjmuje w danej chwili, ma znaczenie na przykład dla Polski, bo, ze względu na emigrację i relacje biznesowe, częściej niż kiedyś wymieniamy NOK na PLN i odwrotnie, również w rozliczeniach bezgotówkowych. Cena korony norweskiej jest istotna też dla tych, którzy marzą o spędzeniu chociaż kilku dni urlopu w krainie fiordów. z uwagi na duże koszty, jakie rodzi zakup jedzenia czy wynajmu mieszkania w Norwegii, to, ile kosztuje korona norweska, ma bowiem niemały wpływ na portfele turystów. Na szczęście, wzrost popularności pary NOK PLN, sprawił, że można ją wymienić łatwiej i taniej niż jeszcze kilka lat temu.

Banknoty norweskie przedstawiają grafiki związane z morzem, przyrodą i historią państwa. Monety zdobią z kolei charakterystyczne dla Skandynawii motywy, takie jak nordycki ornament na monetach 1 i 5 NOK albo wikiński drakkar na monecie 20 NOK.

Historia waluty Norwegii

Historia korony norweskiej ściśle związana jest z wpływami sąsiednich państw skandynawskich. Początki waluty sięgają roku 1875, kiedy Norwegia, Dania i Szwecja, po zawiązaniu Skandynawskiej Unii Monetarnej, zdecydowały się wprowadzić do obiegu wspólną walutę - koronę. Wymienialność koron na złoto pomogła przetrwać konfederacji czasy kryzysów finansowych, jednakże i wojna światowa doprowadziła do jej ostatecznego rozpadu. Wszystkie kraje należące do Unii zdecydowały wtedy o pozostawieniu korony w nazwie swoich walut, dodając do niej jedynie człon odnoszący się do narodowości. w taki sposób powstała dzisiejsza korona norweska.

Waluta w Norwegii losy miała jednak dość burzliwe. Podczas II wojny światowej kurs korony norweskiej powiązany był z marką niemiecką, a także w pewnym sensie z funtem brytyjskim, ponieważ Norweski Bank Centralny został przeniesiony do Londynu. Na początku lat 90. kurs NOK był z kolei zależny od ECU - europejskiej jednostki monetarnej, poprzedniczki euro. w 1994 roku Norwegowie odmówili wejścia do strefy euro, co zakończyło spekulacje dotyczące ewentualnej rezygnacji z NOK.

Czy wiesz, że

  • Łódź wikingów przedstawiona na banknocie 100 NOK to jeden z najważniejszych zabytków Norwegii. Jest to słynny okręt z Gokstad, który obecnie można obejrzeć w Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo.

  • Otwory w monetach 1 oraz 5 NOK prawdopodobnie stanowią nawiązanie do tradycyjnych monet używanych w Skandynawii setki lat temu. Otwory w monetach pełniły wówczas funkcję praktyczną, ludzie nie nosili ich bowiem w portmonetkach, lecz nawlekali na rzemyki.

NOK
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00