pl

Czym jest indeks dolara?

15.05.2025

Osoby, które zajmują się ekonomią szukają najlepszych sposobów na ocenę wartości aktywów i próbują przewidzieć trendy w gospodarce. W przypadku walut bardzo często wyznacznikiem jest ich wartość w stosunku do dolara amerykańskiego. Jak jednak określić aktualną kondycję samego USD? Z pomocą przychodzi indeks dolara amerykańskiego. Sprawdź, jak się go oblicza.

Jak sprawdzać globalną siłę dolara?

Dolar bardzo często jest wyznacznikiem tego, jak silne są inne waluty. Wiele osób sprawdza choćby siłę polskiego złotego w zestawieniu z dolarem. Wiarygodne określenie aktualnej kondycji najsilniejszej waluty świata nie jest już jednak takie proste. Rozwiązaniem może być śledzenie najpopularniejszej pary walutowej, ale kurs EUR/USD nie jest narzędziem idealnym. Aby spojrzeć na kurs dolara z szerszej perspektywy, warto uwzględnić także inne waluty, choćby jena czy funta oraz ważne waluty surowcowe. Z pomocą przychodzi tutaj indeks dolara, przy obliczaniu którego wykorzystuje się 6 najbardziej znaczących walut. Są to: 

  • euro (EUR),
  • jen japoński (JPY),
  • funt szterling (GBP),
  • dolar kanadyjski (CAD),
  • korona szwedzka (SEK),
  • frank szwajcarski (CHF).

Każdej z walut przypisana została konkretna waga, dopasowana do jej udziału w światowym obrocie. I tak euro stanowi blisko 58% tego indeksu. Na drugim miejscu jest jen japoński (13,9%), a dalej funt szterling (11,9%), dolar kanadyjski (9,1%), korona szwedzka (4,2%), frank szwajcarski (3,6%). Warto wspomnieć, że przed powstaniem euro przy obliczaniu indeksu brano pod uwagę kilka europejskich walut: markę niemiecką, franka francuskiego, lirę włoską, guldena holenderskiego, a także franka belgijskiego.

Indeks dolara – użyteczny, ale niedoskonały

Można się zastanawiać, dlaczego w koszyku brakuje kilku innych ważnych walut. Niektórych może też dziwić obecność w tym gronie SEK. Indeks dolara amerykańskiego został zaprojektowany przez amerykańską Rezerwę Federalną w 1973 roku. Wówczas USD przestał być powiązany ze złotem i rozpadł się system z Bretton Woods. Szwecja w tamtym okresie była jednym z największych graczy na europejskim rynku i ważnym partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych. Obecnie pojawiają się jednak opinie o konieczności aktualizacji listy walut, bo brakuje na niej choćby chińskiego juana, dolara australijskiego czy  walut istotnych dla handlu surowcami, takich jak np. korona norweska. Mimo to indeks dolara wciąż jest uznawany za najlepszy wskaźnik globalnej wartości USD.

Jak odczytać indeks dolara amerykańskiego?

Indeks dolara (DXY) odczytujemy tak, jak inne wskaźniki. Jeśli rośnie, dolar się umacnia, jeśli spada – dolar się osłabia. Często inwestorzy uznają DXY za dobry wskaźnik nastroju na rynkach, a silny dolar często oznacza odpływ kapitału z rynków wschodzących. DXY można znaleźć na praktycznie wszystkich popularnych platformach finansowych. 

Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00